Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Mobil v ruce láká v MHD zloděje. Okradená se vzmohla jen na výkřik

  • 35
Dřív lidé napsali esemesku a strčili mobil do kapsy. S rozmachem chytrých telefonů a internetu v mobilu často neodtrhnou oči od displeje. Pokud však cestují v brněnské hromadné dopravě, může se jim to vymstít. V MHD se totiž objevují případy, kdy zloděj vytrhne cestujícímu mobil z ruky a zmizí.

Není to žádná nová finta zlodějíčků nejen v Brně, s rostoucím počtem chytrých telefonů, které lidé nepustí z ruky, se riziko krádeží zvyšuje.

Zkušenost s tím má i Tereza M., která cestovala tramvají po Cejlu. „Během cesty jsem si všimla, že se mi někdo dívá po mobilu, raději jsem si ho schovala do kabelky,“ vypráví studentka.

Zatímco ona měla štěstí, podezřelý mladík si zvolil jinou oběť. Vybral si zhruba pětatřicetiletou ženu.

„Šalina zastavila na Körnerově a otevřely se dveře. Paní, která seděla zády k nim, vytrhl cikán telefon z ruky. Neměla žádnou šanci. On pak vyskočil z tramvaje a utíkal pryč. Paní se zmohla jen na výkřik a to bylo vše. Ani nikdo jiný nestačil zareagovat,“ popisuje svědkyně, která prý na Facebooku vypátrala, že příběh měl dobrý konec.

Zlodějův útěk podle jejich informací zastavil jeden z kolemjdoucích. Ženě se vrátil telefon a ani se nevolala policie.

Informace o podobných krádežích mobilů, obdobnému jako byl tento z první poloviny února, se však častěji šíří na sociálních sítí. Podle policistů se však nejedná o nový „zlodějský trend“, na který lidé upozorňují.

„Mobil je lákadlo a lehká kořist, ale není to nic mimořádného. Podobných krádeží řetízků, tašek či právě mobilů v hromadné dopravě řešíme zhruba do stovky měsíčně. Před Vánoci to byly až dvě stovky,“ říká policejní mluvčí Andrea Straková.

Připouští však, že zatímco v létě roste počet ukradených šperků, v zimních měsících se lapkové mohou zaměřit na mobilní telefony. „Statisticky to však doložit nejde. Krádeže spadají do jedné kategorie,“ doplňuje Straková.

Hlášení, prevence, letáky

Nejlepší prevencí nejen podle policistů ale i brněnského dopravního podniku je ostražitost. „Lidé si musí dávat pozor na samotnou věc i na okolí. Nemohou jen hledět do telefonu,“ podotýká Straková.

Jako výstraha nyní slouží v brněnské MHD i příležitostné hlášení varující před kapsáři. „Pustit hlášku do vozu závisí na uvážení a zkušenosti řidiče. Většinou tak dělá, když zpozoruje něco podezřelého, anebo ji pouští preventivně na velkých dopravních uzlech,“ vysvětluje mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Hailichová.

Když však ani to neodradí zloděje, dopravce disponuje 29 vozy s kamerami. „Alespoň takhle můžeme být nápomocni policii. Tramvají s kamerami navíc bude přibývat,“ říká Hailichová.

Podle ní podnik zvažuje i vylepení upozorňujících letáků do svých vozidel či umístění varovných zpráv na LCD obrazovky. „Je ale otázka, zda si cestující podobných výzev mezi řadou inzerentů vůbec všimnou,“ přemítá mluvčí podniku.

„Myslím, že by se to mělo zveřejňovat, ať lidi ví, že se něco takového vůbec děje. Myslím si, že normálního člověka by ani nenapadlo, že se to (vytrhnutí mobilu z rukou) může stát,“ míní svědkyně Tereza.