Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cena za „disneyland vědy“ v Brně budí pochyby, v Liberci staví levněji

  9:20aktualizováno  9:20
Jihomoravský kraj plánuje vybudovat na brněnském výstavišti zábavní vědecké centrum. Projekt však svou cenou budí rozpaky. Vyjde totiž na zhruba 600 milionů korun a většinu tohoto balíku spolkne koupě a oprava pavilonu D.

Po přestavbě bude pavilon D připomínat futuristickou kostku s efektním vchodem. | foto: Mscb.cz

Projekt zábavního vědeckého centra, jediného na Moravě, působí možná na první pohled jako skvělý nápad. Jenže ho provází pár pochybností, které se točí kolem nákupu pavilonu D, za který před pár měsíci zaplatil Jihomoravský kraj Veletrhům Brno přes 190 milionů korun.

Pavilon D - Moravian Science Centre Brno

Science centra se rozmáhají. V roce 1990 jich bylo na světě 200, v současnosti je jich přes dva tisíce. Slouží k "hravému objevování přírodních zákonitostí". V Česku existují dvě: iQpark v Liberci a Techmánia v Plzni.

(Zdroj: Mscb.cz)

Právě v "déčku" vznikne Moravian Science Centre Brno, něco mezi vědeckým muzeem, zábavním parkem a netradiční školou. Podle kritiků kraj utratil zbytečně moc za prosklený pavilon z roku 1973, který bude nutné zateplit a výrazně rekonstruovat. Už teď je jasné, že opravy spolknou dalších zhruba 200 milionů.

Paradoxně nejmenší díl z celého balíku peněz tak půjde do vybavení "vědeckého Disneylandu" - opět dvě stovky milionů korun.

V čem je problém? Veletrhům se v poslední době nedařilo, spadly do ztráty a shodou okolností teprve loni se dostaly do černých čísel. Prodej pavilonu D jim v tom výrazně pomohl. "Působí to jako snaha nalít nějaké peníze do firmy, která se ocitla v problémech," uvedl krajský opoziční zastupitel Jan Vitula (TOP 09).

"Tomu, co se děje v Brně, nerozumím"

Například v Liberci chystají stavbu největšího science centra v Česku. Má být dvojnásobně větší než brněnské a přitom o třetinu levnější. "Je to dáno cenou nemovitosti," tvrdí ředitel libereckého iQparku Pavel Coufal.

Objekt, který je podobně velký jako brněnský pavilon D, Liberečtí pořídili včetně pozemků a parkoviště za 20 milionů korun. "Kdybychom jej koupili za 200 milionů a chtěli někomu udělat radost, tak jsme na stejných číslech jako Brno. Ale já to nechci komentovat, tomu, co se děje v Brně, nerozumím," dodal Coufal.

Jihomoravský kraj získal na projekt peníze z Evropské unie. Ta zaplatí naprostou většinu stavby. Hejtman Michal Hašek odmítl, že by kraj chtěl koupí pavilonu D sponzorovat firmu, která patří k symbolům Brna. Rozhodla prý dobrá poloha.

"Jedním z hlavních kritérií pro vhodnost lokality byla její dopravní dostupnost a schopnost pojmout velké množství návštěvníků. Jako nejvhodnější jsme vyhodnotili areál výstaviště," uvedl Hašek. Dodal, že výsledkem jednání s Veletrhy Brno byla nabídka prodeje pavilonu D, který je možné oddělit jako samostatný objekt od areálu výstaviště.

Mluvčí veletrhů David Pokorný považuje řeči o umělé pomoci výstavišti za nesmyslné.

"Pavilon zkrátka začal být pro výstavní účely nevhodný. Navíc první úvahy o prodeji se objevily dávno před ekonomickou krizí," tvrdí Pokorný.

Jenže podle hejtmana Haška začal kraj uvažovat o koupi pavilonu v roce 2009. Tedy v době, kdy se veletrhy poprvé po zlatých letech propadly do ztráty 150 milionů korun. V minusu se držely až do loňska, kdy oznámily zisk před zdaněním téměř 170 milionů.

Autor:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

V Lednici vystavují repliky korunovačních klenotů, vypadají jako pravé

V zámeckých jízdárnách v Lednici vystavují až do konce září mistrovské repliky...

Každý správný Čech by je měl alespoň jednou za život spatřit. Korunovační klenoty jsou ale vystavovány jen jednou za...

Developeři jsou v Brně naštvaní na úředníky, že jim zdržují výstavbu

Ilustrační snímek

Developeři se v Brně dostali do nezáviděníhodné situace. Vše odstartovala novela stavebního zákona, která měla zrychlit...

Do Kleinova paláce jsme dali stovky milionů, brání se výpovědi nájemce

Kleinův palác v Brně na náměstí Svobody.

V Brně se schyluje ke sporu o novorenesanční Kleinův palác na náměstí Svobody. Město ho pronajalo v roce 1994 na 90...

Najdete na iDNES.cz