Průměrný věk v kraji narostl o více než čtyři roky. Ilustrační foto

Průměrný věk v kraji narostl o více než čtyři roky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kraj rychle stárne, města a obce reagují pomalu

  • 1
Průměrný věk Jihomoravanů se za posledních dvacet let zvýšil o více než čtyři roky. Znamená to, že zdejší populace rychle stárne. Trochu uklidňující zprávou ale je, že některá města či obce s tím již začínají počítat a snaží se tomuto trendu přizpůsobit. Zatím však jen pozvolna.

Že se průměrný věk v kraji zvýšil o 4,2 roku, vyplývá ze zprávy statistiků, kterou nyní vydali. V roce 1991 totiž činil průměrný věk na jižní Moravě 36,7 roku a vloni už 40,9 roku. A tento trend bude podle demografů pokračovat.

"Shodou okolností tajemník právě v těchto dnech dokončuje návrh na přestěhování pokladny, ověřování listin a dalších úředních agend do přízemí. Máme sice na radnici výtah, přesto to chceme lidem přiblížit," uvedl kyjovský starosta František Lukl.

Bezbariérové město

Příkladů, jak usnadnit pohyb, ale mají v Kyjově více. Po městě už jezdí tři nízkopodlažní autobusy, přibývá bezbariérových přechodů a chodníků a aktuálně řeší i to, aby to lidé v místní části Nětčice neměli tak daleko na autobus. Proto tady vznikne další zastávka.

Vyškov zase dal vloni do chodníků šestnáct milionů korun a upravoval je, aby se po nich lépe chodilo. "Myslím si dokonce, že jsme ve srovnání s ostatními městy v tomto o krok vepředu," uvedl místostarosta Roman Celý.

Na druhé straně je i tam co vylepšovat. Například část úředníků vyškovské radnice sedí v budově bývalého zámku a pohyb po ní není ideální. A další úředníci sídlí v objektu bývalého okresního úřadu a z radnice je to přes poměrně frekventovanou křižovatku.

Upravit přechody městu nedovolili

"Zastupitelé však již schválili, že se bude rekonstruovat objekt, který město koupilo kousek od radnice. Úředníky z nevyhovujících budov nastěhujeme v budoucnu právě tam a při opravě se samozřejmě bude počítat s tím, aby byl bezbariérový," dodal Roman Celý.

Ne vždy je však jednoduché tyto dobré úmysly prosadit. "Měli jsme snahu upravit některé přechody, ale narazili jsme. Nedostali jsme povolení k tomu, abychom jen v určitých místech snížili chodníky," vylíčil starosta městské části Brno-jih Josef Haluza.

Městská část měla navíc chodník i rozřezat a instalovat do něj vodicí lišty pro nevidomé. Z investice za dvacet tisíc byla tak najednou pětkrát dražší záležitost. "Do toho jsme však už jít nemohli, a tak jsme nakonec nepomohli nikomu," řekl Haluza.

Na zelenou někteří přejít nestihnou

Po Brně se ale mnohým lidem opravdu špatně chodí. "Bydlím v Lesné a nejvíce mi vadí přechody na Tomkově náměstí. Jsou na nich velmi krátké intervaly pro chodce. Lidé, kteří hůř chodí, nemají šanci přejít silnici na zelenou," posteskla si sedmašedesátiletá Jana Nováková.

A problémy mají starší lidé i s veřejnou dopravou. "Do starých autobusů se velmi špatně nastupuje. Ty nové, nižší, jsou mnohem lepší," říká pětašedesátiletá Zdeňka Zlámalová z Brna-Bystrce. Navíc si posteskla, že i čekání na spoje, hlavně o víkendech, je někdy hodně dlouhé.

Na to, že tyto zdánlivé maličkosti budou znepříjemňovat život stále většímu množství lidí v kraji, upozornili nedávno i demografové. Nastínili pravděpodobný vývoj do roku 2066 a vyplynulo z něj mimo jiné, že na jižní Moravě se bude rodit o polovinu méně dětí než nyní a naopak přibude starších lidí.

Tak například letos žije v kraji 183 tisíc seniorů nad pětašedesát let, a pokud se demografové nepletou, tak v roce 2066 jich může být až 332 tisíc.

V kraji vyrostou domovy pro seniory

Domovy důchodců ovšem už nyní praskají ve švech a každý z nich má ne desítky, ale stovky dalších žádostí o umístění. "Žádostí máme na šest set a lůžek jen 225," uvedla například ředitelka Domova pro seniory v brněnské Nopově ulici Jarmila Figurová.

Kraj proto již připravuje stavbu devíti objektů. "Ve třech domovech v kraji se budou stavět nové pavilony, a to v Kyjově, Blansku a Zastávce," nastínil krajský radní Jiří Altman.

Fakta

Průměrný věk rok 1991 - 36,7 roku rok 2009 - 40,9 roku Index stáří - v roce 1991 připadalo na 100 dětí 65,1 obyvatel starších 65 let - v roce 2009 připadalo na 100 dětí 114,2 obyvatel starších 65 let Počet stoletých a starších rok 2000 - 27 lidí rok 2009 - 84 lidí Pramen: Český statistický úřad

Nové domovy kraj postaví v Brně, Újezdu u Brna, Hustopečích,Miroslavi, Bučovicích a v Ivančicích. Celkem by se mělo dostat do domovů dalších asi pět set seniorů.

"Přístavby stávajících domovů už jsou někdy ve fázi výběrových řízení a ještě letos by se měly stavět. A u těch nových to vypadá tak, že například Bučovice již mají vydané stavební povolení a u dalších se vybírá projektant," dodal radní.

Stárnutí obyvatel není jen problém kraje, ale celého světa. A i ten už se na něj připravuje. V minulých letech například proběhl ve třiatřiceti městech světa rozsáhlý výzkum nazvaný Města přátelská seniorům, který zmapoval, s jakými bariérami se v nich starší lidé setkávají.

Ukázalo se například, že nemají v blízkosti dostatek zdravotnických zařízení či centra, ve kterých by se mohli scházet. Není ani dost dobrovolníků, kteří by jim obstarávali nákupy a další pomoc. V Česku pak na tyto problémy upozorňuje Rada vlády pro seniory a stárnutí populace.