Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vzala z fary knihy za miliony, pak muži koupila samopal. Dostala podmínku

  15:27aktualizováno  15:27
Až osmileté vězení hrozilo Jitce Reichenauerové ze Křtin za to, že z místní fary odcizila vzácné knihy za téměř tři miliony korun. Trest jí hrozil také za nedovolené ozbrojování. Z peněz utržených za historické tisky totiž manželovi pořídila funkční samopal. Nakonec u okresního soudu dostala podmínku.

Žena za peníze koupila samopal PPŠ - 1941, lidovým označením Špagin. | foto: Policie ČR

Tu si vyslechl také Martin Charamza, který od Reichenauerové knihy kupoval. Jemu přitom hrozilo až šest let za mřížemi. Soud nakonec oběma vyměřil 2,5 roku odnětí svobody s podmíněným odkladem na zkušební dobu čtyř let.

„Soud se musel vypořádat s celou řadou námitek ze strany obhajoby, máme ale za to, že bylo jednoznačně prokázáno tvrzení obžaloby. Obžalovaná si přisvojila cizí věc vloupáním a způsobila značnou škodu, obžalovaný z této trestné činnosti získal značný prospěch. Ohroženi byli oba vysokou sazbou, při stanovení trestu jsme ale přihlédli k tomu, že jsou dosud naprosto bezúhonní,“ odůvodnila verdikt soudkyně Helena Frantelová.

„Obžalovaná Jitka Reichenauerová velmi významně přispěla k objasnění trestné činnosti, proto soud zcela mimořádně odložil trest odnětí svobody. Na druhou stranu podmínka na čtyři léta je poměrně dlouhá doba,“ dodala soudkyně.

Odsouzená: Myslela jsem, že zatuchlé knihy nebudou chybět

Tříčlenný senát tak uvěřil obžalobě, že osmatřicetiletá Jitka Reichenauerová postupně z fary ve Křtinách vynesla 230 vzácných knih za téměř tři miliony korun. Na faře pomáhala jako dobrovolnice s úklidem a výzdobou v době, kdy zemřel bývalý farář.

Právě díky stěhování jeho knihovny si postupně od dubna do listopadu roku 2013 odnášela volně uložené teologické knihy, které našla v krabicích od banánů. V prosinci pak z kuchyně farnosti ukradla klíč a další teologické tisky odnášela přímo z knihovny.

Spolu s nimi si domů odvezla také pozlacený dřevěný svícen s hlavami andělů. Ke krádeži vzácných titulů, mezi nimiž byla například také Norimberská kronika z roku 1493 v ceně 900 tisíc korun, se na rozdíl od Charamzy u soudu s pláčem přiznala.

„Lituji toho, kdybych mohla, vrátila bych to zpět. Nedošlo mi, že když vezmu staré knížky, bude to takový problém,“ líčila v květnu v soudní síni. Verdikt si ale vyslechnout nepřišla, omluvila se.

Za utržené peníze koupila manželovi funkční samopal i s náboji

Rukama jí prý prošla jen zhruba polovina z tisků. Knihy prý páchly zatuchlinou a nikomu nechyběly. Přesto se je snažila zpeněžit, nepochodila s nimi ale v antikvariátu, kupce našla až na internetu.

Devadesát čtyři kusů v hodnotě 1,8 milionu korun podle obžaloby prodala šestačtyřicetiletému Martinu Charamzovi, ten jí za ně ale zaplatil jen 160 tisíc, sám na obchodu podle žalobce vydělal velké peníze.

Za utrženou částku žena pořídila funkční historický samopal z roku 1941 s náboji a zásobníkem, který koupila pro svého manžela. Charamza, který podle žalobce i soudu Jitku Reicheauerovou nabádal, aby mu postupně donesla další a další knihy do sérií, vinu u soudu odmítl, tvrdil, že vůbec netušil, že jsou knihy kradené.

U části tisků si pak vzpomněl, že je pořídil jinde, v antikvariátech v Praze nebo Kroměříži. Podle policie, které se podařilo dohledat a zajistit jen 113 tisků, ale o krádeži věděl a sám nejméně z dvacítky knih odstraňoval vlastnické nápisy a štítky dokazující, že patří na faru ve Křtinách.

A zatímco státní zástupce muže z Prostějovska vinil z trestných činů podílnictví a legalizace výnosu z trestné činnosti a požadoval dvou až tříletý trest odnětí svobody, obhájce Charamzy Petr Skalka soud ve čtvrtek žádal o úplné zproštění viny svého klienta. S verdiktem soudu pak byl zjevně nespokojený.

„Je směšné, když je člověk trestaný za běžnou sběratelskou činnost, když věří někomu, kdo přiznal, že lhal a ještě směšnější je, že našimi námitkami se bude soud zabývat až v odůvodnění rozhodnutí. Takhle to nemůžeme nechat,“ zlobil se po vynesení verdiktu Skalka. Jeho klient se vyjadřovat nechtěl. Stejně jako obhájkyně Jitky Reichenauerové si ale ponechali lhůtu k odvolání. Že se kauzou zřejmě bude zabývat Krajský soud v Brně, nepřímo potvrdil i státní zástupce, který si také ponechal lhůtu pro odvolání.

Další knihy za 600 tisíc pořád chybí

„Zvážím podání opravného prostředku ve vztahu k Martinu Charamzovi co se týká výše trestu, mám za to, že jeho trestná činnost je více škodlivá, v knihách prováděl úpravy a dost se na nich obohatil,“ uvedl Jaroslav Horák.

Obhájkyně Reichenauerové Vendulka Kalová v závěrečné řeči poukazovala na nesrovnalosti v evidenci na faře ve Křtinách, podle advokátky se neprokázalo, že Reichenauerová ukradla všechny tisky, které jí jsou kladeny za vinu.

Soud ale uvěřil, že žena ze Křtin ukradla postupně všech 230 knih. Zhruba polovina z nich, které se podařilo dohledat, má podle odborníků hodnotu 2,1 milionu korun, po 117 knihách v hodnotě 622 tisíc ale policie dál marně pátrá.

Křtinský farář Jan Peňáz už tři roky na vrácení nalezené části titulů marně čeká, knihy by stejně jako jeho předchůdce rád používal při přípravě na kázání. Nedočká se jich ale ani po pátečním vynesení rozhodnutí soudu, fara tituly dostane až poté, co bude verdikt pravomocný.

Jitka Reicheauerová křtinské faře škodu postupně splácí, Charamzovi policisté při domovní prohlídce zajistili hotovost ve výši 400 tisíc korun.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Za podnikáním kdysi vyrazil škodovkou na Západ. Z výdělku postavil kostel

Josef Kouřil z Kyjova v roce 1991 založil firmu Wiky, která se zbývá prodejem...

Po revoluci sedl do škodovky a vyrazil do západní Evropy. Toto rozhodnutí Josefu Kouřilovi z Kyjova změnilo celý život....

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Vzkříšení za stovky tisíc. Z hromady šrotu v Brně vyroste parní Němka

Nadšenci z Klubu přátel kolejových vozidel Brno (na snímku Jiří Kotas) chtějí...

Brněnští nadšenci do lokomotiv vybrali na opravu 74 let starého stroje více než půl milionu korun. Hromadu šrotu, který...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz