Daniel Křetínský

Daniel Křetínský | foto: David Port, MF DNES

Miliardář Křetínský loví v Brně. Chce teplárny, na magistrátu leží nabídka

  • 35
Alespoň podíl v prosperující městské firmě Teplárny Brno by rád získal energetický magnát Daniel Křetínský. Vedení města bude o nabídce, ve které se nemluví o žádné konkrétní ceně, diskutovat. Příliš nakloněné jí ale není.

Kolem klíčových městských firem, odpadové SAKO Brno a Tepláren Brno, krouží dravý miliardář brněnského původu Daniel Křetínský.

Podle zjištění MF DNES poslala jeho společnost Energetický a průmyslový holding (EPH) v posledním roce brněnským radním dva dopisy. V nich je vyzývá k jednání o případném prodeji podílu nebo rovnou celé městské firmy. Na ten první skoro přesně před rokem, 16. května 2016, radní odpověděli, že nepřijímají nabídku na kapitálový vstup do společnosti SAKO.

Křetínského to neodradilo. Další dopis přišel primátorovi Petru Vokřálovi (ANO) minulý týden. Tentokrát má holding zájem o Teplárny Brno. „Vím o něm, ale zatím jsme neměli čas se tím zabývat. Pan Křetínský má zájem nakupovat, apetit investičních fondů je obecně poměrně velký,“ potvrdil Vokřál s tím, že si uvědomuje, jak by diskuse o prodeji některé z klíčových a prosperujících městských firem mohly rozkolísat vztahy v koalici.

Existují však takové úvahy? „To bych teď opravdu nekomentoval, protože teoreticky je na prodej všechno. Je to ale kritická infrastruktura města. Myslím, že o prodeji jsme se zatím nikdy nebavili. Nechci předjímat, uvidíme, jak proběhnou jednání v rámci koalice, a podle toho na dopis zareagujeme,“ řekl Vokřál.

Na účtech mají miliardu

Podle jeho prvního náměstka z KDU-ČSL Petra Hladíka je situace jasná: „Říkám veřejně, že pokud by zastupitelstvo mělo prohlasovat takovou věc, nebudeme v takovém případě součástí koalice,“ prohlásil v úterý Hladík. „KDU-ČSL nebude nikdy souhlasit s jakýmkoli prodejem městské firmy. Říkám ne,“ dodal politik rezolutně.

Stejně se vyjádřil i Jiří Oliva z opoziční ČSSD, který sedí v dozorčí radě tepláren. „Je nezbytné, aby nad takovou strategickou službou pro občany město drželo kontrolu,“ uvedl Oliva.

Jaké konkrétní představy Křetínského holding o námluvách s městem má, není možné zjistit. Podle informací MF DNES nezazněla žádná částka, pouze výzva k jednání. Mluvčí holdingu EPH Daniel Častvaj odmítl prozradit jakékoli podrobnosti. „Považujeme za vhodné a slušné nejdříve to projednat přímo se zástupci radnice, kterým je nabídka primárně adresována,“ odpověděl mluvčí Častvaj MF DNES.

Zájem energetického holdingu právě o brněnské teplárny, které jsou čtvrté největší v republice, nemusí vycházet jen z toho, že Křetínský je brněnský patriot. Což naznačil nedávným darem tří milionů korun Právnické fakultě Masarykovy univerzity, kterou vystudoval a kde učí jeho matka.

Teplárny představují zlaté vejce, protože patří mezi nejvýnosnější městské firmy. Podle poslední výroční zprávy za fiskální rok 2015/16 měly tržby za prodej tepla a elektřiny přes dvě a půl miliardy korun, čistý zisk pak skoro 41 milionů. Dodávají teplo do zhruba sto tisíc brněnských domácností a na účtech jim leží volná skoro miliarda korun.

Podle analytika Marka Hatlapatky ze společnosti Cyrrus zapadá Křetínského zájem o teplárny do dlouhodobé strategie holdingu.

„Vybudoval poměrně velké energetické impérium, které je zatím závislé především na těch částech řetězce, jež představují výrobu, jako jsou doly a elektrárny. Jsou poměrně rizikové a podléhají velkým výkyvům ziskovosti. Takže nepochybně do portfolia takové firmy patří i druhá složka se stabilnějším byznysem. Připadá mi celkem logické, že pozornost je zaměřena na odpady nebo teplárenství, kde je pořád relativně dost potenciálních terčů k akvizici,“ vysvětlil Hatlapatka.

Teplárny či SAKO podle něj vzbuzují zájem právě pro svoji ziskovost a stabilitu. Do portfolia asi čtyřiceti podniků EPH už patří mimo jiné elektrárny všeho druhu v několika zemích střední a západní Evropy, teplárny v Budapešti, Praze, Mostu či Litvínově, distributoři plynu a elektřiny v Česku i na Slovensku či uhelné doly v Německu.

Patří sem i síť odpadových firem pro svoz tříděného odpadu AVE CZ, která až do letošního jara svážela odpad i v Brně, než se městská firma SAKO rozhodla, že to bude dělat sama. Křetínský vlastní také třeba fotbalovou Spartu či vydavatelství Czech News Center s nejčtenějším deníkem Blesk.

Městský koncern? Brno už podniká kroky

Zájem Křetínského o městské firmy spadá do období, kdy vrcholí přípravy jejich slibovaného koncernu. Podle radního Pavla Staňka (ANO), jenž to má na starosti, už dostali koaliční zastupitelé k připomínkování první verzi materiálu.

„Koncernové prohlášení bychom chtěli schválit na červnovém zasedání zastupitelstva za pět týdnů. Do té doby budeme o materiálu diskutovat,“ řekl Staněk. Podle něj se ani v dosud nezveřejněném dokumentu neuvažuje o prodeji žádné prosperující městské společnosti. „Město je ve velmi dobré finanční kondici a nepotřebuje prodávat svoje firmy,“ dodal Staněk.