Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krajský soud v Brně prověří kontroloři

  21:00aktualizováno  21:00
Brněnský krajský soud se brání nařčením senátora Josefa Novotného, že je sídlem mafie, která je srovnatelná, a možná větší, s případem Berka v severních Čechách. Jeho předseda Jaromír Pořízek dnes podal trestní oznámení.

Ilustrační foto

"Myslíme si, že se Novotný dopustil trestných činů pomluvy, útoku na státní orgán a šíření poplašné zprávy," uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. A dodala, že kromě oznámení za soud dnes na policii podala to své i soudkyně Eva Krčmářová.

Soud je prý sídlem mafie
Nezávislý senátor Josef NovotnýNovotný svým vyjádřením pro TV NOVA odkazoval k podivným machinacím na brněnském soudu, spojených mimo jiné s případy konkurzní soudkyně Evy Krčmářové, které skončily krachem firmy nebo nevýhodným prodejem majetku. Novotný už kvůli tomu podal protikorupční policii trestní oznámení. Odkazuje v něm na údajná pochybení v šesti konkurzech. A to nejen ze strany Krčmářové. Do machinací by podle něj mohli být zapojeni i pracovníci dražebních firem.

O konkurzech na objednávku v Brně mluví i další lidé, kteří se obrátili na redakci MF DNES. "Jde o celou mafii, konkurzních loupeží jsou už desítky. Zadavateli jsou lidé z podnikatelského prostředí, zapojeni do nich jsou soudci i správci konkurzní podstaty. Škody jsou už v miliardách,“ popisuje jeden ze zdrojů.

Konkurzní úsek prověří kontroloři
Pořízek se před několika dny obrátil i na ministra spravedlnosti. Žádá jej, aby nechal prověřit konkurzní úsek. Chce se tak vyhnout podezřením, která se týkají průběhu některých nařízených konkurzů. Pochybení odmítá jak on, tak jeho podřízená Krčmářová.

"Chce-li pan senátor Novotný pátrat po mafiích, jež mají zájem ovlivňovat činnost Krajského soudu v Brně, měl by začít ve svém nejbližším okolí a kampaň za své znovuzvolení vést jinými prostředky než podáváním trestních oznámení na nevinné osoby,“ uvedla Krčmářová.

Od roku 2001, kdy působí na konkurzním oddělení v Brně, podle svých slov vyhlásila 196 konkurzů, z toho bylo jen sedm zrušeno. A právě kvůli důvěře v práci soudu se Pořízek obrátil na ministerstvo s žádostí o kontrolu. "Prověrka by jednak objektivně posoudila současný stav konkurzního úseku, jednak by bezpochyby přispěla k vyvrácení podezření o mimozákonné činnosti soudců, případně i dalších osob,“ vysvětluje Pořízek v žádosti.

Ministerstvo spravedlnosti už kontrolu připravuje. "Odbor dohledu v těchto dnech předloží panu ministrovi návrh na prošetření věcí, o kterých hovořil senátor Novotný,“ potvrdila mluvčí Zuzana Kuncová.

Do Brna se podle ní kontroloři nevypraví poprvé, tamní krajský soud prověřovali naposledy v roce 2005 právě kvůli kauze soudce Berky. Žádné pochybení ale ministerští úředníci nenašli. Postup podle ministerstva v minulosti zatím neporušila ani soudkyně Krčmářová, prověrky už měla dvě, v roce 2004 a 2007.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Najdete na iDNES.cz