Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zvát ruské umělce? Jako by nám před válkou Němci hráli Wagnera, míní politik

  14:34aktualizováno  14:34
Zastupitelstvo Jihomoravského kraje ve čtvrtek odsouhlasilo dotaci 200 tisíc korun na podzimní cyklus festivalu Ruská kultura v ČR. Opoziční TOP 09 se to nelíbí. „Je to něco, jako bychom v létě 1938 pozvali německé umělce, aby nám zahráli Wagnera,“ řekl na zasedání Jan Vitula.

Opoziční zastupitel za TOP 09 Jan Vitula | foto: Archiv MAFRAMAFRA

Dotací kraj podpořil podzimní cyklus 14. ročníku festivalu. V jízdárně valtického zámku má 22. září vystoupit spolu s Českou filharmonií světově uznávaný ruský dirigent Semjon Byčkov.

„Situace na Ukrajině je velmi vážná a nebezpečná. Je dobré si uvědomit, že Vladimír Putin používá úplně stejné metody, jako používal Adolf Hitler při zabírání našeho pohraničí. Jako stát s touto pamětí bychom měli být na takové věci velmi citliví,“ řekl při zasedání opoziční zastupitel za TOP 09 Jan Vitula.

Ruskou kulturu a umělce bychom k nám podle jeho názoru měli vozit, až když se situace na Ukrajině uklidní. Podle něj je to srovnatelné, jako kdybychom v létě roku 1938 pozvali německé umělce, aby zahráli Richarda Wagnera, romantického skladatele, jehož opery si oblíbil i Adolf Hitler.

„Je snad jasné, že jestliže akce bude pořádána, tak je to ukázka náchylnosti k tomuto prostředí. Máme prezidenta, který se dvakrát denně klaní směrem ke Kremlu, vládu, která se snaží narušit protiruské sankce, do toho ještě kraj bude financovat ruské umělce, to už mi přijde docela dost,“ uvedl ráno Vitula v České televizi.

Pro poskytnutí dotace zvedlo ruku 46 zastupitelů z pětašedesátičlenného zastupitelstva. Proti byli jen dva, čtyři se zdrželi, ostatní politici na jednání nepřišli.

Odborník: Srovnání kulhá, tehdy byla hranice jasná

Vyhýbat se ruskému umění nebo klasické ruské literatuře je podle ředitele Ústavu východoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Marka Příhody nesmysl. „Záleží také na osobnostech, ale zakazovat ruskou kulturu a bránit její propagaci znamená i podrážet nohy lidem, kteří věří v evropskou orientaci Ruska. Rusko je země různorodá, není to jenom Putin,“ argumentuje Příhoda.

„Ukrajinsko-ruský konflikt není kulturním nebo jazykovým konfliktem, ta situace je tam mnohem komplikovanější. Hranice Česka s Německem byla v době druhé světové války jasná a zřetelná,“ podotýká.

Hranice mezi Ruskem a Ukrajinou jsou však podle něj mnohem rozvolněnější, navíc jde o region, který utrpěl rozpadem Sovětského svazu a krizí identity tam trpí daleko větší množství lidí než za války v našem pohraničí. „To srovnání kulhá,“ říká.

Je v pořádku zvát nyní do Česka ruské umělce?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 1. března 2015. Anketa je uzavřena.

NE 2529
ANO 1832

„Chytrý člověk odděluje politiku od kultury. Myslím si, že se tady míchají dvě věci, které jsou absolutně neslučitelné,“ reagoval na Vitulu v ČT předseda České asociace rusistů Jiří Klapka.

Na Donbase neválčí Čajkovskij, říká hejtman Hašek

Stejný názor má jihomoravský hejtman Michal Hašek, podle nějž TOP 09 v tomto případě šlápla hodně vedle.

„Proč by měla být světově uznávaná ruská kultura trestaná za aktuální politiku? V Kremlu nesedí a na Donbase neválčí Čajkovskij ani ruské baletní hvězdy. Je to scestné a úplně mimo,“ uvedl Hašek už před několika dny.

Festival Ruská kultura v ČR sestává z několika akcí v průběhu roku. Jarní cyklus, který se koná v květnu v Janáčkově divadle, nabídne baletní představení Bajadéra, v němž spolu se souborem Národního divadla vystoupí i ruské baletní hvězdy působící v Berlíně a Mnichově.

Na této části akce, věnované připomínce 70. výročí konce 2. světové války, se kraj podle pořadatelské agentury Snip finančně nepodílí.

„Akce probíhají pod záštitou českých představitelů, zástupců ministerstva kultury, představitelů kraje, města Brna a pravidelně se účastní buď velvyslanec ruské federace v Česku, nebo konzul. Nikdy to nebylo spojeno s příjezdem ruských politických představitelů,“ uvedl za pořadatelskou agenturu Snip Ondřej Morávek.

Celkové náklady na podzimní koncert s ruským dirigentem v Lednicko-valtickém areálu se podle dostupných informací vyšplhají na 1,4 milionu.

Autor:Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Všude jsme byli za exoty, líčí nomád hromadné putování ve stařičké avii

Třicetiletý Vojtěch Wertich už projel Rusko, Mongolsko, Maroko, Západní Saharu,...

Po deseti letech studií geologie na Masarykově univerzitě v Brně se Vojtěch Wertich vydal na cesty. Spolu s partou...

Nikoho nezajímá politika, ale technologie, těší vesmírného konstruktéra

Pavel Sobotka jako vyučený soustružník pracoval ve výrobě elektronových...

Stejně jako třeba Tomáš Baťa se vypracoval Pavel Sobotka z řadového zaměstnance na silného hráče průmyslu, konkrétně...

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Najdete na iDNES.cz