Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krize rozvoj Brna nezastaví, tvrdí experti

  14:24aktualizováno  14:24
Tisíce metrů čtverečních kanceláří a hektary stavebních pozemků v Brně mohou zůstat ladem. To pokud se vyplní pesimistické odhady o dopadech finanční krize. Ve městě totiž vzniká množství developerských projektů, které potřebují nájemníky. A ti přijdou, jen když bude fungovat hospodářství.

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Tisíce metrů čtverečních kanceláří a hektary stavebních pozemků v Brně mohou zůstat ladem. To pokud se vyplní pesimistické odhady o dopadech finanční krize. Ve městě totiž vzniká množství developerských projektů, které potřebují nájemníky. A ti přijdou, jen když bude fungovat hospodářství.

Rozestavěných areálů zarostlých plevelem se ale Brňané podle expertů nedočkají. "Pokud naprosto nezkolabuje ekonomika, dojde maximálně ke zpoždění některých projektů," myslí si Jiří Fajkus z realitní společnosti Real Spektrum.

Jako příklad dává plánovanou zástavbu okolí nového nádraží. "Působí tam víc developerů, je to rozdělené. Věřím, že se Jižní centrum podaří zastavět," dodává.

Staví se dál
Na jih od současného nádraží mají vyrůst bytové a administrativní komplexy, s výstavbou se počítá nejméně po celé příští desetiletí.

V Brně je sice postaveno nebo se staví asi tři čtvrtě milionu metrů čtverečních kanceláří, odborníci ale věří, že má město potenciál je zaplnit.

Opatrnost mezi developery už je ale cítit. Například společnost CTP, která v Brně provozuje několik průmyslových zón a staví obří zónu u Šlapanic, už neinvestuje do takzvaných spekulativních projektů. Jinými slovy - pokud nemá pro své haly jisté nájemníky, nestaví.

"To je i případ Spilberk Office Centre. Nebylo tam jasné, kdo konkrétně bude nájemce, proto se rozhodl developer zastavit stavbu výškové budovy," popsal mediální zástupce CTP Marek Roll.

Developeři mají o pozemky stále zájem
V případě Šlapanic je ale Roll optimistický. "Ve výstavbě se pokračuje," konstatoval. Podle Fajkuse krize průmyslové zóny nezasáhne. "V Brně a okolí je jich nedostatek, ty stávající jsou zaplněné. Další je potřeba," uvedl.

Optimistické je zatím i vedení města Brna. "Zájem developerů o městský nemovitý majetek je stále intenzivní, nicméně nechci situaci zlehčovat, nemůžeme vyloučit, že nenastane pokles," uvedl majetkový náměstek primátora Oliver Pospíšil.

Zároveň však věří, že krize by dokonce mohla zájem developerů o Českou republiku a Brno ještě zvýšit. "Pokud krize nezasáhne zemi naplno, můžeme být ze strany zahraničních investorů bráni jako přístav, kde se dají zaparkovat peníze do investic," míní.

Na recesi se podle odborníků musejí připravit logistické areály, tvořené velkými sklady pro přepravované zboží. Celkový pokles spotřeby spojený s pomalejším růstem platů a menší ochotou lidí se zadlužit totiž nejvíc postihne dopravu. Se stavbou logistického areálu se přitom počítá v blízkosti tuřanského letiště.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Najdete na iDNES.cz