Místo budoucích lázní v Pasohlávkách

Místo budoucích lázní v Pasohlávkách | foto: Radek Miča, MAFRA

Kraj lázním v Pasohlávkách věří, i proto se zadluží

  • 16
Hejtmanův podpis na smlouvě o dvoumiliardovém úvěru s Evropskou investiční bankou dá tento týden definitivní zelenou ambicióznímu plánu na stavbu lázní a akvaparku v Pasohlávkách. Alespoň v to doufají všichni účastníci letitého plánu na využití termálních pramenů v sousedství obce na břehu Novomlýnských nádrží.

Za rok by tak mohl na pozemcích v blízkosti jezera začít vyrůstat rekreační komplex, do jisté míry srovnatelný například s lázeňským areálem v rakouském příhraničním městečku Laa an der Thaya, ale několikanásobně větší.

"Když budu optimista, tak první návštěvníci by do lázní mohli přijít v roce 2013," předpokládá člen dozorčí rady akciové společnosti Thermal Pasohlávky Václav Božek.

Je rozumné zatížit kraj tak velkou půjčkou?

Z dvoumiliardového úvěru od Evropské investiční banky by totiž měla projektu v Pasohlávkách náležet největší část, zhruba čtvrt miliardy korun.

Konečnou částku, nutnou k pokrytí investic pak doplní peníze soukromých investorů a peníze z Evropské unie. O ty bude počátkem roku 2010 kraj spolu s privátními investory žádat.

Je ale nutné úvěrovat projekt, jehož budoucnost a návratnost lze odhadnout jen velmi těžko už proto, že ho v podstatě nelze v Česku s ničím podobným srovnat? A je rozumné zatížit kraj půjčkou v období ekonomické recese?

"Rizika existují jako u každého jiného zadlužení. Je to závazek, který je potřeba dodržovat, a pokud by se kraj kdykoli dostal do problémů se splácením, mohlo by to ohrozit jeho další investice," míní analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

"Dnes je ale víceméně každý projekt s dlouhodobou návratností založený na úvěrování a není moc jiných způsobů, jak to financovat. Úvěry Evropské investiční banky jsou navíc poměrně výhodné, rozhodně výhodnější než klasické komerční úvěry," dodává Hatlapatka.

Podle hejtmana Michala Haška chce kraj půjčku splatit co nejdříve. "Maximální délka splácení je dvaadvacet let. Ale my plánujeme využít jen polovinu času," podotkl Hašek.

Lázně přilákají turisty a zajistí silnice

"Ten projekt je velice důležitý. Kraj se zavázal, že v té lokalitě vybuduje infrastrukturu," doplnila náměstkyně hejtmana Anna Procházková (ODS).

Podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří by lázně kraji pomohly přitáhnout turisty. "Jižní Morava je jednou z nejvyhledávanějších oblastí a má obrovský nevyužitý potenciál. Podobný projekt by určitě přispěl ke zvýšení její návštěvnosti," uvedl Okamura.

Co se vlastně na několikahektarovém území v sousedství Pasohlávek chystá?

Šťastnou konstelaci, která vábí i soukromé investory, tvoří několik faktorů. Rozlehlá jezera Novomlýnských nádrží patří už léta k vyhledávaným cílům rekreantů.

Možnost koupání a rybolovu, blízkost atraktivní Pálavy, pouhý krok do náruče pohostinného vinařského regionu či nedaleký Lednicko-valtický areál, to jsou argumenty pro optimistické vize zastánců projektu.

A vedle toho zde vyvěrají dva zhruba sedmačtyřicet stupňů teplé termální prameny, z nichž jeden může podle odborníků pomáhat při léčbě kožních onemocnění i potíží pohybového ústrojí.

Původně se očekávalo soupeření s termálním akvaparkem v Laa

Úvaha o využití potenciálu termálních pramenů visí ve vzduchu už řadu let. Hovoří se dokonce o tom, že na počátku se očekávalo soupeření s termálním akvaparkem v rakouském Laa.

"Na začátku byla myšlenka, že Laa a Pasohlávky by mohly být stejné nebo velmi podobné lázně. A dopadlo to jak s těmi silnicemi. Zatímco v Rakousku už to léta vydělává, my pořád projektujeme," posteskla si náměstkyně hejtmana Anna Procházková.

"O pramenech se už víc než dvacet let ví, ale až teď vznikla struktura, která je investičně a finančně schopná se o to postarat. Reálně to začíná vypadat v posledních pěti až osmi letech," doplňuje Michal Řičánek, člen představenstva hotelu Thermal Mušov.

Akvapark, wellness, léčebné procedury, zázemí pro sport či rezidenční domy pro bohatou klientelu, to vše by mělo skýtat návštěvníkům Pasohlávek servis moderního turistického centra, nabitého atrakcemi, jejichž obliba je ve světě už prověřená.

Lokalita v Pasohlávkách, kde by měl vzniknout lázeňský areál.

Kraj se přitom zavázal financovat především takzvanou páteřní infrastrukturu. "Ta zahrnuje komunikaci, vodu, kanalizaci. Infrastruktura je základ, pak přijde vše ostatní. Projekt je připravený, záleží, jestli dostaneme peníze," říká Tomáš Ingr, starosta Pasohlávek a člen představenstva společnosti Thermal Pasohlávky.

Nedořešeným problémem dosud zůstává zásobování zamýšleného komplexu pitnou vodou. Kapacita stávajícího vrtu v Nové Vsi není dostatečná, a přestože společnost Thermal Pasohlávky už před nějakou dobou deklarovala, že smlouva s Vodovody a kanalizacemi Břeclav na využití vrtů v Ivani je před podpisem, dosud se tak nestalo.

"Musí se dohodnout, ta dohoda je nezbytná a do konce roku by se to mělo uzavřít. K žádosti do Regionálního operačního programu nemusí být doloženo územní rozhodnutí, ale obě strany by se měly sejít se svými právníky a rozejít se až ve chvíli, kdy vyprecizují dohodu k vzájemné shodě," říká náměstkyně hejtmana Anna Procházková.

Lázně Pasohlávky

Argumenty PRO

- Vítaný bonus pro turisty, kteří na jižní Moravě a v blízkosti Lednicko-valtického areálu dosud postrádají možnost koupání, lázeňských služeb a wellness na úrovni evropského standardu.

- Výrazné zkvalitnění rekreačního potenciálu Novomlýnských nádrží. Rozvoj obce Pasohlávky, přírůstek obyvatel a nové pracovní příležitosti pro obyvatele Pasohlávek a dalších obcí v regionu.

- Možnost přilákat turisty do regionu celoročně.

Argumenty PROTI

- Příliš mnoho proinvestovaných peněz a další zadlužení Jihomoravského kraje.

- Ohrožení stávajících zdrojů pitné vody v regionu.

- Nejasná a do jisté míry riziková investice s dlouhodobou návratností.

,