Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do Brna se vrátí Bobby McFerrin, na jeviště míří Skleněný pokoj a Havel

  13:20aktualizováno  13:20
Hudební fanoušci v Brně za sebou rozhodně nemají chudých dvanáct měsíců. V roce 2014 ve městě koncertovali Iron Maiden, Herbi Hancock či ZAZ. Ovšem nejen hudbou bude žít kulturní Brno. MF DNES připravila přehled akcí, které budou tento rok stát za to. Diváci se mohou těšit na kapelu Smokie či Bobby McFerrina.

Bobby McFerrin. ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Už 8. února se například také objeví v Janáčkově divadle asi vůbec nejvýznamnější balkánský hudebník současnosti Goran Bregovič s Wedding and Funeral Bandem.

Nejen pamětníci si 20. února v Sono Centru rádi připomenou nejslavnější hity anglické, především glamrockovou hudbu hrající skupiny Smokie, kteří v tomto roce oslaví čtyřicet let na scéně a neuvěřitelných padesát let od svého založení.

Bluesová legenda Norman Beaker spolupracoval se jmény jako Chuck Berry, Buddy Guy, B. B. King, Chris Farlowe či Van Morrison. Do brněnského Sono Centra dorazí 7. března.

Kulturní akce roku 2015

Tipy MF DNES pro letošní rok

  • Koncerty

Goran Bregovič
Wedding and Funeral Band

8. února, Janáčkovo divadlo

Koncert ke 25 letům od založení labelu Indies
14. února, Sono Centrum

Kometa Fest
Richard Müller, Škwor, Vypsaná Fixa, Xindl X
14. února, Hala Rondo

Smokie
20. února, Sono Centrum

Norman Beaker
7. března, Sono Centrum

Dreamland Festival – Generation
13. březen, brněnské výstaviště

Archive
17. března, Fléda

Bonnie Tyler
22. dubna, malá hala Vodova

Chick Corea a Bobby McFerrin
17. června, hala Vodova

  • Divadelní premiéry

Skleněný pokoj
7. února, Městské divadlo Brno

Havel v zemi čeledínů
27. února, Mahenovo divadlo

  • Výstavy

Saudkové 80
11. února – 12. dubna 2015
Hrad Špilberk – jižní křídlo, 1. patro

Miroslav Tichý
28. května – 13. září 2015
Uměleckoprůmyslové muzeum

Na velká jména láká také letošní 14. ročník mezinárodního jazzového festivalu, který v Brně proběhne od března do června. 17. března vystoupí v Bobycentru Dianne Reeves a 17. června v hale Vodova Chick Corea a Bobby McFerrin.

Brno si připomene Kaprálovou

Domácí hudební scéna však letos Brnu rovněž nabídne špičkové zážitky. V oblasti vážné hudby oslaví brněnská filharmonie 100. výročí narození zdejší rodačky, skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové. Na únorovém koncertu představí filharmonie téměř kompletní orchestrální dílo této autorky, a to včetně nově objevené skladby Suita rustica.

Při Velikonočním festivalu duchovní hudby na přelomu března a dubna zase zaznějí třeba chorální zpěvy z rukopisů Elišky Rejčky. Poprvé bude také využito nových koncertních varhan v jezuitském kostele, na které zahraje jeden z nejlepších současných varhaníků Christian Schmitt.

Zahraje i česká špička

14. února uplyne 25 let od založení hudební značky Indies a v Sono Centru se na výročním koncertě sejdou interpreti a skupiny spojené s tímto labelem, jako jsou Traband, Už jsme doma, Jablkoň, Čankišou, Kieslowski, Tomáš Kočko & Orchestr, Ciment a další.

Ve stejný den zároveň proběhne v hale Rondo první ročník hudebního festivalu Kometa Fest, na kterém vystoupí Richard Müller, kapela Škwor, Vypsaná Fixa, Xindl X, Jaroslav Uhlíř, Dark Gamballe nebo Děda Mládek Illegal Band.

Dlužno dodat, že letošního 13. března bude z pražských sporů těžit Brno, kam se z Letňan výjimečně přesune tanečněhudební festival Dreamland Generation. Na brněnské výstaviště dorazí Blinders, Don Diablo, Jordy Dazz, Dzeko & Torres, MOTi, Paris & Simo, Showtek, TUJAMO a další.

Skleněný pokoj a Havel

V neposlední řadě čeká Brno též přiměřená řádka divadelních premiér. Zajímavá může být například adaptace románu současného britského spisovatele Simona Mawera Skleněný pokoj, odehrávajícího se v brněnské vile Tugendhat. V Městském divadle Brno bude mít premiéru 7. února.

V „symbióze režiséra Martina Glasera s dramatikem Martinem Františákem“ vzniká v Národním divadle Brno inscenace tematicky rozhodně zajímavá.

27. února bude mít v Mahenově divadle premiéru původní hra Havel v zemi čeledínů, kterou tvůrci přibližují následovně: „Krvavý byznys, krajina bílých koní. Jaká je láska v srdci čeledína? Je to žert, být hrdinou v této zemi čeledínů? Hrdinou tohoto příběhu? Havel očima ‚obyčejného člověka‘. Havel v příběhu, který hovoří o jeho době. A příběh, který hovoří o vztahu lidí k Havlovi...“

Miroslav Tichý nebo Saudkové

Z desítek výstavních projektů zmiňme alespoň jeden z Moravské galerie, a to profil insitního, převážně kyjovského fotografa Miroslava Tichého. Výstavu můžete navštívit mezi 28. květnem až 13. zářím v budově Uměleckoprůmyslového muzea.

Z akcí Muzea města Brna se v termínu 11. února až 12. dubna chystá do prvního patra jižního křídla hradu Špilberk výstava k osmdesátinám dvojčat Káji a Jana Saudkových. První je výtvarník a komiksový kreslíř, druhý svérázný fotograf. Jubilejní výstava bude průřezem jejich tvorby, a to včetně Janových fotografií z privátní sbírky.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Další z rubriky

Podzemí ukáže, jak bolelo mučení. Přístroje opravdu drželi kati

Exponáty pro chystané muzeum tortury v Brně jsou zatím ještě umístěné v...

Popravčí masky, boty hanby vybavené rolničkami, které v mrazivém počasí odsouzenci přimrzaly ke kůži, kolo na lámání...

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Cyklista spadl po předjíždění kamionem, zemřel pod koly dalšího auta

Cyklista skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

Šestašedesátiletý cyklista zemřel ve čtvrtek odpoledne na silnici na Znojemsku poté, co upadl a narazilo do něj auto....

Najdete na iDNES.cz