Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kuřimští bratři zůstanou v Klokánku, matka už na ně nemá právo

  7:04aktualizováno  11:49
Brněnský městský soud ponechal týrané děti z kuřimské kauzy, devítiletého Ondřeje a jedenáctiletého Jakuba, v péči Klokánku. Chlapci budou postupně prodlužovat svůj pobyt u otce, ten může později znovu požádat o jejich svěření. Matku Kláru Mauerovou soud zbavil rodičovských práv.

Otec a prarodiče chlapců si přišli k Městskému soudu v Brně vyslechnout rozsudek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Soud zároveň rozhodl, že prarodiče smějí po devatenácti měsících začít děti navštěvovat, zatím ale pod dohledem Klokánku. Poprvé se za nimi chystají dnes.

"Budeme mít první půlhodinku, moc se těšíme," potvrdila babička dětí Eliška Mauerová. "Je to lepší, než to bylo," pochvaloval si i její manžel Ladislav Mauer.

Otec dětí Radek Coufal verdikt nechtěl komentovat. "Zeptejte se mé právní zástupkyně," řekl jen a s právničkou ihned odešel.

Soudkyně Zdenka Mádrová v odůvodnění vysvětlila, že děti ponechala v Klokánku hlavně kvůli doporučení znalců z oboru psychologie a psychiatrie. Ti zjistili, že oba chlapci kvůli hrůznému týrání, na němž se podílela i jejich matka, trpí posttraumatickou stresovou poruchou, musí být pod dohledem pedopsychologa a stále berou léky. 

"Stále vyžadují individuální přístup. Tento případ je natolik výjimečný, že si nemůžeme dovolit zde experimentovat, musíme jít takzvaně na jistotu. A otec děti nikdy sám nevychovával. Pokud by se po nezdařeném pokusu měly vracet zpět do Klokánku nebo podobného zařízení, mělo by to daleko horší vliv než současné prodloužení jejich pobytu v Klokánku," vysvětlila Mádrová.

Vánoce oslaví s tatínkem

Přesto Ondřej i Jakub stráví Vánoce právě u svého otce. "Na svátky budou u něj doma, přespí tam," potvrdila vedoucí Klokánku Jana Blažková. "Na dalších pobytech u otce se i dál budeme domlouvat podle aktuálního vývoje," dodala. 

Prodlužování pobytu dětí u otce by podle státního zástupce mohlo trvat 5 až 6 měsíců. "Je to vázáno na konec školního roku, otec o svěření dětí samozřejmě může požádat i kdykoliv v mezidobí," vysvětlil Vladimír Kutnohorský.

Všichni si dnes ponechali právo na odvolání proti verdiktu. Do 15 dnů od jeho písemného doručení se mohou odvolat ke Krajskému soudu v Brně.

K soudu dorazil otec dětí Radek Coufal i prarodiče Eliška a Ladislav Mauerovi se svými právními zástupci. Rozsudek o tom, kdo bude pečovat o Ondřeje a Jakuba, si přišli vyslechnout i státní zástupce Vladimír Kutnohorský, sociální pracovnice Lenka Blažková a nová vedoucí Klokánku Jana Blažková. Chyběla Klára Mauerová.

Na chodbě čekaly asi dvě desítky novinářů.

"Devítiletého Jakuba a jedenáctiletého Ondřeje soud svěřil do péče Klokánku, kde děti žijí od loňského května. Návrh otce na svěření dětí se zamítá. Zákaz prarodičů navštěvovat děti se zastavuje. Matka se zbavuje rodičovské zodpovědnosti. Otec, prarodiče i matka dětí uhradí každý třetinu nákladů řízení," uvedla soudkyně Zdenka Mádrová v rozsudku.

Ondřej s Jakubem, které matka Klára Mauerová, teta Kateřina a čtveřice dalších lidí brutálně týrala, žijí od loňského května, kdy byl případ odhalen, v brněnském Klokánku, zařízení Fondu ohrožených dětí.

Otec chlapců Radek Coufal se to ale snaží změnit s tím, že je připravený spolupracovat dál s odborníky, kteří dětem pomáhají zvládat prožitá traumata.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Najdete na iDNES.cz