Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kriminálka zjišťuje, zda Národní divadlo Brno a jeho šéf neplýtvali penězi

  6:00aktualizováno  8:38
Národní divadlo v Brně a jeho šéf Daniel Dvořák čelí po protestech zaměstnanců a škrtech ze strany města dalším problémům. Hospodaření scény totiž před dvěma týdny začala prověřovat jihomoravská kriminálka.

Šéf Národního divadla v Brně Daniel Dvořák | foto: Radek MičaMF DNES

"My o ničem nevíme. Žádní policisté tady nejsou a na provozu se to nijak neprojevilo," popsala mluvčí divadla Šárka Motalová. Kriminalisté se do kontroly hospodaření pustili na základě kritické zprávy bývalého náměstka divadla Reného Adámka. Tu sepsal letos v květnu a upozorňoval v ní na řadu případů, kdy divadlo bezdůvodně plýtvalo penězi.

Po analýze dokumentu policisté rozhodnou o dalším postupu. "Nyní sbíráme poklady. Zda bude zahájeno trestní stíhání, nelze nyní předjímat," uvedla jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák ani další jeho kolegové o vyšetřování netušili. "Nikdo mě neinformoval a ani jsem nebyl nikde vypovídat," reagoval Dvořák. A stejně jako dříve závěry Adámkovy zprávy odmítl. "Každého čtvrt roku probíhají ze strany města kontroly a audity, proto čekám, že bude vše v pořádku," dodal Dvořák.

Náměstkyně primátora pro kulturu o vyšetřování nevěděla

O policejním prošetřování divadla nevědělo ani vedení města, které je jeho zřizovatelem. Náměstkyně primátora pro kulturu Jana Bohuňovská (ODS) se o něm doslechla z médií. "Momentálně kontroluje hospodaření v divadle i magistrát. Policisté samozřejmě mohou začít vlastní šetření, a pokud se na město obrátí, budeme jim nápomocni," sdělila Bohuňovská.

Naopak autora kritické zprávy Adámka si už policisté předvolali. "Chtěli po mně vysvětlení zprávy. Nevím, co tak najednou, ale doufám, že se ledy konečně pohnuly," podotkl Adámek, který už nemá s divadlem nic společného.

Policejní mluvčí Vedrová nechtěla říct, zda kriminálka začala zkoumat hospodaření divadla z vlastní iniciativy, nebo na základě nějakého trestního oznámení. Doplnila také, že není neobvyklé, že se kriminalisté do případu pustili až půl roku poté, co se Adámkova zpráva objevila na veřejnosti. "Informace musíme sami prověřit. Není možné začít šetření jen na základě novinových článků," dodala mluvčí.

Dvořákova éra: protest operního souboru i kritizovaná činohra

Brněnští radní nechtějí do doby, než budou známy výsledky magistrátní kontroly a popřípadě i policejního šetření, dělat žádné závěry. Nejde přitom o první problémy divadla za Dvořákovy éry.

Před dvěma měsíci vyšli do ulic zaměstnanci operního souboru, kteří protestovali proti navrhovaným úsporným opatřením. Dvořák totiž jako jednu z možností šetření předložil plán na sedmiměsíční "odstávku" opery. (Více si přečtěte zde)

Nato zaměstnanci sepsali petici za záchranu souboru, kterou dodnes podepsalo 23 500 lidí. Odbory divadla a opoziční politické strany zároveň žádaly, aby byl Dvořák odvolán. Podle zaměstnanců ztratil jejich důvěru. Primátor Roman Onderka (ČSSD) sice odstávku odmítl, za ředitele se ale postavil.

Už několik měsíců se také diskutuje o umělecké úrovni činoherní scény. Podle některých kritiků je dramaturgie divadla špatná a kvalita inscenací velmi kolísá. Úspěšní herci jako Eva Novotná či Václav Vašák si už našli jiné angažmá. Podle vedení divadla je však umělecký šéf činohry Zdenek Plachý originální a málokdo ho chápe.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Opilý řidič kličkoval Brnem, lidé na zastávce před ním uskakovali

Opilý muž brázdil Brno a najel na tramvajový ostrůvek

Na riskantní jízdu po brněnských silnicích se vydal opilý řidič, který měl navíc na autě prasklou pneumatiku. Projel...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz