Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kraj najde v rozpočtu peníze pro hasiče i soubor Ondráš

  21:00aktualizováno  21:00
Profesionální hasiči nebo malé obce žádající o dotace z Evropské unie se mohou radovat. Alespoň pokud zastupitelé za dva týdny schválí návrh rozpočtu na příští rok, který již odsouhlasila krajská rada. Jihomoravský hejtman Michal Hašek slíbil, že v krajské kase se peníze najdou.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nově se krajské podpory dočkají profesionální hasiči. "V minulých letech opakovaně žádali o dotace a dosud nebyli uspokojeni. Přitom jsou páteřní složkou při zajišťování živelních katastrof, povodní nebo hromadných havárií. Myslím, že pomoc si zaslouží," vysvětlil Hašek, proč deset z celkových 45 milionů korun, které jdou na integrovaný záchranný systém, získají právě hasiči z povolání.

"Jejich požadavky byly samozřejmě vyšší, museli jsme se ale domluvit na nějaké rozumné částce," dodal hejtman. Kraj chce podle něj také podpořit vojenský umělecký soubor Ondráš. Jeho budoucnost je totiž ohrožena.

"Zatím není jasné, jak to bude, s ministerstvem obrany se podpora od července 2009 zatím dojednat nepodařila. Přitom Ondráš je vynikající značka, měl by získat příspěvek z centrální úrovně," je přesvědčený Hašek.

Pomoc pro Ondráše chce nyní sám dojednávat. Když se to nepodpoří, kraj je podle něj připravený soubor udržet. Na druhé pololetí příštího roku pro něj radní vyčlenili dvanáct a půl milionu korun. Jako rezervu a základ.

Kvůli krizi se škrtly projekty za dvě miliardy

Krajský rozpočet má pomoci také menším obcím. "Ty, které chtějí žádat o dotace z Unie, často nemají peníze, aby přichystaly podklady pro sepsání projektů. Peníze jim většinou chybí také na zajištění vlastního podílu na projektu, Unie jej nikdy nedotuje ze sta procent. Myslím, že právě tady je prostor pro kraj," uvedl včera Hašek.

Kraj v roce 2009 malým obcím rozdá 25 milionů korun, dalšími 75 miliony chce podpořit program rozvoje venkova.

Nové vedení kraje ale avizovalo také škrty. Návrhy na výdaje totiž mnohonásobně převyšují příjmy. A kraj v době hospodářské krize nechce schodkový rozpočet riskovat. Radní seškrtali zhruba dvě miliardy korun.

Kraj pošle peníze hasičům i souboru Ondráš

Značná část požadavků byla z říše snů," dodal Hašek. Které projekty podporu nezískají, zatím není jasné, škrty se ale budou týkat všech oblastí.

"Zatím jsou naplánovány částky pro jednotlivé oblasti. Podporu pro konkrétní projekty budeme vyjasňovat postupně během prvního čtvrtletí," ujistil předseda finančního výboru Zdeněk Dufek.

Krajští radní zatím jen uvedli, že se škrty nedotknou velkých investičních akcí, které už jsou rozjeté. Přesto o několika konkrétních změnách už má jihomoravské vedení jasno. Změny se dotknou třeba krajských dožínek nebo udělování krajských značek kvality vybraným potravinám a zemědělským produktům.

"Krajské dožínky budou příští rok určitě jen jedny, ne dvoje – jedny společné i pro zemědělce a druhé pro papaláše," obul se nový hejtman do předchozího vedení Jihomoravského kraje.

A udělování dvou různých značek kvality, to je něco, čemu nerozumím a ani nechci. Dohodneme se s agrární komorou, aby byla značka napříště jen jedna a nemátli jsme spotřebitele," plánuje Michal Hašek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz