Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kraj najde v rozpočtu peníze pro hasiče i soubor Ondráš

  21:00aktualizováno  21:00
Profesionální hasiči nebo malé obce žádající o dotace z Evropské unie se mohou radovat. Alespoň pokud zastupitelé za dva týdny schválí návrh rozpočtu na příští rok, který již odsouhlasila krajská rada. Jihomoravský hejtman Michal Hašek slíbil, že v krajské kase se peníze najdou.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nově se krajské podpory dočkají profesionální hasiči. "V minulých letech opakovaně žádali o dotace a dosud nebyli uspokojeni. Přitom jsou páteřní složkou při zajišťování živelních katastrof, povodní nebo hromadných havárií. Myslím, že pomoc si zaslouží," vysvětlil Hašek, proč deset z celkových 45 milionů korun, které jdou na integrovaný záchranný systém, získají právě hasiči z povolání.

"Jejich požadavky byly samozřejmě vyšší, museli jsme se ale domluvit na nějaké rozumné částce," dodal hejtman. Kraj chce podle něj také podpořit vojenský umělecký soubor Ondráš. Jeho budoucnost je totiž ohrožena.

"Zatím není jasné, jak to bude, s ministerstvem obrany se podpora od července 2009 zatím dojednat nepodařila. Přitom Ondráš je vynikající značka, měl by získat příspěvek z centrální úrovně," je přesvědčený Hašek.

Pomoc pro Ondráše chce nyní sám dojednávat. Když se to nepodpoří, kraj je podle něj připravený soubor udržet. Na druhé pololetí příštího roku pro něj radní vyčlenili dvanáct a půl milionu korun. Jako rezervu a základ.

Kvůli krizi se škrtly projekty za dvě miliardy

Krajský rozpočet má pomoci také menším obcím. "Ty, které chtějí žádat o dotace z Unie, často nemají peníze, aby přichystaly podklady pro sepsání projektů. Peníze jim většinou chybí také na zajištění vlastního podílu na projektu, Unie jej nikdy nedotuje ze sta procent. Myslím, že právě tady je prostor pro kraj," uvedl včera Hašek.

Kraj v roce 2009 malým obcím rozdá 25 milionů korun, dalšími 75 miliony chce podpořit program rozvoje venkova.

Nové vedení kraje ale avizovalo také škrty. Návrhy na výdaje totiž mnohonásobně převyšují příjmy. A kraj v době hospodářské krize nechce schodkový rozpočet riskovat. Radní seškrtali zhruba dvě miliardy korun.

Kraj pošle peníze hasičům i souboru Ondráš

Značná část požadavků byla z říše snů," dodal Hašek. Které projekty podporu nezískají, zatím není jasné, škrty se ale budou týkat všech oblastí.

"Zatím jsou naplánovány částky pro jednotlivé oblasti. Podporu pro konkrétní projekty budeme vyjasňovat postupně během prvního čtvrtletí," ujistil předseda finančního výboru Zdeněk Dufek.

Krajští radní zatím jen uvedli, že se škrty nedotknou velkých investičních akcí, které už jsou rozjeté. Přesto o několika konkrétních změnách už má jihomoravské vedení jasno. Změny se dotknou třeba krajských dožínek nebo udělování krajských značek kvality vybraným potravinám a zemědělským produktům.

"Krajské dožínky budou příští rok určitě jen jedny, ne dvoje – jedny společné i pro zemědělce a druhé pro papaláše," obul se nový hejtman do předchozího vedení Jihomoravského kraje.

A udělování dvou různých značek kvality, to je něco, čemu nerozumím a ani nechci. Dohodneme se s agrární komorou, aby byla značka napříště jen jedna a nemátli jsme spotřebitele," plánuje Michal Hašek.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Ilegální ubytovna kvůli dluhům provozovatele končí, sto lidí nemá kam jít

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Potřetí za poslední rok a půl hrozí hromadné vystěhování chudým lidem. Tentokrát z ubytovny v Šámalově ulici v...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz