Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krize, vraždy, chřipky, zrušení voleb, ale i naděje od papeže, to byl rok 2009

  7:05aktualizováno  7:05
UDÁLOSTI ROKU 2009 - Kde se v roce 2009 na jihu Moravy propouštělo, co řešily soudy, co se dělo ve sportu, v kultuře, jaké výstavy zavítaly do kraje a jaké padly rekordy? Přečtěte si rekapitulaci roku 2009.

Papež Benedikt XVI. v Česku. - Mše Benedikta XVI. v Brně - Tuřanech. (27. září 2009) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

LEDEN

Nový ředitel Úrazové nemocnice Brno Karel DoležalÚrazová nemocnice se stala příspěvkovou organizací města Brna. Jejím vedením pověřili radní Karla Doležala (ČSSD), který působil jako náměstek ředitele Nemocnice Milosrdných bratří a je také místostarostou Žabovřesk. Město do ní podle náměstek primátora Daniela Rychnovského za rok 2009 investovalo necelých 28 milionů, z toho 15 milionů nemocnice vrátí. Jihomoravský kraj na nemocnici poslal 38 milionů.

Modřický Kovolit propustil 90 lidí. Zasáhly ho problémy v automobilovém průmyslu a kvůli poklesu objednávek přišlo o práci na devadesát zaměstnanců slévárny, z nonstop provozu přešla na pětidenní.

Také kuřimský podnik Tyco Electronics, který zaměstnává 1900 lidí, začátkem ledna zrušil víkendové směny a dosáhl tak snížení výroby o dvacet procent.

ÚNOR

Ptačí chřipka se objevila u Hodonína. Sedm stovek hus a na osm tisíc vajec museli zlikvidovat chovatelé z Rybářství Hodonín.

Místo chovu husy bílé firmy Rybářství Hodonín, na rybníku Písečenský, kde byl objeven virus ptačí chřipky

Nejlepší kávu umí barista z Brna. Dokonalé espresso i cappuccino a originální kávový nápoj připravil na české soutěži Mistr kávy brněnský barista Michal Kocman. A vybojoval první místo. Čtyřiadvacetiletý muž přitom soutěžil poprvé v životě. V dubnu Českou republiku reprezentuje na mistrovství světa v americké Atlantě.

Šedesátka Romů se poprala na Cejlu. Kvůli sporu o nevěstu se na Cejlu strhla bitka olašských Romů. Při rvačce, která ochromila dopravu na několik hodin, zasahovalo čtyřicet policistů. Zadrželi i muže s pistolí a samopalem, který si šel svou unesenou dceru vyzvednout.

V Brně se na ulici Cejl popraly desítky Romů

BŘEZEN

Pavel MinaříkNěkdejšímu agentovi StB Pavlu Minaříkovi vyměřil Krajský soud v Brně nepodmíněný trest. Za pojišťovací podvod Minaříkovi uložil trest 4 a půl oku ve věznici. Vrchní soud v Olomouci mu pak trest ještě zpřísnil.

Lobbistu Františka Macháče, jehož jméno bylo spojeno s vyjednáním podpory Michala Pohanky a Miloše Melčáka pro Topolánkovu vládu, obžalovalo státní zastupitelství z mnohamilionového podvodu.

Evropská unie slíbila 160 milionů na vyčištění Brněnské přehrady. Unikátní projekt začal, hladina klesla na historické minimum.

DUBEN

Kvůli ekonomické krizi propustily Veletrhy Brno v dubnu přes sedmdesát lidí. Změnily kalendář veletržních akcí, v srpnu odstoupil dlouholetý generální ředitel Jiří Škrla. V prosinci ho nahradil Jiří Kuliš. Jeho hlavním úkolem je firmu stabilizovat. Letos mají Veletrhy Brno ztrátu 150 milionů korun, do zisku by se znovu měly dostat v roce 2012.

Generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Škrla

Architektka Eva Jiřičná přednášela na stavebním veletrhu v BrněSvětoznámá architektka Eva Jiřičná se pouští do rekonstrukce hotelu Avion. Má se víc přiblížit moderní době, nově zde vznikne kavárna Eva. Architektka navrhla nový obytný komplex na Veveří a podílí se i na urbanistické studii nové městské čtvrti v Jižním centru.

Brutální vražda a znásilnění v brněnském Komárově. Čtyřicetiletý muž z Třebíčska ubil v domě dvaatřicetiletého muže, jeho ostatky se pak pokusil spálit na dvorku. Přítelkyni zavražděného opakovaně znásilnil. Sadista dostal doživotí .

Radim Odehnal obžalovaný z brutální vraždy a znásilnění u Krajského soudu v Brně

Jihomoravská sportovní událost roku se odehrála mimo sportoviště. Hokejová Kometa koupila ze Znojma licenci na extraligu, která se do Brna k radosti davů fanoušků vrátila po třinácti letech. V samotné sezoně však euforie mírně opadla, Kometa je přes výrazné posílení od začátku poslední.

Malý podzemní sál brněnského Pavilonu Anthropos se proměnil v mimořádně hlídaný sejf. Bylo tu totiž k vidění nejstarší umění střední Evropy - unikátní kolekce sto dvaceti originálů, které vznikly před pětatřiceti tisíci lety. A vrcholem byl vystavený originál Věstonické venuše.

V pavilonu Anthropos v Brně bude začátkem dubna vystaven originál Věstonické venuše. Tříměsíční unikátní výstava bude zahrnovat na stovku podobných venuší.

Srp a kladivo opět v Brně. Na brněnský památník rudoarmějců v Králově Poli se vrátil kontroverzní symbol, srp a kladivo. Symboly z památníku už v roce 2007 obrousil královopolský místostarosta René Pelán (ODS). Proti návratu vznikla petice, srp a kladivo někdo opakovaně přelepoval fotkami Milady Horákové a dalších obětí komunismu. 

KVĚTEN

Demonstrace radikálů stála přes milion korun. Na 1. máje svolali extremisté tradiční demonstraci. Do akce bylo nasazeno tisíc policistů, kteří se snažili usměrnit na 600 radikálů.

Univerzity i MHD slavily výročí. Masarykova univerzita oslavila 90 let od svého založení, na brněnském výstavišti uspořádala velký absolventský sraz. Nejstaršímu žijícímu absolventovi bylo 97 let. Vysoké učení technické letos také slavilo a to 110 let od založení brněnské techniky. A jubileum zažila i brněnská městská hromadná doprava. Lidé jí cestují už 140 let.

K výročí Dopravního podniku v Brně jezdí polepený autobus č.78

Ohňostroje nad Brnem. Stovky tisíc lidí obdivovaly v květnu ohňostroje nad Brněnskou přehradou a nad hradem Špilberkem. Cenu diváků si letos odnesli portugalští umělci.

Ohňostroj skupiny Flash Barrandov SFX nad brněnským hradem Špilberkem

ČERVEN

Blesková povodeň zasáhla jižní Moravu. Nečekané přívalové deště zaplavily silnice a domy na mnoha místech v kraji. Přívaly vody trápily Jihomoravany v červnu několikrát. Hasiči vyjížděli k desítkám případů zatopených sklepů, garáží i spadlých stromů.

Kontroverzní výstava Bodies Revealed začala v Olympii. V Brně se na ni přišly podívat desítky tisíc lidí. Divácky mnohem úspěšnější než Bodies byla výstava Tutanchamon, kterou navštívilo zhruba 230 tisíc lidí.

Otevření kontroverzní výstavy Bodies Revealed v Brně

ČERVENEC

Detektivové v Brně zadrželi čtyřiatřicetiletou ženu a o rok staršího muže z Dánska, na které tamní úřady vydali zatykač pro únos dítěte. Vlastního potomka drogově závislí rodiče unesli chvíli po narození z nemocnice, odmítli se totiž smířit s tím, že jim ho úřady po narození na základě rozhodnutí soudu odebraly. Do Brna odcestovali proto, že zde otec novorozeného chlapce kdysi žil a studoval. Po zatčení skončili v cele, dítě v Dětské nemocnici. V srpnu je úřady předaly do Dánska.

Populární herec Bolek Polívka oslavil šedesáté narozeniny.

Boleslav Polívka na své farmě v Olšanech

Celý červenec patřil v Divadle Husa na provázku největšímu tuzemskému literárnímu festivalu nazvanému výmluvně Měsíc autorského čtení.

SRPEN

Plavec Rostislav Vítek pokořil kanál La Manche za 7 hodin a 16 minut, což je nejlepší čas české historie. Ke světovému rekordu mu chybělo pouhých 19 minut.

Mirka Topolánka zranil neznámý útočník v Hustopečích na koupališti kamenem. Lídr ODS sem přijel v předvolební kampani.

Mirka Topolánka napadli na koupališti v Hustopečích čtyři muži. Kamenem ho zranili na hlavě (21. srpna 2009)

Nový český film Muži v říji měl první neoficiální diváky v brněnském kině Art. Snímek vznikal v jihomoravském Mouřínově a na zámku v Miloticích.

Koná se sice každý rok, ale Velká cena silničních motocyklů na brněnském Masarykově okruhu je pokaždé jedinečná. Letos přilákala celkem 217 tisíc fanoušků, což z ní dělá bezkonkurenčně nejnavštěvovanější sportovní akci v České republice.

ZÁŘÍ

Bezprecedentní zrušení voleb. Ústavní soud v Brně vyhověl stížnosti poslance Miloše Melčáka a zrušil předčasné volby, které se měly konat 9. a 10. října. Poslanec si stěžoval na zákon o jednorázovém zkrácení volebního období Sněmovny. To, že mu soud dal za pravdu, bylo průlomové rozhodnutí. Poprvé zrušil normu, která je označovaná jako ústavní zákon.

Jeskyně Výpustek zažila koncertní premiéru, podzemní prostor zaplnili fanoušci legendární skupiny Plastic People of the Universe. Výpustek je podle jeskyňářů pro pořádání koncertů maximálně vhodný, nejsou tam ve velkém netopýři, je tam výborná akustika a navíc také velký prostor pro diváky. Pokud bude o další koncerty zájem, mohla by se z nich ve Výpustku stát pravidelná akce.

Brněnský výrobce léčiv Pliva-Lachema - po šestapadesáti letech ukončí výrobu a propustí všech čtyři sta zaměstnanců (21. 9. 2009)Konec výrobě léků v Lachemě. Po šestapadesáti letech končí v Brně výrobní část farmaceutické firmy Pliva-Lachema, která byla největším českým výrobcem protinádorových léčiv. Izraelské firmě Teva Pharmaceutical se nepodařilo výrobní část podniku prodat. Na konci roku tak odejde z podniku asi 360 lidí, dalších asi 40 v následujících pár měsících. V Brně zůstane zachována diagnostická část firmy, Pliva-Lachema Diagnostika. Koupila ji německá firma Erba Diagnostics Mannheim. Zachová všech 125 pracovních míst, plánuje i další rozvoj. Areál Lachema nabídne firma Teva Pharmaceutical k prodeji nebo k pronájmu. Jako celek ho zřejmě nikdo nekoupí, pravděpodobně ho osídlí více podnikatelů.

Na sportovní neštěstí roku doplatil mladý motocyklový závodník Lukáš Šembera. Při závodech u nákupního střediska Olympia nešťastně spadnul a těžce se zranil. I když se jeho stav od té doby zlepšil, stále zůstává od pasu dolů ochrnutý.

Roku 2009 jednoznačně a logicky dominovala návštěva papeže Benedikta XVI., ke které došlo 27. září. Do Brna od návštěvy anglické královny v polovině 90. let podobně významná osobnost nezavítala. Hlavu katolické církve přišlo na tuřanské letiště podpořit 120 tisíc poutníků, což byla největší účast ze tří tuzemských míst, na kterých se hlava Vatikánu zastavila. Dvaaosmdesátiletý pontifik k nejateističtějšímu národu světa z Brna hovořil o naději jako životně důležitém prostředku pro člověka duchovně zbědovaného vymoženostmi přetechnizovaného světa. Papež zdůraznil, že člověk musí být osvobozený od materiální tísně, se stejnou naléhavostí však vzápětí poukázal na osamělost a vnitřní chudobu, do níž tolik lidí vrhá naše materiálně a technicky prosperující doba. Ostatně symbol naděje - obrovská bílá kotva - celému tuřanskému areálu dominovala.

Setkání s papežem Benediktem XVI. na brněnském letišti

ŘÍJEN

Cyklista ubodal ve Střelicích na autobusové zastávce muže a další dva lidi zranil. Poté odjel na kole. Dva dny po vraždě kriminalisté dopadli třiasedmdesátiletého pachatele ze Střelic.

Zavražděný mladý vietnamský pár objevili náhodní svědci v herně v ulici Cejl. Po pár dnech policisté zadrželi čtyřiatřicetiletého cizince, kterého z vraždy jednadvacetiletého provozovatele herny a jeho o rok mladší přítelkyně podezřívají. Podle lidí z vietnamské komunity byla motivem činu loupež.

Ústavní soud rozhodoval v kauze takzvané justiční mafie. Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová tak označila skupinu vrcholných představitelů justice, mezi nimi i svou nástupkyni Renátu Veseckou či bývalého ministra Petra Němce. Ti Benešovou zažalovali a chtěli omluvu. Pražský soudce Vojtěch Cepl mladší jejich návrh zamítl, Vrchní soud v Praze mu poté ale případ odebral a jeho verdikt zrušil. Ústavní soud ale usnesení Vrchního soudu v Praze zrušil a kauzu vrátil Ceplovi.

Josef Karlík, jeden z nejpopulárnějších brněnských herců, který vychovával další divadelní generace, podlehl na závěr října v 81 letech nemoci. Umělec míval na jevišti Mahenova divadla v Brně pověst nezkrotného tajfunu a patřil léta k nejvýraznějším brněnským hercům.

Josef KarlíkJosef Karlík v roli Švejka v roce 1962

Do desátého ročníku v brněnském kině Scala vstoupil queer filmový festival Mezipatra. Přehlídka titulů s tematikou gay, lesbických i jiných sexuálních menšin může slavila kulatiny v rodném městě s rozpaky. Brněnští zastupitelé letos zamítli finanční podporu. A už tradičně akci odmítl zaštítit primátor Roman Onderka.

Pokud patříte ke ctitelům díla Alfonse Muchy, přijdete si do poloviny ledna v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně skutečně na své. Výstava představuje na sto padesát stěžejních děl a vše jsou pochopitelně originály. Po dlouhé době mohou návštěvníci spatřit jedinečná díla, jako plakáty Gismonda či Dáma s kaméliemi. Jde o největší tuzemskou muchovskou výstavu za několik posledních dekád.

V Ivančicích u Brna se přesně před 80 lety narodil jeden z nejuznávanějších filmových herců v tuzemsku. Vladimíru Menšíkovi byla jižní Morava osudem. V Brně se jeho život před 21 lety uzavřel. Oblíbený konferenciér a bavič, těžký astmatik, silný kuřák a muž s vášní pro alkohol i publikum, měl mimořádnou kariéru. Pro film a televizi vytvořil přes 150 rolí, účinkoval v bezpočtu estrád.

Menšík byl nadaný nejen herecky, ale i hudebně

LISTOPAD

Lisabonské smlouvě padla v Brně poslední překážka. Ústavní soud rozhodl, že dokument není v rozporu s českým ústavním pořádkem. Ještě týž den podepsal smlouvu prezident Václav Klaus.

Alstom končí. Po sto sedmdesáti letech končí výroba kotlů v Olomoucké ulici v Brně. Alstom propouští 400 lidí. Těžké časy zažívá i brněnský Zetor. Výroba traktorů od loňska klesla téměř o polovinu.

Sídlo brněnské firmy Alstom

Prasečí chřipka udeřila. Kvůli zvýšenému počtu pacientů nakažených virem H1N1 i narůstajícímu počtu nemocných trpících běžnou chřipkou začaly nemocnice vyhlašovat zákaz návštěv.

K tuzemským oslavám dvacetiletého výročí osudových událostí 17. listopadu se v Brně známé osobnosti přihlásily nezvyklou iniciativou Česká vize. V Brně toto prohlášení, které sestavil Václav Havel z kritických postřehů stovky českých osobností, přečetli na náměstí Svobody. A vedení Divadla Husa na provázku při velkém brněnském koncertu 19. listopadu na náměstí Svobody vyzvalo veřejnost k podpisu nezvyklé petice vybízejí mimo jiné ke změně konzumního stylu života.

Apa Šerpa, muž, který devatenáctkrát pokořil Everest, se zastavil v Lednici na zámku. Žádný jiný člověk na zeměkouli nezdolal devatenáctkrát nejvyšší horu světa jako tento nejznámější nepálský šerpa. Na vrcholu Mount Everestu stál naposled letos.

Zlatý poklad Inků vyložili za zdmi Špilberku. Desítky kilogramů drahého kovu předestírá návštěvníkům mimořádná výstava Zlato Inků. Devadesát originálních předmětů pochází ze sbírek peruánského Muzea zlata v Limě ae za přísných bezpečnostních opatření bylo převezeno do Brna. Tahákem výstavy, která potrvá do konce února, mají být až půl kilogramu těžké obětní nože nebo replika legendární Lanzónovy plastiky, tedy jednoho z nejstarších archeologických nálezů na území Peru.

Kurátorka z peruánského muzea Patricia Arana v Brně vybalovala zlatý poklad InkůKurátorka z peruánského muzea Patricia Arana (vpravo) v Brně vybalovala zlatý poklad Inků

Nezvyklé literárně hudební pásmo s názvem Tobě a nám, Anežko Česká se odehrálo 12. listopadu v katedrále na Petrově. Premiéra se uskutečnila přesně na den dvacátého výročí svatořečení Anežky České. Se třemi protagonistkami, které zosobnily Anežku jako mladou, zralou a rekapitulující ženu, pořad nazkoušel režisér Jan Antonín Pitínský. V jedné z hlavních rolí se v Brně se svojí hereckou kariérou rozloučila zdejší rodačka Vlasta Chramostová.

PROSINEC

Nejvyšší soud v Brně definitivně odmítl dovolání čtyř z celkem šesti odsouzených v takzvané kuřimské kauze. Tresty za týrání dvou hochů, které policisté odhalili v květnu 2007 v domě v Kuřimi, tak platí. K Nejvyššímu soudu se dovolávali Jan a Barbora Škrlovi, Jan Turek i teta dětí Kateřina, kterým Krajský soud v Brně loni na podzim vyměřil tresty v rozmezí pět až deset let. Další odsouzená Hana Bašová dovolání nepodala, stejně jako matka chlapců Klára. Ta jediná ale trest přijala, Bašová se jej stále snaží zvrátit.

Barbora Škrlová a Kateřina M. (vpravo) u odvolacího soudu - 20. srpen 2008

Zemědělci na dvě hodiny výstražně zablokovali mlékárnu v Olešnici na Blanensku. Spustili tak další vlnu protestů kvůli nízkým výkupním cenám mléka. Varují, že pokud se ceny nezvýší, přestanou mléko tuzemským zpracovatelům dodávat a začnou je ve velkém vyvážet do zahraničí, kde je po něm nyní poptávka a výkupní ceny jsou daleko vyšší než u nás.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nehoda kamionu, dodávky a osobního auta komplikovala od rána provoz na dálnici...
Na D1 mezi Vyškovem a Brnem se srazil kamion s dodávkou a osobním autem

Dálnice D1 z Vyškova do Brna byla kvůli nehodě kamionu, dodávky a osobního auta na 207. km neprůjezdná. Jeden člověk je těžce zraněný. Dálnici se podařilo plně...  celý článek

Politologové Masarykovy univerzity varují před volbou populistů
VIDEO: Pozor na hesla o korupci a uprchlících, varují politologové

Používají velice zjednodušený pohled na složité problémy. Často schovávají komplikovaná témata za jednoduchá a chytlavá slova. Politologové z brněnské...  celý článek

Na hlavním silničním tahu u Černé Hory opravují most, silniční doprava je proto...
Silnice v Černé Hoře nevydržela nápor aut. Začala její oprava

Cesta autem mezi Brnem a Letovicemi se řidičům v posledních týdnech protáhla i o několik desítek minut. Může za to oprava mostu u Kuřimi i objížďka přes Černou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.