Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krumlov dostal pokutu 80 tisíc za to, že bránil Praze ve stěhování Epopeje

  16:46aktualizováno  16:58
Dění kolem Slovanské epopeje nemíní utichnout. Znojemský soud udělil Moravskému Krumlovu pokutu ve výši 80 tisíc korun. "Za to, že brání Praze ve stěhování díla," řekl ČTK mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf. Po pondělku by měla být navíc Epopej prohlášena za kulturní památku.

Proti převozu Slovanské epopeje do Prahy přišly protestovat desítky lidí. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Nedozvěděli jsme se to jako samospráva od soudu, ale z televize. Z druhé ruky vím, že Okresní soud ve Znojmě vydal takové rozhodnutí," reagoval starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý.

Bránu zámku v Moravském Krumlově, kde probíhá svěšování Slovanské epopeje, střežila celé dopoledne bezpečnostní agentura (na snímku moravskokrumlovský starosta Jaroslav Mokrý)"Výkon rozhodnutí včetně pokuty považuji za neoprávněný. Odvoláme se prostřednictvím státního zástupce," upozornil starosta.

Okresní soud ve Znojmě přitom nedávno rozhodl, že Praha smí dílo malíře Alfonse Muchy z moravskokrumlovského zámku odvézt. Krumlovský úřad však toto stěhování zakázal a potom obrazy na zámku zapečetil (čtěte více).

Kulturní památka

Po nadcházejícím pondělku už bude Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy definitivně kulturní památkou. Tedy v případě, pokud se nikdo proti rozhodnutí ministerstva kultury, které o přidělení titulu "kulturní památka" Epopeji na konci září rozhodlo, do té doby neodvolá.

o co se praha pere s moravským krumlovem?

"Ještě v pondělí je možné odvolání podat. Dosud tak ale nikdo neučinil," informoval mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík.

Patnáctidenní lhůta, po níž rozhodnutí ministerstva nabude právní moci, měla vypršet už 16. října. Protože je to ale sobota, prodlužuje se do pondělka.

Stěhování do Prahy

V případě, že nikdo námitky nepodá, bude platit přísnější režim pro nakládání s Epopejí coby kulturní památkou. Ministerstvo však přiznává, že to samo o sobě nebude moci nijak bránit v případném stěhování do Prahy, o což se nyní vede ostrý spor mezi Prahou a částí Muchových potomků.

"Ani po prohlášení Slovanské epopeje za kulturní památku nebudou zákonné kompetence ministerstva takové, aby mohlo samo o sobě stěhování zakázat," poukázal Brunclík.

Prohlášení Epopeje kulturní památkou ale bude znamenat, že vlastník musí informovat památkáře o jakékoli manipulaci s dílem. To se týká i stěhování. Památkáři by teoreticky mohli mít k takovému postupu námitky.

Až tedy bude Epopej i po právní stránce kulturní památkou, bude nakládání s ní dozorovat památkový odbor místně příslušné obce s rozšířenou působností, což je podle ministerstva v tomto případě hlavní město Praha.

Slovanská epopej stále zůstává zapečetěná na moravskokrumlovském zámku, boj o její přesun tím ale nekončí. V úterý se zástupci Galerie hlavního města Prahy znovu obrátili na znojemský soud.

Milan Bufka, ředitel Galerie Hl. města Prahy, na zámku v Moravském Krumlově. (11. října 2010)"Žádáme, abychom měli možnost Epopej svěsit a přepravit na výstavu. V momentě, kdy dostaneme od soudu souhlas, můžeme prvních pět pláten odvézt," řekl šéf Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka.

Pražští galeristé podali soudu žádost, aby jmenoval soudního vykonavatele. Ten má dohlédnout, aby restaurátorům nebylo bráněno v práci při svěšování pláten. Soud by měl rozhodnout koncem týdne nebo po neděli.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz