Kvůli 750 tisícům se hejtman Hašek vystavil podezření ze střetu zájmů

  19:59aktualizováno  19:59
Poslanec a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) se kvůli tři čtvrtě milionu korun vystavil podezření ze střetu zájmů. Půjčil si totiž peníze od církevního funkcionáře, který zároveň podniká ve zdravotnictví a jeho firma poskytuje služby krajským nemocnicím.

Kvůli smlouvám přítelovy firmy s krajskými nemocnicemi se hejtman Hašek dostal do podezření o střetu zájmů. | foto: ČSSD

Jak upozornil server Aktuálně.cz, půjčil si hejtman 750 tisíc v roce 2010 od biskupa Církve československé husitské Jana Hradila. Ten je současně starostou Újezdu u Brna a vlastní čtvrtinu firmy MDgK plus, která podniká ve zdravotnictví.

A právě kvůli tomu by se Hašek mohl dostat do potíží. Hradilova firma totiž poskytuje služby i dvěma nemocnicím, které zřizuje Jihomoravský kraj. Zajišťuje jim služby patologické laboratoře.

Podezření ze střetu zájmů ovšem Hašek odmítá. A v tomto případě je navíc nebývalé sdílný - jiné své citlivé kauzy totiž raději přechází mlčením a na nepříjemné dotazy neodpovídá.

Rozhovor k tématu sice tentokrát také odmítl, na zaslané dotazy však okamžitě reagoval v sms zprávách.

Co Hašek přešel mlčením

Podivný zisk titulu JUDr.

Posudky k rigorózní práci, kterou obhajoval na soukromé slovenské vysoké škole, slíbil hejtman zveřejnit loni na jaře. Slib nikdy nesplnil.

Rychlou jízdu svého řidiče

Když strážníci loni v srpnu přistihli Haškova řidiče při rychlé jízdě, tvrdil hejtman, že v autě spal. Strážníci pak tvrdili, že o přestupku chybí důkaz. Ten se "našel" až po několika měsících. Řidič dostal pokutu.

Tendry v Nemocnici Znojmo

Kraj má k dispozici audit, který poukazuje na podivné okolnosti výběrových řízení. Hašek ho však nechce zveřejnit. Prý to nikdo nepožaduje.

Zavázal se tak například k tomu, že smlouvu o půjčce zveřejní, jakmile získá souhlas věřitele. A Hradil svůj souhlas předběžně avizoval.

"Půjčku jsem řádně oznámil ve svém majetkovém přiznání v letech 2010 i 2011 a byla mi poskytnuta se standardním úročením. Kauzu, kterou nyní tyto peníze rozpoutaly, tudíž považuji za nepříjemnou součást předvolební kampaně," zlobí se Hašek.

Při hlasování musí ohlásit svůj vztah k firmě

Ani na chvíli přitom nepřipouští, že mu půjčka může přinést problémy.

"Stačilo, aby hejtman například hlasoval na zasedání orgánu kraje v konkrétní věci týkající se pana Hradila či jeho společnosti, aniž by předem ohlásil svůj osobní poměr projednávané věci. Pak by se dopustil střetu zájmů. Zákon by také porušil ve chvíli, kdy by ji neuvedl ve svém oznámení o příjmech a závazcích," upozornil Petr Leyer z protikorupční organizace Transparency International.

Nemocnice v Hodoníně a Vyškově, se kterými firma MDgK plus spolupracuje, však Haškův vliv na tuto spolupráci odmítají.

"Své služby nám odborníci z této firmy poskytují od roku 2003 a jde o naprosté špičky v oboru. A jelikož není v moci malé nemocnice, aby si udržela vlastního patologa, je pro nás právě tato firma nejlepším řešením," konstatoval ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík.

"Firma nám platí nájem, práci jí proplácí pojišťovna"

Stejně situaci hodnotí i šéfka vyškovské nemocnice Věra Seidlová. Právě ta přitom firmou navázala spolupráci v témže roce, kdy si Hašek od Hradila půjčil peníze. "Museli jsme tehdy reagovat na to, že nám vypověděla smlouvu Fakultní nemocnice Brno. Firma MDgK plus nám dokonce platí měsíčně desetitisícový nájem za naše prostory. A výkony, které pro nás provádí, jí proplácí pojišťovna, nikoliv my," upřesnila Seidlová.

I za těchto okolností se ovšem Haškovi kritikové podivují nad tím, proč si vůbec muž s řadou placených funkcí půjčuje nějaké peníze a navíc je ještě ani nezačal splácet. Jen za práci hejtmana a poslance totiž Hašek přiznává roční příjem přes dva miliony korun.

Kdo je Jan Hradil

  • narodil se v roce 1952
  • absolvoval Husitskou teologickou fakultu Karlovy univerzity
  • je ženatý, má dvě děti
  • je slovenským biskupem Církve československé husitské a současně starostou obce Újezd u Brna
  • jako farář působil v minulosti například v Náměšti nad Oslavou, v Moravské Třebové či v Bratislavě

"Splátky jsme si nedomlouvali. Je to můj přítel a jediná dohoda je ta, že vše bude splaceno do pěti let," vysvětluje svoji vstřícnost biskup Hradil, který v minulosti oddával také Jiřího Paroubka.

Haškovy funkce, ať už placené či neplacené, ovšem i nadále kritizuje opozice či třeba satirický web ŽítBrno.cz. Ten spočítal, že Hašek zastává tři desítky veřejných funkcí. A zatím neznámý vtipálek si z toho následně vystřelil.

Jen pár hodin před úterním vysíláním předvolebních Otázek Václava Moravce z Jihomoravského kraje z emailové adresy Haškova mluvčího rozeslal falešný email, ve kterém politik překvapivě oznamuje, že se většiny svých veřejných funkcí vzdává a zůstane jen poslancem a hejtmanem. Nic z toho ovšem není pravda. Hašek si funkce nechal a případ falešného mailu předal policii.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Na ulici ležely bankovky za desetitisíce, posbírala je poctivá kolemjdoucí

Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci ukázala zadržené padělané a...

Bankovky v hodnotě desítek tisíc korun se povalovaly na ulici v centru Brna. Sebrala je procházející žena, která...

Další z rubriky

Brněnská práva už mají smlouvu s Křetínským, dostanou tři miliony

Miliardář Daniel Křetínský se dohodl na spolupráci svého Energetického a...

Miliardář Daniel Křetínský se nakonec se svým Energetickým a průmyslovým holdingem a Právnickou fakultou Masarykovy...

Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Bývalý místostarosta slíbil záchranářům miliony na kodiaqy, nedostali nic

Škodovka ukázala Kodiaq v úpravě pro záchranáře

Po komunálních volbách před čtyřmi lety se do vedení Znojma vyhouplo i hnutí ANO a místostarostou se stal Jan Fiala. Na...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz