Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kuřimští bratři zůstanou v Klokánku, matka už na ně nemá právo

  7:04aktualizováno  11:49
Brněnský městský soud ponechal týrané děti z kuřimské kauzy, devítiletého Ondřeje a jedenáctiletého Jakuba, v péči Klokánku. Chlapci budou postupně prodlužovat svůj pobyt u otce, ten může později znovu požádat o jejich svěření. Matku Kláru Mauerovou soud zbavil rodičovských práv.

Otec a prarodiče chlapců si přišli k Městskému soudu v Brně vyslechnout rozsudek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Soud zároveň rozhodl, že prarodiče smějí po devatenácti měsících začít děti navštěvovat, zatím ale pod dohledem Klokánku. Poprvé se za nimi chystají dnes.

"Budeme mít první půlhodinku, moc se těšíme," potvrdila babička dětí Eliška Mauerová. "Je to lepší, než to bylo," pochvaloval si i její manžel Ladislav Mauer.

Otec dětí Radek Coufal verdikt nechtěl komentovat. "Zeptejte se mé právní zástupkyně," řekl jen a s právničkou ihned odešel.

Soudkyně Zdenka Mádrová v odůvodnění vysvětlila, že děti ponechala v Klokánku hlavně kvůli doporučení znalců z oboru psychologie a psychiatrie. Ti zjistili, že oba chlapci kvůli hrůznému týrání, na němž se podílela i jejich matka, trpí posttraumatickou stresovou poruchou, musí být pod dohledem pedopsychologa a stále berou léky. 

"Stále vyžadují individuální přístup. Tento případ je natolik výjimečný, že si nemůžeme dovolit zde experimentovat, musíme jít takzvaně na jistotu. A otec děti nikdy sám nevychovával. Pokud by se po nezdařeném pokusu měly vracet zpět do Klokánku nebo podobného zařízení, mělo by to daleko horší vliv než současné prodloužení jejich pobytu v Klokánku," vysvětlila Mádrová.

Vánoce oslaví s tatínkem

Přesto Ondřej i Jakub stráví Vánoce právě u svého otce. "Na svátky budou u něj doma, přespí tam," potvrdila vedoucí Klokánku Jana Blažková. "Na dalších pobytech u otce se i dál budeme domlouvat podle aktuálního vývoje," dodala. 

Prodlužování pobytu dětí u otce by podle státního zástupce mohlo trvat 5 až 6 měsíců. "Je to vázáno na konec školního roku, otec o svěření dětí samozřejmě může požádat i kdykoliv v mezidobí," vysvětlil Vladimír Kutnohorský.

Všichni si dnes ponechali právo na odvolání proti verdiktu. Do 15 dnů od jeho písemného doručení se mohou odvolat ke Krajskému soudu v Brně.

K soudu dorazil otec dětí Radek Coufal i prarodiče Eliška a Ladislav Mauerovi se svými právními zástupci. Rozsudek o tom, kdo bude pečovat o Ondřeje a Jakuba, si přišli vyslechnout i státní zástupce Vladimír Kutnohorský, sociální pracovnice Lenka Blažková a nová vedoucí Klokánku Jana Blažková. Chyběla Klára Mauerová.

Na chodbě čekaly asi dvě desítky novinářů.

"Devítiletého Jakuba a jedenáctiletého Ondřeje soud svěřil do péče Klokánku, kde děti žijí od loňského května. Návrh otce na svěření dětí se zamítá. Zákaz prarodičů navštěvovat děti se zastavuje. Matka se zbavuje rodičovské zodpovědnosti. Otec, prarodiče i matka dětí uhradí každý třetinu nákladů řízení," uvedla soudkyně Zdenka Mádrová v rozsudku.

Ondřej s Jakubem, které matka Klára Mauerová, teta Kateřina a čtveřice dalších lidí brutálně týrala, žijí od loňského května, kdy byl případ odhalen, v brněnském Klokánku, zařízení Fondu ohrožených dětí.

Otec chlapců Radek Coufal se to ale snaží změnit s tím, že je připravený spolupracovat dál s odborníky, kteří dětem pomáhají zvládat prožitá traumata.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Omezení pro auta u brněnského nádraží se odsouvá, musí se znovu schválit

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Auta, tramvaje a do toho tisíce lidí každý den proudí prostorem před brněnským hlavním nádražím. Od letošního ledna už...

Otec dostal na víkend dceru, s kočárkem usnul opilý v tramvaji

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Alkohol zmohl o víkendu v Brně třiatřicetiletého muže, který měl na starost devítiměsíční dceru. Muž s kočárkem usnul...

VIDEO: Brno žije Kometou. Zelný trh se zbarvil do modrobíla

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad...

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad Třincem 4:1. Fanoušci, kteří se nedostali...

Najdete na iDNES.cz