Kriminálka zjišťuje, zda Národní divadlo Brno a jeho šéf neplýtvali penězi

  6:00aktualizováno  8:38
Národní divadlo v Brně a jeho šéf Daniel Dvořák čelí po protestech zaměstnanců a škrtech ze strany města dalším problémům. Hospodaření scény totiž před dvěma týdny začala prověřovat jihomoravská kriminálka.

Šéf Národního divadla v Brně Daniel Dvořák | foto: Radek MičaMF DNES

"My o ničem nevíme. Žádní policisté tady nejsou a na provozu se to nijak neprojevilo," popsala mluvčí divadla Šárka Motalová. Kriminalisté se do kontroly hospodaření pustili na základě kritické zprávy bývalého náměstka divadla Reného Adámka. Tu sepsal letos v květnu a upozorňoval v ní na řadu případů, kdy divadlo bezdůvodně plýtvalo penězi.

Po analýze dokumentu policisté rozhodnou o dalším postupu. "Nyní sbíráme poklady. Zda bude zahájeno trestní stíhání, nelze nyní předjímat," uvedla jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák ani další jeho kolegové o vyšetřování netušili. "Nikdo mě neinformoval a ani jsem nebyl nikde vypovídat," reagoval Dvořák. A stejně jako dříve závěry Adámkovy zprávy odmítl. "Každého čtvrt roku probíhají ze strany města kontroly a audity, proto čekám, že bude vše v pořádku," dodal Dvořák.

Náměstkyně primátora pro kulturu o vyšetřování nevěděla

O policejním prošetřování divadla nevědělo ani vedení města, které je jeho zřizovatelem. Náměstkyně primátora pro kulturu Jana Bohuňovská (ODS) se o něm doslechla z médií. "Momentálně kontroluje hospodaření v divadle i magistrát. Policisté samozřejmě mohou začít vlastní šetření, a pokud se na město obrátí, budeme jim nápomocni," sdělila Bohuňovská.

Naopak autora kritické zprávy Adámka si už policisté předvolali. "Chtěli po mně vysvětlení zprávy. Nevím, co tak najednou, ale doufám, že se ledy konečně pohnuly," podotkl Adámek, který už nemá s divadlem nic společného.

Policejní mluvčí Vedrová nechtěla říct, zda kriminálka začala zkoumat hospodaření divadla z vlastní iniciativy, nebo na základě nějakého trestního oznámení. Doplnila také, že není neobvyklé, že se kriminalisté do případu pustili až půl roku poté, co se Adámkova zpráva objevila na veřejnosti. "Informace musíme sami prověřit. Není možné začít šetření jen na základě novinových článků," dodala mluvčí.

Dvořákova éra: protest operního souboru i kritizovaná činohra

Brněnští radní nechtějí do doby, než budou známy výsledky magistrátní kontroly a popřípadě i policejního šetření, dělat žádné závěry. Nejde přitom o první problémy divadla za Dvořákovy éry.

Před dvěma měsíci vyšli do ulic zaměstnanci operního souboru, kteří protestovali proti navrhovaným úsporným opatřením. Dvořák totiž jako jednu z možností šetření předložil plán na sedmiměsíční "odstávku" opery. (Více si přečtěte zde)

Nato zaměstnanci sepsali petici za záchranu souboru, kterou dodnes podepsalo 23 500 lidí. Odbory divadla a opoziční politické strany zároveň žádaly, aby byl Dvořák odvolán. Podle zaměstnanců ztratil jejich důvěru. Primátor Roman Onderka (ČSSD) sice odstávku odmítl, za ředitele se ale postavil.

Už několik měsíců se také diskutuje o umělecké úrovni činoherní scény. Podle některých kritiků je dramaturgie divadla špatná a kvalita inscenací velmi kolísá. Úspěšní herci jako Eva Novotná či Václav Vašák si už našli jiné angažmá. Podle vedení divadla je však umělecký šéf činohry Zdenek Plachý originální a málokdo ho chápe.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Další z rubriky

Dotace na závlahy jsou k ničemu. Zemědělci by se utopili v papírech

Zemědělci na polích u Mikulova zavlažují úrodu.

Ministerstvo chce rozdat miliony na závlahy, aby měli zemědělci zajištěnou vodu na polích během extrémního sucha,...

Strojvedoucí před odjezdem vlaku usnul v kabině. Nadýchal 2,6 promile

Ilustrační snímek

Strojvedoucího spícího v kabině lokomotivy našli ve středu jeho kolegové na nádraží v Křenovicích na Vyškovsku. Protože...

Děkanka brněnských práv zažila debakl, uškodilo jí i spojení s Křetínským

Markétu Seluckou zvolili děkankou Právnické fakulty Masarykovy univerzity v...

Pořádným debaklem skončila pro Markéta Seluckou, děkanku Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, pondělní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz