Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krajský soud v Brně prověří kontroloři

  21:00aktualizováno  21:00
Brněnský krajský soud se brání nařčením senátora Josefa Novotného, že je sídlem mafie, která je srovnatelná, a možná větší, s případem Berka v severních Čechách. Jeho předseda Jaromír Pořízek dnes podal trestní oznámení.

Ilustrační foto

"Myslíme si, že se Novotný dopustil trestných činů pomluvy, útoku na státní orgán a šíření poplašné zprávy," uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. A dodala, že kromě oznámení za soud dnes na policii podala to své i soudkyně Eva Krčmářová.

Soud je prý sídlem mafie
Nezávislý senátor Josef NovotnýNovotný svým vyjádřením pro TV NOVA odkazoval k podivným machinacím na brněnském soudu, spojených mimo jiné s případy konkurzní soudkyně Evy Krčmářové, které skončily krachem firmy nebo nevýhodným prodejem majetku. Novotný už kvůli tomu podal protikorupční policii trestní oznámení. Odkazuje v něm na údajná pochybení v šesti konkurzech. A to nejen ze strany Krčmářové. Do machinací by podle něj mohli být zapojeni i pracovníci dražebních firem.

O konkurzech na objednávku v Brně mluví i další lidé, kteří se obrátili na redakci MF DNES. "Jde o celou mafii, konkurzních loupeží jsou už desítky. Zadavateli jsou lidé z podnikatelského prostředí, zapojeni do nich jsou soudci i správci konkurzní podstaty. Škody jsou už v miliardách,“ popisuje jeden ze zdrojů.

Konkurzní úsek prověří kontroloři
Pořízek se před několika dny obrátil i na ministra spravedlnosti. Žádá jej, aby nechal prověřit konkurzní úsek. Chce se tak vyhnout podezřením, která se týkají průběhu některých nařízených konkurzů. Pochybení odmítá jak on, tak jeho podřízená Krčmářová.

"Chce-li pan senátor Novotný pátrat po mafiích, jež mají zájem ovlivňovat činnost Krajského soudu v Brně, měl by začít ve svém nejbližším okolí a kampaň za své znovuzvolení vést jinými prostředky než podáváním trestních oznámení na nevinné osoby,“ uvedla Krčmářová.

Od roku 2001, kdy působí na konkurzním oddělení v Brně, podle svých slov vyhlásila 196 konkurzů, z toho bylo jen sedm zrušeno. A právě kvůli důvěře v práci soudu se Pořízek obrátil na ministerstvo s žádostí o kontrolu. "Prověrka by jednak objektivně posoudila současný stav konkurzního úseku, jednak by bezpochyby přispěla k vyvrácení podezření o mimozákonné činnosti soudců, případně i dalších osob,“ vysvětluje Pořízek v žádosti.

Ministerstvo spravedlnosti už kontrolu připravuje. "Odbor dohledu v těchto dnech předloží panu ministrovi návrh na prošetření věcí, o kterých hovořil senátor Novotný,“ potvrdila mluvčí Zuzana Kuncová.

Do Brna se podle ní kontroloři nevypraví poprvé, tamní krajský soud prověřovali naposledy v roce 2005 právě kvůli kauze soudce Berky. Žádné pochybení ale ministerští úředníci nenašli. Postup podle ministerstva v minulosti zatím neporušila ani soudkyně Krčmářová, prověrky už měla dvě, v roce 2004 a 2007.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

VIDEO: Brněnský závodník v Maroku vletěl do díry, devětkrát otočil vůz

Hrozivá nehoda závodníka Ouředníčka v Maroku

Jako zázrakem vyvázla nezraněná z děsivé nehody na rallye Morocco Desert Challenge posádka brněnského pilota Tomáše...

Grafton Recruitment Praha
VÝVOJÁŘ WEBOVÉ APLIKACE

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz