ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ZZS Olomouckého kraje

Audit nám dal za pravdu, tvrdí vedení záchranky. Odboráři nesouhlasí

  • 9
Odboráři nemají proč držet stávkovou pohotovost, výsledky krajského auditu nás podporují. Tento vzkaz vyslalo vedení jihomoravské záchranky s argumentem, že kontrola neprokázala žádné zásadní pochybení.

To se podle auditu neobjevilo ani v jedné z prověřovaných oblastí od pokrytí kraje zdravotnickou záchrannou službou a finančního hospodaření, přes věcné a technické vybavení, pracovní pomůcky, až po obsazení služeb nebo alkohol na pracovišti.

„A komunikaci vedení s odborovými organizacemi, na kterou si odboráři tak stěžují, dokonce kontrola vyhodnotila jako velmi dobrou. Naopak z některých zjištění vyplývá, že jsou to právě odbory, kdo šíří lživé informace a vytvářejí v organizaci špatnou náladu,“ oznámil ředitel jihomoravské ZZS Milan Klusák.

Podle něj není pravdou třeba to, že ze záchranky za necelé tři roky odešlo 22 lékařů kvůli špatnému vedení a atmosféře, jak tvrdí odboráři. „Bylo to 20 lékařů. U dvanácti známe důvod, ale ani jeden z nich není v souvislosti s atmosférou nebo vedením. Odchody a příchody jsou běžné všude,“ uvedl Klusák.

Letos sice do konce července odešlo pět lékařů, ale jedna lékařka se posléze vrátila. Nově jich nastoupilo osm, dva si navýšili úvazek, tři přešli z dohody na hlavní pracovní úvazek a pět jich nastoupilo na dohodu. „Přesto bychom v tuto chvíli potřebovali 25 lékařů, abychom nemuseli využívat přesčasy,“ upřesnil Klusák.

Za tři roky se nestalo, že by chyběl lékař, říká šéf záchranářů

Pravdou podle něj není to, že by záchranka přijímala lidi, kteří mají problém s alkoholem.

„Je fakt, že lékař, který k nám opětovně nastoupil, odešel před lety kvůli alkoholu. Ale tři a půl roku abstinoval, a tak jsme mu dali novou šanci,“ vysvětlil Klusák (o údajných problémech s alkoholem jsme psali zde).

Kontrola prověřila i obsazení služeb. „Za monitorované poslední tři roky dozadu se nestalo, že by nebyl k dispozici lékař. Pouze v několika případech nebyl na výjezdové základně garant pro lékaře bez atestace. Byl však v dosahu do 30 minut,“ poznamenal Klusák.

Kontroloři shledali jako pochybení třeba i to, že záchranka nad rámec řešila tři stížnosti, aniž by se přesvědčila, zda stěžovatelé mají pověření od pacienta.

Audit se zabýval rovněž kritizovanými rychlostními limity k výjezdům, kde není bezprostředně ohrožený lidský život.

„Jsou oprávněné. Jediný problém je v tom, že jsme je neprojednali s odbory, a za to jsem se jim už omluvil,“ vyjádřil se Klusák s tím, že se chce s odboráři dohodnout a už jim nabídl dva termíny schůzek. „Dva ze tří odborů už odpověděly. Od třetího, který vede Bohuslav Zrza, odpověď nemáme,“ dodal.

Mohu pomoct jako arbitr, nabízí nový hejtman

Podle Zrzy ale odboráři stávkovou pohotovost rušit nebudou a nepůjdou ani na schůzku s vedením firmy, dokud nedostanou výsledky auditu přímo od kraje.

„Slíbil nám je bývalý hejtman Hašek (ČSSD) s tím, že se k nim budeme moci vyjádřit, a to se nestalo. Máme je jen zprostředkovaně od našeho vedení,“ uvedl Zrza.

Zástupci Odborového svazu pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách se kvůli jihomoravské záchrance chtějí sejít s novým hejtmanem a radními a dostat téma i na jednání krajského zastupitelstva.

Napomoci k řešení situace chce také nové vedení kraje. „Audit jsem ještě neviděl, ale pana Klusáka znám osobně a beru ho jako profesionála, léta jsme spolupracovali,“ uvedl novopečený jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO).

„Vzkazy odborářů přes média, jak by co mělo fungovat, nepovažuji za šťastnou cestu, obě strany by asi spolu měly více komunikovat. Beru to ale tak, že máme radního pro zdravotnictví, který by se této věci měl věnovat. Když tato snaha selže, můžu nastoupit jako hejtman v pozici určitého arbitra,“ nabídl Šimek.