Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kufřík s Krejčířovým spisem obžalovaní neukradli, rozhodl soud

  8:30aktualizováno  16:32
Kufřík se spisy z kauzy podnikatele Radovana Krejčíře nikdo neukradl. Rozhodla o tom soudkyně Městského soudu v Brně. Obžalovaní Nikola Moučková a Tomáš Záruba měli podle státního zastupitelství spis ukrást z uzamčeného vozu státního zástupce Milana Horvátha. U soudu to ale obžaloba neprokázala.

Nikola Moučková u soudu | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Případ teď přesto převezme Krajský soud v Brně. Soudkyně městského soudu Dagmar Bordovská sice chtěla věc postoupit jen k přestupkovému řízení, státní zástupce si ale na místě podal stížnost.

Zatímco obžaloba tvrdila, že třiadvacetiletá Moučková a pětatřicetiletý Záruba kufřík Milana Horvátha, někdejšího šéfa odboru závažné hospodářské kriminality Nejvyššího státního zastupitelství, ukradli ze zamčeného auta, obžalovaní to popírali. Tvrdili, že černé zavazadlo obsahující část spisu Radovana Krejčíře leželo na zemi vedle auta.

Odmítali také tvrzení Horvátha a jeho manželky, že z auta ukradli i dámskou kabelku se dvěma tisíci korun. A soudkyně městského soudu Dagmar Bordovská jim nakonec dala za pravdu.

Kufřík ležel na zemi, hájili se obvinění
"Obžaloba nevyvrátila to, co na svou obhajobu tvrdila obžalovaná. K dispozici nebyl žádný důkaz, že vozidlo násilně otevřeli právě obžalovaní a kromě kufříku odcizili i kabelku s hotovostí," uvedla Bordovská v odůvodění rozsudku.

Moučková ani Záruba netvrdili, že kufřík neměli, odmítli ale, že by se pro něj vloupali do auta. "Pravda je pouze to, že jsme s kamarádem kufřík loni 7. května večer našli na ulici Jaselská, když ležel na chodníku u auta. Co se týče kabelky a dalších věcí, to není pravda," uvedla dnes Moučková u soudu.

Když s kamarádem zjistili, že v kufříku je spis Radovana Krejčíře, snažili se jej prodat. Spis chtěli okopírovat a nabídnout novinám, neměli ale dost peněz, okopírovali proto jen tři strany. "Měli jsme pět padesát, na víc jsme neměli,"; vysvětlovala Moučková.

Obhajoba poukazovala i na to, že Horváthův vůz má tónovaná skla a Moučková se Zárubou nemohli vědět, co je vevnitř. Navíc by prý auto, na kterém ani policejní experti nenašli žádné stopy po vloupání, nebyli schopni takto otevřít.

Manželé Horváthovi však i v jednací síni trvali na svém. Obě zavazadla prý nechali v autě před domem, když se vraceli z prodlouženého víkendu na chatě.

"Děti usnuly, tak jsme se rozhodli, že je nejdřív vyneseme a rovnou uložíme. Věci jsme nechali v autě. Bylo to jako vždy - počkala jsem na zvukový signál centrálního zamykání, pak jsem teprve odešla," popsala odchod a uzamčení vozu Alena Horváthová. Stejně vše popisoval i její manžel.

"Odemkl jsem vozidlo, zablikalo a cvaklo. Když jsem otevřel dveře, už tam nic nebylo," líčil návrat z bytu, kde strávil asi půl hodiny, Milan Horváth. Kvůli ztrátě materiálů byl potrestán.

U soudu dnes vypovídali i známí od Moučkové a Záruby. Potvrdili, že jim kamarádi popisovali nález kufříku i to, že byli bez peněz. Právě tím vyvraceli možnost, že by si Moučková se Zárubou odnesli i kabelku s necelými dvěmi tisíci korun v hotovosti.

Státní zástupce Zdeněk Matula naopak poukazoval na to, že Moučková si už v miulosti za krádež v obchodě vysloužila trest obecně prospěšných prací. Čtyři záznamy má i její známý Záruba, který k soudu ani nedorazil.

Laik si dveře do zamčeného auta neotevře
Že by se laik dostal do auta tak, aby to na něm nezanechalo žádé stopy, o tom včera v soudní síni zapochyboval i znalec Aleš Vémola.

"Zjistil jsem, že k násilnému vniknutí do vozidla nedošlo, existuje i několik způsobů, jak se do tohoto typu dostat, aniž by to zanechalo známky vniknutí, laik by ale byl schopen zřejmě jen vyhnout dveře a pomocí drátu otevřít kličky od otevírání dveří," popsal Vémola.

Univerzální klíče podle něj umí používat jen specialisté, se speciálním nastavitelným klíčem by laik zase dveře otevíral desítky minut.

Moučkové a Zárubovi původně za krádež hrozilo několikaleté vězení. Sám státní zástupce Matula jim navrhl trest obecně prospěšných prací. Soudkyně Bordovská nakonec rozhodla, že jejich jednání nelze posoudit jako krádež ani jako trestný čin zatajení věci. Škoda by u něj musela dosáhnout pěti tisíc korun.

"Prokázáno bylo jen to, že si přisvojili věc, kterou si našli. Věc se proto postupuje městskému úřadu Brno-střed k posouzení, zda byl spáchán peřstupek," dodala Bordovská.

Státní zástupce Zdeněk Matula ale proti jejímu usnesení hned v soudní síni podal stížnost. O ní bude rozhodovat Krajský soud v Brně.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Návštěvníci v Lednici plivou žvýkačky na koberce a šlapou po záhonech

Zámek Lednice je součástí Lednicko-valtického areálu, památky UNESCO. Jeho...

Až 70 lidí pečuje o jeden z nejkrásnějších českých zámků a jeho rozlehlé zahrady. V Lednici je důležitý hlavně pořádek,...

VIDEO: Nové strážníky pro Brno láká klip ve stylu retro počítačové hry

Strážníky láká k policii spot ve stylu Mortal Kombat

Nadsázkou a humorem chtějí strážníci v Brně nově oslovit uchazeče o práci a získat je tak do svých řad. Kostičková...

Najdete na iDNES.cz