Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Recidivistu pustili z vězení po amnestii. Brzy při vloupačce zabíjel

Seriál   20:00aktualizováno  20:00
„Byla neděle večer. Pekli jsme cukroví a syn ještě říkal, které má rád. Na druhý den už nežil,“ vzpomíná Marie Fialová ze Sokolnic na Brněnsku. Jejího syna Zbyňka před 25 lety zastřelil Jiří Robeš, když vykradl konzum v Řícmanicích na Brněnsku.

Jiří Robeš u soudu v roce 2008 dostal doživotí. Jeho oběť z roku 1990, vojáka Zbyňka Fialu, připomíná v rodných Sokolnicích pamětní deska. | foto: Alexandra Mlejnková, ČTK

U soudu dostal 23 let za mřížemi. Nestačilo to. Když ho předčasně propustili, znovu kradl a střílel. Nakonec ve vězení spáchal sebevraždu.

V roce 1990 udělil prezident Václav Havel rozsáhlou amnestii. Výrazně se zvýšila kriminalita, policistům pomáhali i příslušníci tehdejší Pohraniční stráže ve formě smíšených vojensko-policejních hlídek. Do Pozořic na Brněnsku tehdy povolali teprve devatenáctiletého desátníka Zbyňka Fialu.

„Byl šťastný, že může pomáhat. Bral to jako poslání,“ říká jeho matka. Týden před Štědrým dnem opět hlídkoval s policisty, ten den byl pro něho osudný. Recidivista Robeš si totiž vyhlédl konzum v Řícmanicích, který v jednu ráno vykradl.

„Do prodejny se dostal za použití speciálně zhotoveného přípravku na odemykání dozických zámků. Odcizil uzeniny v hodnotě 300,60 koruny československé. Ty odnesl před vchodové dveře. Když zavíral, zastihla ho uniformovaná hlídka,“ píše se v rozsudku Krajského soudu v Brně z roku 1993.

Rodiče zastřeleného hlídkaře chodili na každý soud

Robeš se schoval za rohem u transformátoru. Znenadání jedenkrát vystřelil. „Slyšeli jsme ránu, ale nic jsme neviděli. Stalo se to v noci,“ pověděla žena, která bydlí v blízkosti.

Kriminální případy 90. let

Střela zasáhla teprve devatenáctiletého Fialu do hrudníku. Převezli ho do Vojenské nemocnice v Brně, kde ale po pár hodinách zemřel. „Říkal, ať ho rychle odvezou do nemocnice, že nechce zemřít. Jeho kolega od něho stál asi půl metru daleko,“ zavzpomínala ještě na syna Fialová.

V Řícmanicích žil Robeš se svojí matkou. „Mnoho jsme o nich nevěděli. Přistěhovali se sem. Po tom, co se odehrálo, se Robešova matka odstěhovala někam k Vyškovu,“ povyprávěla ještě místní žena, která si přála zůstat v anonymitě.

Rodiče zastřeleného hlídkaře chodili na každé soudní líčení s Robešem. „Přišel s igelitkou, dělal, jako by se nic nestalo,“ poznamenala Fialová. Proces trval několik měsíců a několikrát byl odročen na neurčito. Robeš dokonce téměř měsíc držel hladovku a pak se během lékařské prohlídky snažil utéct.

Pořád opakoval, že nic neudělal a osudnou noc strávil se svojí družkou. Během procesu se opravdu objevily spekulace, že vrahem je někdo jiný. Proti Robešovi ale byla řada nepřímých důkazů. Třeba že blízko jeho bydliště našli zakopaný revolver značky Grand, kterým byl zastřelen Fiala. Robeš nakonec dostal trest 23 let za mřížemi.

Celou dobu tvrdil, že je nevinný

Vražda ale nebyla jediným jeho prohřeškem, který rozsudek obsahuje. V roce 1989 vyloupil prodejnu Jednoty v Knínicích na Blanensku, kde z trezoru sebral přes 24 tisíc korun a dále zboží v hodnotě 11 tisíc.

Fotogalerie

Dvakrát se také zaměřil na Konzum Brno v Hradčanech, kde sebral věci za zhruba 20 tisíc korun československých. K podobné částce se dopracoval také v prodejně ve Šlapanicích.

V roce 2000 se Robeš, kvůli jehož pokusu o útěk musela být zvýšena bezpečnostní opatření, snažil o obnovení procesu. Celou dobu tvrdil, že je nevinný.

„Poslední dva listinné důkazy jsem již soudu odevzdal a nemám, co bych k tomu dodal. Jsem přesvědčen, že spolu s ostatními, už dříve předloženými dokumenty pomohou tomu, aby byl můj rozsudek zrušen a případem se soud zabýval znovu,“ uvedl Robeš před soudem.

Vždycky tvrdil, že některé výpovědi svědků byly pozměněny. Dožadoval se předvolání soudce, který se jeho případem zabýval a odsoudil ho. Právě on měl podle Robeše vysvětlit, proč jsou spisy padělané.

Hodil pistoli do komína a čekal na zatčení

Z cely Robeše pustili v roce 2007. Na svobodě ale dlouho nezůstal. Na konci března 2008 si vyhlédl ve Starém Bydžově v Královéhradeckém kraji poštu a rozhodl se ji vykrást. Odpálil náloží trezor, ale dovnitř se mu dostat nepodařilo, a tak alespoň ukradl pár stovek ze zásuvek.

Výbuchem však vzbudil jednu z nájemnic, která v budově spala. Robeš chtěl utéct oknem, ale uviděl policistu, po němž dvakrát ze tří set metrů vystřelil. Naštěstí ho netrefil. Později se hájil tím, že nevěděl, že to je příslušník policie. Po střelbě se zabarikádoval na půdě a uvažoval o sebevraždě.

„Zjistil jsem ale, že zásobník s náboji jsem nechal dole na poště. Pistoli jsem pak hodil do komína. Tak jsem si lehl na zem a čekal, až mě zásahovka zatkne,“ vypověděl tenkrát Robeš u soudu.

Dostal doživotní trest. Ve věznici ve Valdicích nakonec spáchal sebevraždu. Vězeňská služba ho bez známek života našla v jeho cele. Bylo mu 67 let.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Všude jsme byli za exoty, líčí nomád hromadné putování ve stařičké avii

Třicetiletý Vojtěch Wertich už projel Rusko, Mongolsko, Maroko, Západní Saharu,...

Po deseti letech studií geologie na Masarykově univerzitě v Brně se Vojtěch Wertich vydal na cesty. Spolu s partou...

Policie hledá lidi i dvacet let. Na jižní Moravě jsou stovky nezvěstných

(Ilustrační snímek)

Jihomoravští policisté aktuálně pátrají po stovkách lidí. Někteří jsou pohřešovaní dlouhá léta. Mezi nimi je třeba...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Najdete na iDNES.cz