Tržnici na Zelném trhu v Brně chce radnice Brna-středu znovu oživit.

Tržnici na Zelném trhu v Brně chce radnice Brna-středu znovu oživit. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zelný trh v Brně bude ještě větší ráj pro jedlíky. Díky kryté tržnici

  • 0
Brněnský Zelný trh by se měl letos po mnoha letech odkladů dočkat rozsáhlé opravy. Kromě něj má ale k oživení místa přispět i úprava bývalého Domu potravin. Stroze vyhlížející budova číslo 14 lidem už od podzimu nabídne krytou tržnici a další služby. Radnice jí totiž chce vrátit původní funkci.

Čtyřpatrový dům momentálně slouží jako skladiště pro prodejní stánky, jsou zde veřejné záchody a v dolním patře sídlí obchod Velryba. Radnice městské části Brno-střed ale chce, aby nabídka víc korespondovala s duchem rynku. Shání proto nové nájemníky.

Dům potravin

Multifunkční stavba s názvem Dům potravin byla postavena v roce 1950 na místě vybombardované historické zástavby.

Za podobou budovy, která měla nabídnout moderní prostory pro trhovce a prodejce potravin, stáli architekti Emanuel Hruška a Jan Zavřel.

Oproti dnešku bylo možné projít průchodem pod domem na Radniční náměstí. Moderní vzezření stavby se ale mnohým lidem nelíbilo.

V roce 1997 budova prošla rekonstrukcí a přejmenovala se na obchodní dům Krokodýl. Uvnitř přibyly eskalátory, které lidem usnadnily pohyb po domě.

Nejdůležitější součástí budovy bude podle plánů krytá tržnice ve druhém patře. "Radnice by uvítala především nabídky od prvovýrobců a farmářů. Sortiment ovoce, zeleniny, masa, sýrů, bioproduktů či zahraničních specialit by mohly doplňovat tematicky laděné doprovodné akce," uvedl mluvčí radnice městské části Brno-střed Roman Burián.

Na tržnici by se tak mohly konat třeba kulinářské show, představení hotelových škol nebo pečení vánočního cukroví. Tržnice by byla otevřená celoročně.

"Vyšli jsme z návrhů studie vypracované týmem studentů brněnských vysokých škol," dodal Burián.

Infocentrum a rozšířené toalety

V prvním patře radnice plánuje informační centrum Úřadu městské části Brno-střed s pracovištěm Czech Pointu, podatelnou i nabídkou služeb pro turisty. A to včetně veřejného internetu a volně dostupného wi-fi připojení.

"Současně se připravuje oprava a rozšíření stávajících veřejných toalet a prodloužení jejich provozní doby," doplnil Burián.

Kromě toho jsou v prvním patře také prostory pro menší obchody a restauraci, pivnici nebo kavárnu. Ve hře je i možnost obnovit průchod na nádvoří Staré radnice. Ten byl uzavřen při přestavbě domu v roce 1997.

Třetí patro by pak mělo sloužit pro kulturní účely a volný čas. "Například pro zřízení a provozování dětského centra nebo umělecké galerie," píše se v dokumentaci, kterou městská část vyvěsila na svém webu.

Do posledního, čtvrtého podlaží chce radnice přesunout některé kanceláře úřadu, které nyní sídlí v pronajatých prostorách.

Zájemci o pronájmy se mohou hlásit do 17. února. Od 1. září pak začne běžet platnost nových nájemních smluv.

"Blíží se komunální volby a radnice začíná dělat bohulibé věci. Dřív jsme měli pořád zkřížené zbraně, třeba kvůli wellness centru na Kraví hoře, od kterého se potichu ustoupilo," podotkl opoziční zastupitel za KDU-ČSL Bohumil Bílek.

Možná už na podzim by mohla být dokončena také rekonstrukce samotného náměstí. Za 350 milionů korun vznikne nové dláždění, dvaadvacet nových laviček a stromy po obvodu rynku. Před Dietrichsteinským palácem v horní části náměstí přibudou tři nové fontány.