Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krev darujte až v lednu, vzkazují lékaři

  6:08aktualizováno  6:08
Darováním krve udělají lidé v období adventu dobrý skutek. Kromě dobrého pocitu získají dárci také možnost odepsat si z daní 2 tisíce korun a den volna. A ten se před Vánocemi hodí. Transfuzní stanice nemocnic proto mají plné čekárny a vzkazují lidem, aby přišli raději v lednu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Stalo se to, co i v předchozích letech. Období Vánoc a snaha pomoci, lidé chtějí volno a potvrzení na daně. Máme tu strašně moc lidí, a tak si děláme zásoby," uvedla Ivana Meluzínová, primářka transfuzního oddělení boskovické nemocnice.

Denně tamní čekárnou projde asi čtyřicítka lidí, z velké části dárci-nováčci. "Naši stálí dárci už po domluvě s námi před Vánocemi nechodí. Vědí, že je tu vždy plno," vysvětlila Meluzínová.

Lidé, kteří darují krev, mají ze zákona právo na celý den volna a ze základu daně mohou příští rok odepsat dva tisíce korun, a to celkem za čtyři odběry. Podobně zahlcená je proto také čekárna v transfuzním oddělení břeclavské nemocnice. Poslední odběrový den v tomto roce je proto ve čtvrtek 18. prosince.

"Dárců je v tomto období moc, ale zvládat to musíme. Krev se nám nezkazí, jsme rádi, že budeme mít zásoby na svátky," sdělila vrchní sestra Jitka Kolářová. Primář Josef Janča doplnil, že během roku přijde darovat krev zhruba 60 lidí denně, před Vánocemi mnohdy až o třetinu víc. "Zatím jsme ale nikoho neodmítli," podotkl Janča.

Poslední šanci mají v úterý lidé plánující darovat krev v Hodoníně. Tamní nemocnice totiž právě v úterý otevře transfuzní oddělení  naposledy. "Další odběry v tomto roce neplánujeme. V prosinci jsme měli už o 100 odběrů víc než jindy. Nával byl obrovský. Nyní budeme krev důkladně zpracovávat. Otevřeme znovu až 6. ledna," sdělila primářka Hematologicko-transfuzního oddělení Věra Dostálová.

A dodala, že v prosinci a zvlášť mezi svátky se provádí méně operací. "I na to musíme myslet," podotkla.

V Brně fronty nejsou, nemocnice odběry reguluje

Jediná nemocnice, ve které nejsou fronty ani přebytek lidí, je Fakultní nemocnice v Brně a nemocnice v Třebíči, jejíž transfuzní oddělení spadá pod fakultní nemocnici. Už před dvěma roky totiž zavedli regulované odběry. Víc zájemců sice před Vánocemi chodí, dobrý skutek ale pravděpodobně udělají až v lednu.

"Regulované dárcovství znamená, že si dárce zveme sami. Podle potřeby pacientů naší nemocnice," vysvětlila mluvčí Anna Nesvadbová. A dodala, že systém se osvědčil.

Příliš mnoho krve v období mezi svátky ale nemocnicím  nevadí. Například transfuzní oddělení boskovické nemocnice zásobuje i nemocnici v Blansku a částečně také Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně.

Zvýšený zájem vítají ve Znojmě. "V posledních týdnech přišlo o zhruba 25 lidí týdně víc. Ale žádné dárce neodmítáme," uvedl přednosta hematologicko-transfuzního oddělení Jan Simonides.
Fronty v čekárně připisuje hlavně tomu, že lidé podle něj chtějí být v čase adventu užiteční a pomoci ostatním. Hlavní odběrové dny má stanice ve znojemské nemocnici v úterý a ve středu. Dnes proto Simonides očekává největší nápor dárců.

"Ale krev vydrží uskladněná zhruba šest týdnů. Díky zásobám zvládneme v klidu začátek roku i nadbytek, mělo by to být bez problémů," dodal.

Leden je nejkritičtější měsíc v roce

To, že v lednu budou mít pacienti zajištěnou krev, vítají i v Boskovicích. "Předvánoční příliv dárců se projeví v lednu, kdy je největší nedostatek krve z celého roku. Hned po letních prázdninách," uvedla primářka Meluzínová.

Apeluje proto na případné zájemce o darování krve: "Přijďte až v lednu. Kdykoliv v odběrové dny, tedy úterý a středu, mezi 7. a 10. hodinou. To nám pak nejvíc pomůže," podotkla.

Když ale šéfové transfuzních oddělení pominou vánoční nával, nezapomenou dodat, že jim udělá radost každý zdravý dárce krve. "Potřebné jsou všechny typy krve, i když nejpotřebnější je nula minus, která se nedá ničím nahradit a sama může nahradit všechny ostatní typy. Je to univerzální dárce a zákon schválnosti funguje. Většinou nám chybí právě krev nebo plazma s minusovým Rh faktorem," uvedla Ivana Meluzínová z boskovické nemocnice.
 
A podotkla, že nejvíce by přivítali dárce krevní plazmy. "Těch totiž není tolik," dodala.
S nedostatkem krve v hluchých obdobích může pomoci každý. Nedávno se například do Boskovic vypravily studentky blanenské obchodní akademie a zdravotnické školy. Věří, že založily tradici. A že nebudou jediné.

Červená z modré... pro život!

Do propagace odebírání krve se nedávno zapojil i brněnský hokejový klub Kometa. Jeho hráči i vedení chodí darovat krev do Fakultní nemocnice v Bohunicích a vyzvali k tomu i fanoušky.
Při darování krve "za Kometu" dostane příchozí dvě stejné kartičky s fotkou oblíbeného hokejisty. Jednu z nich po odběru vhodí do určeného boxu, druhou si nechá a může získat různé ceny.

Kromě dobrého pocitu získá prvních 200 dárců tričko s logem akce. A kdo daruje krev do 14. srpna příštího roku, kdy dobročinná akce končí, více než dvakrát, může vidět své jméno na dresech Komety po celou následující sezonu.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Myčky aut mají napilno, déšť snesl na Česko jemný prach ze Sahary

Auto v Hodoníně, na který dopadl prach ze Sahary.

Znatelnou vrstvu prachu objevilo v uplynulých dnech na svých autech mnoho českých řidičů. Na vině nebylo řádění...

Úsměvy a marihuanový opar. V Brně „kouří“ konopí pod lékařským dohledem

Inhalace konopí pomáhá při bolestivých obtížích. Ve Fakultní nemocnici u svaté...

Pacientům s nesnesitelnými bolestmi dali brněnští lékaři naději. Vytvořili pro ně místnost, kde mohou vdechovat konopný...

Jobs Contact
Mistr výrobního střediska (20.000 - 27.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz