Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krajský radní Adamec odstoupil z kandidátky, měl vzít úplatek 200 tisíc

  11:42aktualizováno  16:32
Bývalý krajský radní František Adamec (KDU-ČSL) je podezřelý, že před dvěma lety přijal peníze za zakázku krajského úřadu. Po dohodě s úřadující předsedkyní lidovců Michaelou Šojdrovou se už Adamec vzdal kandidatury do vyškovského zastupitelstva.

Podle serveru Aktuálně.cz měl dostat někdejší radní František Adamec za sjednání zakázky pro firmu Sun Drive Communication 200 tisíc korun. Ilustrační foto | foto: KDU-ČSL

Informoval o tom server Aktuálně.cz a přinesl nahrávku z roku 2009, která má uplácení odkazovat. Hejtman Michal Hašek na zprávu o údajné korupci reagoval tím, že nechá pochybnou zakázku prověřit.

Vysoký úředník Jihomoravského krajského úřadu Josef DrbalNa záznamu se vysoký krajský úředník Josef Drbal baví s ředitelem firmy Sun Drive Communication Jiřím Cardou o dodatku ke smlouvě na kampaň Zdravá výživa. Podle Drbala se Cardovi nelíbilo, že má platit pokutu 148 tisíc korun za nedodržení smlouvy, když už musela firma dát peníze na soukromé aktivity radního Adamce.

"Šel jsem pak za Adamcem, že se mi takové praktiky nelíbí, ale odezva nebyla žádná," řekl Drbal. Své podezření však nenahlásil na policii. Podle policejního mluvčího Petra Nečesánka za neoznámení trestného činu hrozí až tři roky vězení.

Adamec zmizel z kandidátky, Carda úplatek popírá

"Už před sněmovními volbami mi kvůli tomu údajnému úplatku posílal mail, ať odstoupím z kandidátky. Přestože nemá žádné důkazy," reagoval na obvinění Adamec. Rozhodl se však odstoupit z vyškovské kandidátky, protože nechtěl poškodit dobré jméno KDU-ČSL pouhé dva dny před volbami.

Právě načasování zveřejnění nahrávky přijde Adamcovi podezřelé. "Neobjevilo se to náhodou. Navíc podle mě ta nahrávka nic nedokazuje. Drbal se pouze snaží Cardovi něco vsugerovat," upozornil Adamec.

Michaela Šojdrová v pořadu Otázky Václava Moravce Speciál ve Zlíně"Doktora Adamce si vážím a věřím, že vyšetřování prokáže jeho nevinnu. Ale politická pravidla jsou nemilosrdná a neměl jinou možnost, než z kandidátky odstoupit," komentovala podezření proti Adamcovi Šojdrová.

Ředitel firmy Jiří Carda, se kterým Drbal na nahrávce mluví, podezření považuje za absurdní.

"Nikomu jsem žádný úplatek nedal. S panem Drbalem jsme v minulém roce probírali pouze dodatek ke smlouvě o té zakázce. Kraj po nás chtěl nějaké práce navíc," vysvětlil Carda, který chce podat trestní oznámení za pomluvu.

Dávat úplatek by podle něho ani nebylo logické, protože zakázka byla nakonec pro jeho firmu ztrátová.

Zakázka se bude mimořádně kontrolovat

Drbal, který stále pracuje jako vedoucí zdravotnického odboru na krajském úřadě, serveru Aktuálně potvrdil, že nahrávka je autentická a že se s Cardou bavil o penězích pro radního Adamce.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) upozornil, že nahrávka se týká minulého vedení radnice a bude žádat důsledné prošetření.

"Dnes ráno jsem požádal předsedy kontrolního a finančního výboru, aby provedli mimořádnou kontrolu zpochybněné zakázky i jejího financování ze strany Jihomoravského kraje," uvedl Hašek.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Najdete na iDNES.cz