Silničáři při spolupráci s Halou zákon neporušili, kraj je ale pokáral

  13:55aktualizováno  13:55
Krajský úřad uzavřel kontrolu projektů, se kterými jihomoravským silničářům pomáhal sociální demokrat Michal Hala. Ten jim v roce 2010 radil celkem deset měsíců s novými projekty. Hala je od konce loňského roku stíhaný za braní mnohamilionových úplatků při pronajímání dálničních odpočívadel soukromým firmám.

Michal Hala | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vyškovská ČSSD Halovi nedávno dočasně pozastavila členství. Jihomoravský kraj chtěl nyní prověřit, zda Hala jako bývalý šéf Ředitelství silnic a dálnic nezákonně neovlivňoval i zdejší zakázky.

Nyní zveřejnil úřad závěry této kontroly: znalci sice žádné závažné chyby nenašli, částečně proto, že se k řadě informací ani nedostali.

Smlouva, kterou silničáři s Halou uzavřeli, totiž obsahuje doložku o důvěrnosti a zachování tajných informací. "S odvoláním na tuto doložku se nepořizovaly zápisy z jednání s Michalem Halou," řekl krajský radní Zdeněk Pavlík (ČSSD), který je odpovědný za dopravu a kontrolu u silničářů nařídil.

Nepodařilo se zjistit ani to, kolik práce Hala pro silničáře odvedl. Každý měsíc sice dostával paušální plat deset tisíc korun, přesný rozpis jeho činností však silničáři zdokumentovaný nemají.

Při kontrole se tak úředníci museli spolehnout například na to, že Halovu přítomnost na důležitých jednáních potvrdili další lidé, kteří se s ním sešli.

Takové smlouvy už příště nebudou

Právě nedostatečný přehled o odvedené práci kraj své příspěvkové organizaci vyčetl. "Podobné smlouvy už napříště nebudou uzavírány s paušální úplatou za časové období. Vyplacené peníze budou striktně vázány na konkrétně vykonanou činnost, kterou bude potřeba doložit," přikázal silničářům Pavlík.

Hala uměl slavit

Dvaatřicetiletý Michal Hala byl místopředsedou Mladých sociálních demokratů. Studoval JAMU, později vystudoval na plzeňské právnické fakultě. Působil jako vysoký manažer Ředitelství silnic a dálnic, v roce 2007 firmu nějakou dobu řídil.
Upozornil na sebe oslavami svých třicátin – ve vyhlášené pražské restauraci přišly na zhruba 750 tisíc korun. Tvrdil, že mu přispěli přátelé a podnikatelé.
V prosinci 2011 byl zatčen a spolu s dalšími představiteli ŘSD obviněn z korupce.

Šéf Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Jan Zouhar bere tento pokyn na vědomí. "S výsledky kontroly jsme však spokojeni, protože se potvrdilo, že jsme se nedopustili ničeho nezákonného," zhodnotil Zouhar.

Kontrola navíc vyzdvihla, že silničáři v době Halova působení otevřeli výběrová řízení více zájemcům. A za vysoutěžené projekty pak zaplatili o třetinu méně, než původně předpokládali.

"Z dokumentace výběrového řízení náhodně vybrané zakázky nelze nijak vyvozovat, že by ji Hala jakkoliv ovlivnil," podotkl radní Pavlík.

I přes tyto závěry však bude jméno Michala Haly nejen krajské politiky znervózňovat i nadále. Po jeho zatčení totiž vyšlo najevo, že policie má k dispozici seznam lidí, které Hala jako manažer Ředitelství silnic a dálnic pravidelně vyplácel. A že by na tomto seznamu mohly být i špičky ČSSD.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

Useknutí prstu i láska na lodi. Historici zmapovali příběhy předků z války

Julius Princ v první světové válce bojoval na italské frontě. V roce 1917 padl...

Není obvyklé, aby do historické výstavy vkládali autoři své osobní příběhy. Přesto letos udělali brněnští muzejníci na...

Lékaři chtějí čím dál víc peněz za pohotovost, až tisíc korun za hodinu

Ilustrační snímek

Pro nemocnice a Jihomoravský kraj je rok od roku větší problém přesvědčit lékaře, aby brali služby na pohotovosti....

Za vánoční vraždu milenky pohozené u D1 dostal muž šestnáct let

Bedřich Baláž je obžalovaný z vraždy ženy, jejíž mrtvolu našel na konci...

Krajský soud v Brně uložil Bedřichu Balážovi za loňskou vraždu jednapadesátileté ženy 16 let vězení se zvýšenou...

Najdete na iDNES.cz