Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krize na Vyškovsku vyhnala lidi z továren. Výroba na 14 dní stojí

  1:00aktualizováno  1:00
Problémy světových automobilek, které kvůli nízké poptávce přesušují výrobu, již začínají pociťovat i firmy na jižní Moravě. Některé z nich již omezily výrobu a jiné se k tomu chystají. Podle analytiků se dá ovšem očekávat, že finanční krize dolehne i na podniky, které nejsou svázané s automobilovým průmyslem.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Potíže může mít brzy například i strojírenství a stavebnictví. Například švýcarská společnost EMS-PATVAG, která vloni vybudovala nový závod v Brankovicích na Vyškovsku, již přerušila nepřetržitou výrobu. "Odběratelé avizují, že budou odebírat méně zboží, a tak jsme na to museli zareagovat," uvedl Vladimír Buriánek z firmy EMS-PATVAG.

Společnost automobilkám dodává roznětky do airbagů, napínačů bezpečnostních pásů a další komponenty pro automobilový průmysl. Dosud vyráběla nepřetržitě, i o víkendech.

Lidé se smlouvou na dobu určitou skončili
"Provoz jsme omezili, vyrábíme dál v třísměnném provozu, ale jen od pondělí do pátku. Muselo kvůli tomu odejít i několik lidí, kteří měli pracovní smlouvu na dobu určitou," dodal Vladimír Buriánek.

"Některé firmy se nyní potýkají s nedostatkem zakázek," potvrdil i ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.

"Dvě z našeho okresu se již na nás obrátily s požadavkem, že by některým zaměstnancům dočasně vyplácely jen šedesát procent mzdy. Podařilo se nám je však přesvědčit, aby zatím takto situaci neřešily," uvedl Jan Marek.

"Oficiální zprávu, že by se některá firma napojená na automobilový průmysl dostala do potíží, nemáme, ale očekáváme ji brzy. Máme avízo, že u dvou třech se k tomu schyluje," uvedl ředitel Úřadu práce Brno-venkov Igor Poledňák.

Upozornil však, že ne vždy tyto problémy řeší úřad práce. "Omezení výroby a další kroky může vedení projednat s odborovou organizací. Na nás se obrací, pokud ve společnosti odbory nejsou," dodal.

Ve firmách, které jsou více či méně závislé na automobilovém průmyslu v kraji, pracují tisíce lidí. Patří k nim například společnost Tyco electronicz, která vybudovala výrobní halu v Kuřimi, nebo Metra Blansko.

Jejich představitelé však tuto situaci nechtějí komentovat.

Na řadě jsou i jiná odvětví
Podle hlavního analytika finanční skupiny Atlantic Milana Vaníčka se problémy subdodavatelů automobilek daly očekávat. "Pokud se objevují potíže v globální ekonomice a velké automobilové společnosti zastavují výrobu, klesá i aktivita jejich subdodavatelů. Nemohou pro ně dál vyrábět pneumatiky a další díly, když po nových autech klesá poptávka," uvedl Milan Vaníček.

A předpokládá, že se jejich problémy brzy dotknou i jiných odvětví. Strojírenských firem, ale i železáren a developerských firem. "Banky jsou opatrnější a přístup k financování jejich projektů je nyní mnohem složitější. Některé záměry se možná nepodaří uskutečnit a to se pak v konečném důsledku může projevit i například ve stavebnictví," uvedl analytik.

Některých odvětví by se však podle něho krize nemusela tak bolestně dotknout. "Především těch, kteří vyrábějí věci denní potřeby, bez kterých se lidé neobejdou, například pekáren, mlékáren a dalších. Lidé si třeba rozmyslí, jestli si koupí dražší pečivo, ale jíst se bude pořád. Zkušenosti také ukazují, že například i výrobu cigaret nebo alkoholu hospodářské výkyvy také příliš neovlivňují," uvedl Milan Vaníček.

Zatímco odborníci předpokládají, že nezaměstnanost se patrně zvýší až v příštím roce, a to i o několik procent, někteří lidé už hospodářskou krizi začínají pociťovat.

"Firma nás poslala na dva týdny domů, že pro nás nemá práci. Má málo zakázek. Je to nepříjemné, mám doma dvě malé děti a manželku na mateřské. Zkoušel jsem si najít nějakou brigádu, ale sezonní práce už končí a zatím se mi nic nepodařilo sehnat. A také se bojím, že se to tak brzy nezlepší a nejspíš dostanu výpověď," uvedl devětadvacetiletý muž z Vyškova, který pracuje ve firmě zabývající se strojírenskou výrobou. Nepřál si však zveřejnit své jméno.

Výrobu nyní nezastavila jen Škoda auto, přerušilo ji na několik dní i BMW v závodě v Lipsku, pokles výroby avizuje i francouzský Renault, rumunská Dacia a další.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9
SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9

Prach, drobky, chuchvalce vlasů všude po bytě – zažíváme to všechny. Dennodenně svádíme boj se šňůrou, špatným ovládáním a především hlukem. Nepořádek vítězí. Tomu je díky vysavači Pure D9 od Electroluxu konec!

Najdete na iDNES.cz