Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kuřimské týrání odstartovalo řadu kontrol

  15:08aktualizováno  15:08
Lavinu kontrol vyvolala kuřimská kauza týraných dětí mezi úředníky a soudci. Jako by se v Česku probudily všechny instituce. Téměř rok případ vyšetřovali policisté, zkoumali jej sociální pracovníci, státní zastupitelství, jednotlivými částmi kauzy se bude za pomoci znalců z oboru psychiatrie i psychologie zabývat také několik soudců.

Matka týraného Ondřeje a Jakuba Klára Mauerová u soudu. | foto: Radek MičaMF DNES

Výčet není zdaleka konečný, celou věc už nyní zkoumá třeba i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Osudem týraného Ondřeje a Jakuba se zabývala i Česká školní inspekce, ombudsman, krajský úřad či Ministerstvo práce a sociálních věcí. Neprověřovali sice kdo a jak děti týral, zkoumali ale většinou to, jestli v případu nepochybili i další lidé a proč týrání nikdo neodhalil dříve.

Ministerstvo práce a sociálních věcí například kritizovalo postup Klokánku, který za dětmi nepustil otce, i když pracovníci neměli v ruce soudní zákaz návštěv. Inspekce zase kritizovala postup základních škol, do kterých děti chodily.

Třeba to, že ředitel brněnské základní školy Pavlovská v Kohoutovicích vyhověl přání Kláry Mauerové a nechal Ondřeje doma coby žáka s individuální výukou, i když potřebné vyjádření pedagogicko-psychologické poradny Mauerová dodala až po více než dvou měsících.

"Došlo k závažnému porušení a neplnění právních povinností ředitele školy, nepostupoval v duchu litery školského zákona. Dítě mělo nastoupit do školy," potvrdil závěry vyšetřování tiskový mluvčí České školní inspekce Libor Vacek.

Ředitel školy Miroslav Klíč s tím nesouhlasí, stejně jako Klokánek s kritikou z ministerstva. "Trvám na tom, že normální rodič má právo rozhodovat o tom, co je pro dítě nejlepší," bránil se Klíč. Podobně reagovali i v Klokánku. "Nic bychom neměnili, zájem dětí je nejdůležitější, hledali jsme lidskou cestu," trvá na svém i vedoucí Ditta Pokorná.

Postup ředitele Domu dětí a mládeže Junior, v jehož zařízení Paprsek byli oba chlapci týráni, má prověřit krajská komise. Ombudsman zase kritizoval to, že děti jsou v Klokánku řadu měsíců i že se informace o nich objevují v médiích.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz