Z Nemocnice Milosrdných bratří v Brně odešlo na konci února osm z devíti anesteziologů. Město nyní s lékaři jedná o možném návratu (ilustrační snímek)

Z Nemocnice Milosrdných bratří v Brně odešlo na konci února osm z devíti anesteziologů. Město nyní s lékaři jedná o možném návratu (ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Krize u Milosrdných v Brně trvá. Město jedná s lékaři, kteří odešli

  • 4
I když akce lékařských odborů Děkujeme, odcházíme oficiálně skončila, v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří se už týden operuje jen ve dvou ze čtyř sálů. Z nemocnice totiž na konci února odešlo osm z devíti anesteziologů. Jedním z důvodů odchodu je nový ředitel.

"Mám s Milosrdnými bratry dobré zkušenosti, rodila jsem tady už jednou a byla jsem spokojená. Jen teď nevím, jestli je to bezpečné," říká třicetiletá žena z Brna, které se blíží termín porodu. Stále váhá, jestli nezvolit jinou porodnici.

Vedení nemocnice však pacienty ubezpečuje, že není důvod k obavám. Navíc se do případu "lékařských rebelů" vložili brněnští politici. Náměstkyně primátora Jana Bohuňovská (ODS) začala jednat s lékaři o jejich možném návratu. To, jestli nemocnice pojede naplno, by mohlo být jasné tento týden.

"Situaci řešíme od minulého týdne," popsala Bohuňovská. Právě ona má na starosti zdravotnictví a včera se sešla se čtyřmi anesteziology, kteří trvají na svých výpovědích.

Nemocnice Milosrdných bratří

Areál v Polní ulici je nejstarší souvisle fungující městskou nemocnicí na Moravě a po pražské Nemocnici Na Františku druhou nejstarší v Česku.

Na konci prosince při akci Děkujeme, odcházíme tam podalo výpověď 30 lékařů z osmapadesáti. Po dohodě ministra zdravotnictví Leoše Hegera s odboráři na konci února se většina lékařů vrátila na svá místa.

Problém nastal na oddělení anesteziologie, kde výpověď k 1. březnu nestáhlo osm lékařů z devíti. Kvůli tomu na funkci 28. února rezignoval dosavadní šéf oddělení Pavel Hude. Důvodem odchodu "rebelů" jsou spory se současným ředitelem nemocnice Josefem Drbalem, který je ve funkci od ledna.

Odkládají se operace, v provozu jsou dva sály ze čtyř

Na schůzce byl také bývalý primář oddělení Pavel Hude. Ten sice z nemocnice neodchází, ale poté, co se jeho kolegové vzbouřili, složil funkci. "Jednání se vyvíjí slibně," potvrdil Hude.

Podle Bohuňovské se lékaři nesnaží nemocnici potopit. "Ještě se v týdnu sejdeme. Bližší informace nebudeme zatím zveřejňovat," prohlásila náměstkyně.

V nemocnici, kde zatím pracují narychlo nasmlouvaní anesteziologové, miminka na svět přicházejí. Horší je to s operacemi. "Provoz porodnice není nijak omezen a slouží tam pořád stejný počet lékařů," popsal ředitel Milosrdných bratří Josef Drbal.

Stále tam však odkládají plánované operace jako například odstranění vaječníků či vyoperování cyst. A neodkladné případy převážejí do jiných nemocnic. "Každý den operujeme na dvou sálech. Když se operovalo na sto procent, byly v provozu čtyři," podotkl Drbal.

Jsme ochotni se vrátit, říkají lékaři

Jedním z hlavních důvodů odchodu anesteziologů je právě nové vedení nemocnice. Konkrétně ředitel Josef Drbal, který do funkce nastoupil v lednu.

"Chtěli jsme, aby nám zaručil, že přijme zpět všechny lékaře, kteří podali výpovědi. Nebo alespoň řekl, které přijmout nechce," popsal anesteziolog Jaroslav Kutý, který minulý týden po 26 letech z nemocnice také odešel. "Když se situace vyřeší, jsme ochotni se opět vrátit," uvedl lékař.

Josef Drbal už měl podobný problém v minulosti. Když dříve šéfoval v hodonínské nemocnici, také jej lékaři hned nepřijali.

Krizovou situaci nastartovala celostátní akce Děkujeme, odcházíme, během které podávali lékaři na popud odborů hromadné výpovědi. Nemocnice Milosrdných bratří v Brně je jediným zařízením v kraji, kde přetrvávají problémy. Jinde už lékaři výpovědi stáhli.

Dohromady nemocnice v kraji opustilo 35 lékařů z 567, kteří výpovědi na popud akce Děkujeme, odcházíme podali. Celkem na jihu Moravy pracuje 2 888 lékařů.