Dárci krve na jižní Moravě jsou velmi ukáznění (ilustrační snímek).

Dárci krve na jižní Moravě jsou velmi ukáznění (ilustrační snímek). | foto: Marek Navrátil, iDNES.cz

Krev dárců z jižní Moravy zachraňuje fakultní nemocnice v zemi

  • 8
Na jižní Moravě přibylo dárců krve. Prvenství přitom má kyjovská a hodonínská nemocnice, díky svým zodpovědným dárcům mohou posílat krev do celé republiky. I když má nejvzácnější tělní tekutina svou "dobu trvanlivosti", jih Moravy se nedostatku krve nemusí bát.

Jihomoravské nemocnice mají v celostátním srovnání kvalitní a tisícové registry dobrovolných dárců. A vypomáhají si navzájem.

Darování krve

Darovat krev lze na hematologicko-transfuzních odděleních jednotlivých nemocnic v kraji. Dárcovství je v Česku bezplatné. Součástí každého odběru je i vyšetření krve či měření tlaku dárce.
Muži ji mohou darovat pětkrát ročně, ženy pouze čtyřikrát. Během jednoho odběru je většinou odebráno 479 ml krve. Odběr trvá pět až deset minut. Většina nemocnic pracuje se systémem zvacích objednávek podle aktuální potřeby jednotlivých krevních skupin.
Věk minimálně 18 let, perfektní zdravotní stav, nesmí trpět žloutenkou, mononukleózou ani jinými závažnými chorobami, na které užívá léky.

I menší zdravotnická zařízení, jako je například Nemocnice Kyjov, tak spolehlivě vykrývají zvýšenou spotřebu krve velkých fakultních nemocnic v zemi. O pomoc ji žádají nemocnice z celé republiky. Včetně těch pražských.

"Kyjovsko je přímo ukázkovým příkladem toho, že dárcovství krve je generační. Má výjimečné postavení nejen na jihu Moravy. V našem registru evidujeme už čtyři a půl tisíce pravidelných a velmi zodpovědných dárců krve," pochlubil se Tomáš Zdechovský, jeden z krizových managerů zdravotnického zařízení na Hodonínsku.

Na Kyjovsku je přitom těch, kteří si pravidelně a bezplatně nechávají i několikrát ročně "pouštět žilou", rok od roku více. "Některých krevních skupin máme dokonce nadbytek, a můžeme je tak nabízet jiným nemocnicím," vysvětluje Zdechovský.

Jeho slova o naprosté disciplinovanosti dárců a velmi dobré základně na jihu Moravy potvrzuje i primářka oddělení hematologie a transfuzní služby Nemocnice TGM v Hodoníně Věra Dostálová.

"V registru máme také čtyři a půl tisíce dárců. Dodáváme krev i do Masarykova onkologického ústavu či fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích, ale posíláme k nim i dárce krevních destiček," naznačila Dostálová.

Regulované dárcovství

Brněnská fakultní nemocnice, která má největší traumacentrum i porodnici v zemi, se před prázdninami, kdy tradičné přibývá úrazů, krví předzásobovat nebude. Největší krevní banka zavedla totiž před časem regulované dárcovství krve. To jí pomáhá efektivně krev využívat, a to nejen při plánovaných transplantacích.

Stejně tak sběry krve plánují i jiné nemocnice v kraji. "Zveme si tak pouze dárce krevních skupin, jichž je právě akutní nedostatek. Až pokud nepomohou vlastní zdroje, obracíme se na okolní nemocnice," uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová, kde denně projde sto i více dárců.

Velmi ukáznění jsou i dárci na Břeclavsku. "Na výzvy okamžitě reagují," potvrdila mluvčí tamní nemocnice Radomíra Schweitzerová.

Aby zvrátila někdejší odliv "svých" dárců krevní plazmy do rakouských nemocnic, zavedla nemocnice ve Znojmě za její odběr čtyřsetkorunovou odměnu a proplácí cestovné. "V Rakousku jim za totéž platili patnáct eur," potvrdil mluvčí Nemocnice Znojmo Pavel Jajtner.