Kaple svatého Urbana stojí na kopci severně od Slavkova, jehož svahy až do 80.

Kaple svatého Urbana stojí na kopci severně od Slavkova, jehož svahy až do 80. let 19. století pokrývaly vinohrady. | foto: Město Slavkov

Kaple sv. Urbana získá křížovou cestu, pečovat o ni budou dobrovolníci

  • 0
Ke kapli svatého Urbana u Slavkova u Brna se konají poutě od nepaměti. Až po třech stoletích od zbudování však toto poutní místo dostane také svou křížovou cestu. Dobrovolníci tam vybudují celkem čtrnáct zastavení.

Kaple svatého Urbana se na kopci kousek u Slavkova vypíná od roku 1712. Josefínské reformy ji zavřely francouzským vojákům v roce 1805 posloužila jako pozorovatelna, když z ní sledovali postup rusko-rakouské armády táhnoucí k Brnu.

Kaple byla zbořena a zase obnovena. Už za několik měsíců by měla po třech stoletích získat i svou křížovou cestu díky snažení slavkovské farnosti a zapáleným dobrovolníkům.

"Každoročně tu pořádáme křížové cesty. Postupně se během nich přirozeně utvořila místa, na kterých se zastavujeme. Díky tomu přišel nápad k tomu zbudovat snadno viditelné body, u kterých by procesí mohlo posečkat, aniž bychom se na tom museli domlouvat," vysvětlil slavkovský farář Milan Vavro původ nápadu.

Výtvarník Milivoj Husák z Lelekovic tak dostal úkol narýsovat podle církevní tradice hned čtrnáct drobných staveb symbolizujících jednotlivá zastavení při putování od sochy Jana Nepomuckého až k samotné kapli zasvěcené patronovi všech vinařů i Slavkova.

"Dříve to byla běžná součást krajiny. Jsem rád, že můžu toto vědomí pomoct obnovit," vysvětlil Husák. Podle něho zatím budou do návrší zapuštěné jen samotné kapličky vytvořené z kamene. Nějakou dobu si vystačí s drobným křížkem. Výzdobu v podobě reliéfů či maleb stavby dostanou až později.

Umělcův návrh už se přitom zhmotňuje v kamenické dílně Jiřího Zimovčáka a chystá se kopání základů.

Lidé mohou adoptovat pomník

Řemeslníci nebudou na hloubení sami. Každá kaplička by podle Vavrových plánů měla získat své kmotry. "Chtěli bychom, aby se jimi staly rodiny, které nám pomohou vykopat základy stavby, a až bude hotovo, tak se třeba budou i chodit pravidelně starat, aby kapličky nezarůstaly mlázím," dodal Vavro.

S takovou pomocí budou zastavení vztyčená už v následujících dvou měsících.

Že by nová poutní stezka zůstala v moderní době okolím nepovšimnutá, se farář Vavro nebojí. "Drobné stavby jsou výrazem lidové zbožnosti, ale také dotvářejí krajinu, dávají jí duchovní rozměr a pocit domova," vysvětlil Vavro.

Aby však lidé, kteří se na křížovou cestu vydají, měli co nejhezčí cíl, slavkovská farnost také chce dokončit opravy samotné kaple svatého Urbana. "Je nutné opravit hlavně vnitřek, což přijde na půl milionu korun. Třetinu bychom chtěli vybrat ve sbírce, se zbytkem nám snad pomohou dotace," doufá Vavro.

Pokud se vše zdaří podle plánů, bude slavkovské poutní místo už za pár měsíců úplně dokončené.

Kaple zasvěcená svatému Urbanovi

Kaple svatého Urbana byla postavena na počátku 18. století na návrší severně od Slavkova. Zasvěcení patronovi vinařů je upomínkou na to, že svahy kolem až do konce 19. století pokrývaly vinohrady.

Povinností slavkovského faráře bylo jednou do roka, na svátek svatého Urbana, který připadá na datum 25. května, vést procesí ke kapli zasvěcené patronovi města a tam odsloužit mši.

Z původní stavby ale zbyly po Napoleonově tažení Slavkovskem jen základy. Obnovena byla až po sbírce obyvatel širokého okolí v roce 1861. Od té doby sem míří pravidelné poutě.