Jihomoravští policisté dostali přístroj, který slouží k dokumentaci míst, na nichž byl spáchán trestný čin

Jihomoravští policisté dostali přístroj, který slouží k dokumentaci míst, na nichž byl spáchán trestný čin | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Kriminalisté vyrážejí do boje proti vrahům s unikátním přístrojem

  • 15
Je to unikátní přístroj, který mají policisté jen v pěti zemích Evropy. Takzvaný Spheron, neboli sférická kamera, jejíž pořizovací cena přesahuje dva miliony, nyní získali i jihomoravští kriminalisté. Používají jej zatím ve zkušební fázi při objasňování nejzávažnější trestných činů, jako jsou vraždy, pokusy o ně, znásilnění či ublížení na zdraví.

Vše funguje pomocí speciální otočné kamery, kterou policisté na místo činu postaví na stativ. Ta pak doslova za pár minut okolí nasnímá a vyšetřovatelé pak díky speciálnímu softwaru vše uloží do počítače v podobě 3D záznamu. Na něm jsou pak schopni i zpětně dohledávat důkazy.

"Kamera snímá obraz v prostoru 360 stupňů kolem dokola a 180 stupňů ve vertikálním směru. Sestaví tak kompletní dokumentaci místa činu, naše práce na něm v podstatě může skončit. Snímek lze navíc znovu procházet, obraz můžeme přibližovat, vkládat do něj i detailní snímky, popisy i zvukové záznamy, provádět v něm měření nebo se zaměřit na důkaz, kterého jsme si přímo na místě činu nevšimli," pochvaluje si novinku, která bude do konce roku v testovacím provozu, šéf odboru kriminalistické techniky a expertíz Martin Nežádal.

Jihomoravští policisté dostali přístroj, který slouží k dokumentaci míst, na nichž byl spáchán trestný činJihomoravští policisté dostali přístroj, který slouží k dokumentaci míst, na nichž byl spáchán trestný čin

"Každý má také díky nahrávce představu o prostoru, prohlížet si může vzájemné uspořádání věcí, což z fotografie nelze," dodává.

Pro práci s přístrojem a prohlížení záznamu podle Nežádala navíc není třeba žádného speciálního školení. Spheron, který mají zatím jen v Praze a Brně, je sestavený za pět minut, při nejnižším rozlišení scanování pak zvládne jednu místnost nahrát za minutu a půl, při nejvyšším rozlišení a v nejhorších světelných podmínkách pak za 29 minut.

Policisté pak záznam navíc mohou zesvětlovat a ztmavovat a prohlížet si tak i hůře viditelná místa. "Je to, jako kdyby fotograf vše nasnímal a postupně použil všechny clony," vysvětluje kriminalista Jaroslav Uher.

Jihomoravští policisté dostali přístroj, který slouží k dokumentaci míst, na nichž byl spáchán trestný čin

Novinka, s níž pracují třeba vyšetřovatelé v Rumunsku, Německu či Velké Británii, by měla už s úderem nového roku přejít na ostrý provoz. Kriminalistům navíc i v testovací fázi, která běží do konce roku, Spheron už pomohl vyřešit i konkrétní případ.

"Mohli jsme díky němu rekonstruovat dění na místě činu a zahájit trestní stíhání pachatele. Použili jsme měření délek a ukázalo se, že se vše odehrálo jinak, než tvrdil. Bez přístroje bychom to nikdy nedokázali," popsala kriminalistka Dagmar Bartoníková.

Policejní technici, kteří dosud nahrávali a fotili pouze ty důkazy, které vyšetřovatele při prvotním ohledání místa činu zaujaly a na něž je upozornil, by se nyní měli moci kdykoliv vracet k zaznamenaným důkazům. Věří, že to povede ke snazšímu usvědčení pachatelů. "Přináší to novou kvalitu, kterou jsme dosud neměli, je to určitě posun," dodává Nežádal.