První oficiální centrum šíitských muslimů v České republice vzniklo v Kuřimi (ilustrační snímek).

První oficiální centrum šíitských muslimů v České republice vzniklo v Kuřimi (ilustrační snímek). | foto: Adéla Dražanová, iDNES.cz

Kuřim má netušené prvenství. První centrum šíitských muslimů v zemi

  • 33
V areálu soukromé firmy v Kuřimi u Brna vzniklo centrum, kde se schází šíitští muslimové. Vyznavačů tohoto směru islámu je v České republice minimum a dosud se nikde jinde oficiálně neprezentují.

Když v 90. letech minulého století začali muslimové v Brně plánovat stavbu první mešity v České republice, zvedla se mezi místními lidmi mohutná vlna protestů.

Po nich brněnští vyznavači islámu například ustoupili od toho, aby měla mešita minaret. Svatostánek se jim poté podařilo postavit a v roce 1998 ho slavnostně otevřeli.

Nyní si Brněnsko připisuje další islámské prvenství. Tentokrát ovšem v naprosté tichosti. V Kuřimi u Brna se totiž před časem podle informací MF DNES začali scházet šíitští muslimové, kterých je v České republice naprosté minimum a své centrum dosud nikde jinde oficiálně nemají.

"Sdružují se například také kolem íránského a libanonského velvyslanectví v Praze. Skupina v Kuřimi je ale s největší pravděpodobností tou první, která se někde prezentuje oficiálně," uvedl politolog a odborník na islám Miroslav Mareš.

Kdo jsou šíité a sunnité

  • Šíité a sunnité tvoří dvě základní větve islámu
  • Za šíity jsou považováni ti muslimové, kteří za legitimní vůdce islámské obce považují jen potomky Mohamedovy rodiny v linii počínající jeho bratrancem a zetěm Alím ibn Abí Tálibem
  • Sunnité, kterých je ve světě většina, naopak jako Mohamedova nástupce uznávají voleného chalífu Abú Bakra.
  • Šíitští muslimové v Česku pocházejí především z Íránu, Libanonu a Iráku, ale je mezi nimi i skupina českých šíitských konvertitů.
  • V České republice je islám oficiálně registrován jako náboženství od roku 2004.
  • Při loňském sčítání obyvatel se v celé republice přihlásilo 1 442 lidí k tomu, že jsou členy Ústředí muslimských obcí. K muslimské víře bez bližšího upřesnění se poté přihlásilo 1 943 lidí.
  • Ve většině krajů jsou podle výsledků sčítání pouhé desítky muslimů. Na jižní Moravě se k Ústředí muslimských obcí hlásí 240 lidí a k islámu dalších 218.
  • Muslimů však v Česku žije mnohem více. Odhady se různí – objevují se údaje o 11 či 20 tisících muslimů.

Uskupení v Kuřimi nazvané Ahlulbayt centrum má své vlastní webové stránky a odkazy na něj jsou uvedeny i na některých zahraničních serverech s informacemi o islámu v Evropě.

Přesto se o něm například v kuřimské knihovně vůbec neví. Navzdory tomu, že se tam v dubnu konala přednáška o šíitských muslimech a Íránu. A na radnici se o šíitském centru dozvěděli teprve před několika týdny. "Každý má právo vyznávat svoji víru, pokud je to v souladu se zákonem," konstatoval tamní starosta Drago Sukalovský.

"Jsme konvertité," říkají kuřimští muslimové

Muslimové z Kuřimi sami sebe představují jako konvertity k islámu. "Následujeme učení školy Ithná Ašaríja (ší’a dvanácti imámů), která se zakládá na učení proroka Muhammada (nechť mu Bůh žehná) a jeho rodiny (kéž jim Bůh dá věčný mír)," píší na svém webu.

Kromě základních informací o své víře na něm také s politováním konstatují, že v češtině zatím neexistují žádné náboženské texty, které by lidem tento směr islámu přiblížily. "Jsme si vědomi toho, že ší’a je ve většině nepochopený islámský směr, o němž kolují různé fámy. A právě proto vznikly české stránky, kde se s vámi chceme podělit o poklad - cestu, kterou jsme po velkém úsilí nalezli," informuje web.

Politolog: Mezi sunnity a šíity bývá jisté napětí

Šéfem šíitského centra je lelekovický podnikatel Abdulrahman Adday, který už od počátku devadesátých let obchoduje s náhradními díly na traktory Zetor.

Svým souvěrcům dokonce vyhradil prostory ve své firmě Agroad, která je tak současně sídlem Ahlulbayt centra.

"Ano, scházíme se tu, ale nezlobte se, je ramadán a kromě toho mám řadu starostí s podnikáním i rodinou. Na vysvětlení toho, co Ahlulbayt centrum poskytuje, budu mít čas nejdříve za měsíc," konstatoval muž, se kterým se dříve potkávali i sunnitští muslimové z brněnské mešity.

"Nyní se ale nevídáme. Vím jen, že s dalšími šíity působí v Kuřimi," konstatoval předseda Ústředí muslimských obcí v České republice a předseda Islámské nadace v Brně Muneeb Hassan Alrawi, který je vyznavačem sunnitského islámu.

"Nedá se říct, že by některá z těchto větví byla radikálnější než druhá. Je ale pravda, že ve světě je mezi nimi jisté napětí, které už se tu a tam projevuje i mezi muslimy z Brna a okolí," upozornil politolog Mareš.