Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Silničáři při spolupráci s Halou zákon neporušili, kraj je ale pokáral

  13:55aktualizováno  13:55
Krajský úřad uzavřel kontrolu projektů, se kterými jihomoravským silničářům pomáhal sociální demokrat Michal Hala. Ten jim v roce 2010 radil celkem deset měsíců s novými projekty. Hala je od konce loňského roku stíhaný za braní mnohamilionových úplatků při pronajímání dálničních odpočívadel soukromým firmám.

Michal Hala | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vyškovská ČSSD Halovi nedávno dočasně pozastavila členství. Jihomoravský kraj chtěl nyní prověřit, zda Hala jako bývalý šéf Ředitelství silnic a dálnic nezákonně neovlivňoval i zdejší zakázky.

Nyní zveřejnil úřad závěry této kontroly: znalci sice žádné závažné chyby nenašli, částečně proto, že se k řadě informací ani nedostali.

Smlouva, kterou silničáři s Halou uzavřeli, totiž obsahuje doložku o důvěrnosti a zachování tajných informací. "S odvoláním na tuto doložku se nepořizovaly zápisy z jednání s Michalem Halou," řekl krajský radní Zdeněk Pavlík (ČSSD), který je odpovědný za dopravu a kontrolu u silničářů nařídil.

Nepodařilo se zjistit ani to, kolik práce Hala pro silničáře odvedl. Každý měsíc sice dostával paušální plat deset tisíc korun, přesný rozpis jeho činností však silničáři zdokumentovaný nemají.

Při kontrole se tak úředníci museli spolehnout například na to, že Halovu přítomnost na důležitých jednáních potvrdili další lidé, kteří se s ním sešli.

Takové smlouvy už příště nebudou

Právě nedostatečný přehled o odvedené práci kraj své příspěvkové organizaci vyčetl. "Podobné smlouvy už napříště nebudou uzavírány s paušální úplatou za časové období. Vyplacené peníze budou striktně vázány na konkrétně vykonanou činnost, kterou bude potřeba doložit," přikázal silničářům Pavlík.

Hala uměl slavit

Dvaatřicetiletý Michal Hala byl místopředsedou Mladých sociálních demokratů. Studoval JAMU, později vystudoval na plzeňské právnické fakultě. Působil jako vysoký manažer Ředitelství silnic a dálnic, v roce 2007 firmu nějakou dobu řídil.
Upozornil na sebe oslavami svých třicátin – ve vyhlášené pražské restauraci přišly na zhruba 750 tisíc korun. Tvrdil, že mu přispěli přátelé a podnikatelé.
V prosinci 2011 byl zatčen a spolu s dalšími představiteli ŘSD obviněn z korupce.

Šéf Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Jan Zouhar bere tento pokyn na vědomí. "S výsledky kontroly jsme však spokojeni, protože se potvrdilo, že jsme se nedopustili ničeho nezákonného," zhodnotil Zouhar.

Kontrola navíc vyzdvihla, že silničáři v době Halova působení otevřeli výběrová řízení více zájemcům. A za vysoutěžené projekty pak zaplatili o třetinu méně, než původně předpokládali.

"Z dokumentace výběrového řízení náhodně vybrané zakázky nelze nijak vyvozovat, že by ji Hala jakkoliv ovlivnil," podotkl radní Pavlík.

I přes tyto závěry však bude jméno Michala Haly nejen krajské politiky znervózňovat i nadále. Po jeho zatčení totiž vyšlo najevo, že policie má k dispozici seznam lidí, které Hala jako manažer Ředitelství silnic a dálnic pravidelně vyplácel. A že by na tomto seznamu mohly být i špičky ČSSD.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Najdete na iDNES.cz