Kuchařka vinařek nabídne recepty z vín i babičkovská jídla

  14:25aktualizováno  14:25
Kniha domácích receptů nazvaná Kuchařka moravských vinařek se právě objevuje v nákladu 2 500 kusů na pultech knihkupectví. Na své si přijdou gurmáni, kteří při vaření rádi experimentují. Třeba s vínem či čerstvými hrozny.

Vinařka Eva Kloudová vydává kuchařku s recepty z vín. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Celá "anabáze" kolem Kuchařky moravských vinařek začala před pár lety docela nevinně. To když si vinařky z jižní Moravy od Čejkovic u Hodonína až po ty na Znojemsku či Mikulovsku začaly předávat recepty na krajové speciality po babičkách na kouscích papíru mezi sebou.

Až po nějaké době Evu Kloudovou z Bakchantek, jak si Sdružení moravských vinařek říká, napadlo, že by byla věčná škoda se o krajové dobroty ze Slovácka, Podluží i dalších regionů nepodělit.

Po dvou letech bádání po receptářích maminek a babiček tak vzniklo první vydání. Z patnácti set kusů kuchařské učebnice nezbyl na knihkupeckých pultech jediný výtisk. Recepty na jídla probouzející vzpomínky na dětství si totiž vyžádali i krajané v Austrálii či Americe.

"A tak jsem se rozhodla, že po třech letech vydáme pokračování. Na čtyřech stovkách stran s obrazovou přílohou najdou milovníci jídla kromě dosud nepublikovaných vinařských receptů i desítky dalších dobrot z rodinných kuchařských skanzenů," láká Kloudová.

Kuchařka poradí i jaké víno k jídlu pít

Eva Kloudová knize originálních domácích pokrmů doplněných o horké gastronomické novinky vtiskla jako bývalá grafička knižní podobu. "Snažila jsem se, aby recepty s puncem tradiční moravské kuchyně, stokrát vyzkoušené a vařené z dostupných surovin jihu Moravy, dobře zapadly i do moderních trendů vaření," popisuje autorka knihy.

Mezi návody nechybí ani netradiční masa na víně či sladké dobroty ze šťavnatých bobulek a výrobků z nich. Třeba vánoční srdíčka z vinného želé, které některá vinařství na Moravě vyrábějí. Ke každému jídlu přitom vinařky doporučí, jaká odrůda vín vyvolá ten nejharmoničtější gastronomický zážitek.

"Platí, že k bílým masům podáváme vína bílá, k tmavým masům červená, která mají trpkost a kyselinku. Růžová se pak hodí ke všemu," radí vinařka základní pravidlo. A přidává i skvělý tip na sladké mlsání:

"Třeba k hořké čokoládě je výtečný Cabernet Sauvignon. Držte se při vaření z vína své intuice. A pokud přidáte k osvědčenému receptu svůj um, můžete dosáhnout nečekané harmonie chutí," vyzývá autorka všechny, kdo budou vařit podle nové kuchařky.

Domácí strava v sobě podle mikulovských Bakchantek ukrývá zvyky, tradice, vůně i chutě připomínající domov. "Není mnoho věcí, které se v rodinách předávají potomkům, jako jsou recepty jídel," říká autorka. Z kuchařky se čtenáři dozvědí, co se tradičně na Moravě jedlo o posvíceních, hodech a svátcích.

Že jsou sbírky receptů oblíbeným knižním artiklem, potvrzují knihkupci i čtenáři. "Doma mám celou polici kuchařských knih za tisíce korun. Jak nějaká nová vyjde, musím ji mít," těší se na další přírůstek Dana Jedličková z Mikulova. Kmotrou kuchařské učebnice se navíc před pár dny stala mikulovská rodačka a herečka Barbora Seidlová.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

V Brně a okolí rostou tisíce bytů, populární jsou hlavně předměstí

Rezidence Karla IV. na východním okraji města Rosice poblíž Brna bude hotová v...

Nedostatek bytů cítí lidé v Brně a okolí znatelně, to však neznamená, že by se nové nestavěly vůbec a na trhu nebylo k...

Prosadit nové odrůdy na trhu je složité, říká ředitel Habánských sklepů

Ředitel Habánských sklepů Josef Svoboda je pyšný na novou vinotéku a...

Více než dva a půl tisíce lahví je zasazených do zdí vinného sklepa. Zdálky vypadají jako trojrozměrná tapeta. S...

VIDEO: Koňský povoz přivezl vánoční strom na náměstí Svobody

Povoz tažený koňmi přivezl na náměstí Svobody vánoční strom (17. listopadu...

Stovky lidí v sobotu čekaly na příjezd vánoční stromu na náměstí Svobody v Brně. Letos ho přivezl povoz tažený dvěma...

Najdete na iDNES.cz