Bývalý předseda představenstva Harvardského průmyslového holdingu Boris Vostrý na snímku z roku 2001. | foto: Robert Zlatohlávek, MAFRA

Zakladatel harvardských fondů utekl do Belize. Stát po něm žádá miliardy

  • 62
Oranžovou kuponovou knížku měl v 90. letech v šuplíku skoro každý. Vznikla po revoluci, když se začal porcovat státní majetek. V té době Boris Vostrý ze Znojma se svým kamarádem Viktorem Koženým založil takzvané Harvardské investiční fondy. Kuponové knížky jim svěřilo přes 800 tisíc lidí.

Dvojice podnikatelů slíbila, že jejich vklad zdesetinásobí. Omyl. Zpočátku dobře vypadající obchod skončil krachem a soudem. Po Koženém a Vostrém stát marně vymáhá dnes už patnáct miliard korun. A částka neustále roste.

K jednomu z největších podvodů v historii České republiky se vrací další díl seriálu MF DNES o kriminálních případech z 90. let.

Vostrý za komunistické éry pracoval jako vysoký důstojník technické správy StB. Po revoluci se stal vlivným podnikatelem a celou dobu byl spíše ve stínu Koženého. Jenže právě rodák ze Znojma tahal za nitky ve fondech, v nichž působil jako výkonný ředitel.

V roce 1996 svůj „podnik“ na zasedání valné hromady přejmenovali na Harvardský průmyslový holding. „Tento krok přinese majetkový prospěch všem akcionářům,“ prohlásil tenkrát Vostrý.

Neuspěl ani Interpol

Ve stejném roce ale podnikatel utekl za hranice České republiky a nikdy se nevrátil. Zbyly po něm několikamiliardové pohledávky vůči akcionářům holdingu, kteří se zisku nedočkali.

„Víme, že je Vostrý na Belize, ale nemáme prostředky, jak ho dostat zpátky. S tímto středoamerickým státem nemáme dohodu o vydávání osob,“ uvedl Zdeněk Častorál, který už roky „uklízí“ spoušť, kterou Vostrý napáchal. Je totiž likvidátorem holdingu.

Kriminální případy 90. let

Vostrého má od roku 2004 v hledáčku také mezinárodní organizace kriminální policie Interpol.

„Neustále narůstají úroky, dnes už stát po Vostrém s Koženým vymáhá patnáct miliard korun. Snažíme se dohledat jejich majetek, ale je to komplikované,“ nastínil Častorál, který vzhledem k probíhajícímu likvidačnímu řízení nechtěl prozradit, kolik peněz se z majetku uprchlých podnikatelů už nashromáždilo.

„Jak dlouho ještě likvidace potrvá, nelze odhadnout. Věřím, že se nám ji podaří dokončit,“ doufá.

Před dvěma lety se podařilo vydražit Vostrého stometrový byt ve Znojmě spolu se zahradou o rozloze 253 metrů čtverečních. Konečná částka v dražbě dosáhla na 1,28 milionu. Z vyvolávací ceny okolo 900 tisíc korun se tak výrazně přiblížila odhadu, který znalec určil na 1,3 milionu.

Do bytu se sice nedostal, protože mu Vostrý vstup nepovolil, ocenění však provedl na základě vnější prohlídky, technických záznamů, vyjádření majitelů sousedních nemovitostí i porovnáním tržních cen srovnatelných bytů. Druhý znojemský byt Vostrého se také v roce 2014 vydražil za 735 tisíc korun.

Obstavený majetek není jediným trestem, který si Vostrý vysloužil. Pražský městský soud ho v roce 2007 odsoudil k devíti letům vězení. „V letech 1995 a 1996 převáděli majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Union Teplice a poškodili Harvardský průmyslový holding, který následně skončil v likvidaci,“ zaznělo v rozsudku.

Vrátím se, sliboval Vostrý

V roce 2014 verdikt potvrdil Nejvyšší soud (NS). Dovolání Vostrého vyhodnotil jako neopodstatněné. „Pokud argumentoval tím, že vydáním daného rozsudku bylo porušeno právo na spravedlivý proces, pak tomu nelze přisvědčit,“ uvedl tehdejší mluvčí NS Petr Knötig.

Na rozdíl od Koženého, který dostal desetiletý trest a skrývá se na Bahamách, se Vostrý do médií příliš nevyjadřuje. Jen v roce 2006 vzkázal, že se chystá vrátit do České republiky, aby očistil své jméno.

„Pana Vostrého se v poslední době dotýkalo, že už se v Česku veřejně považuje za prokázané, že ukradl třináct miliard korun,“ prohlásil tehdy Vostrého advokát Josef Monsport. Vostrý si slib rozmyslel a zůstal v Belize. Možná proto, že by v Česku hned putoval do vazby.