Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krumlov dostal pokutu 80 tisíc za to, že bránil Praze ve stěhování Epopeje

  16:46aktualizováno  16:58
Dění kolem Slovanské epopeje nemíní utichnout. Znojemský soud udělil Moravskému Krumlovu pokutu ve výši 80 tisíc korun. "Za to, že brání Praze ve stěhování díla," řekl ČTK mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf. Po pondělku by měla být navíc Epopej prohlášena za kulturní památku.

Proti převozu Slovanské epopeje do Prahy přišly protestovat desítky lidí. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Nedozvěděli jsme se to jako samospráva od soudu, ale z televize. Z druhé ruky vím, že Okresní soud ve Znojmě vydal takové rozhodnutí," reagoval starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý.

Bránu zámku v Moravském Krumlově, kde probíhá svěšování Slovanské epopeje, střežila celé dopoledne bezpečnostní agentura (na snímku moravskokrumlovský starosta Jaroslav Mokrý)"Výkon rozhodnutí včetně pokuty považuji za neoprávněný. Odvoláme se prostřednictvím státního zástupce," upozornil starosta.

Okresní soud ve Znojmě přitom nedávno rozhodl, že Praha smí dílo malíře Alfonse Muchy z moravskokrumlovského zámku odvézt. Krumlovský úřad však toto stěhování zakázal a potom obrazy na zámku zapečetil (čtěte více).

Kulturní památka

Po nadcházejícím pondělku už bude Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy definitivně kulturní památkou. Tedy v případě, pokud se nikdo proti rozhodnutí ministerstva kultury, které o přidělení titulu "kulturní památka" Epopeji na konci září rozhodlo, do té doby neodvolá.

o co se praha pere s moravským krumlovem?

"Ještě v pondělí je možné odvolání podat. Dosud tak ale nikdo neučinil," informoval mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík.

Patnáctidenní lhůta, po níž rozhodnutí ministerstva nabude právní moci, měla vypršet už 16. října. Protože je to ale sobota, prodlužuje se do pondělka.

Stěhování do Prahy

V případě, že nikdo námitky nepodá, bude platit přísnější režim pro nakládání s Epopejí coby kulturní památkou. Ministerstvo však přiznává, že to samo o sobě nebude moci nijak bránit v případném stěhování do Prahy, o což se nyní vede ostrý spor mezi Prahou a částí Muchových potomků.

"Ani po prohlášení Slovanské epopeje za kulturní památku nebudou zákonné kompetence ministerstva takové, aby mohlo samo o sobě stěhování zakázat," poukázal Brunclík.

Prohlášení Epopeje kulturní památkou ale bude znamenat, že vlastník musí informovat památkáře o jakékoli manipulaci s dílem. To se týká i stěhování. Památkáři by teoreticky mohli mít k takovému postupu námitky.

Až tedy bude Epopej i po právní stránce kulturní památkou, bude nakládání s ní dozorovat památkový odbor místně příslušné obce s rozšířenou působností, což je podle ministerstva v tomto případě hlavní město Praha.

Slovanská epopej stále zůstává zapečetěná na moravskokrumlovském zámku, boj o její přesun tím ale nekončí. V úterý se zástupci Galerie hlavního města Prahy znovu obrátili na znojemský soud.

Milan Bufka, ředitel Galerie Hl. města Prahy, na zámku v Moravském Krumlově. (11. října 2010)"Žádáme, abychom měli možnost Epopej svěsit a přepravit na výstavu. V momentě, kdy dostaneme od soudu souhlas, můžeme prvních pět pláten odvézt," řekl šéf Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka.

Pražští galeristé podali soudu žádost, aby jmenoval soudního vykonavatele. Ten má dohlédnout, aby restaurátorům nebylo bráněno v práci při svěšování pláten. Soud by měl rozhodnout koncem týdne nebo po neděli.

Autoři:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Kraj chce dát budoucím sestrám až sto tisíc. Aby zůstaly v nemocnicích

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj má kritický nedostatek zdravotních sester a někde kvůli tomu dokonce ruší lůžka. Hejtmanství proto...

Svatba ve Znojmě se prodraží. Město za obřad vybírá deset tisíc korun

Svatba Jitky Čvančarové

Svatební obřad ve vybraný čas a na vysněném místě? V kraji za něj snoubenci zaplatí radnicím nejčastěji tisícovku....

Před 50 lety uvedl Provázek první hru. Nazvali ji chybně, vzpomíná Uhde

Miroslav Donutil se jako Salieri sešel na jevišti brněnského Divadla Husa na...

Právě před padesáti lety se prvním veřejným večerem uvedlo Divadlo Husa na provázku. A začaly se psát dějiny uměleckého...

Najdete na iDNES.cz