Kvůli smlouvám přítelovy firmy s krajskými nemocnicemi se hejtman Hašek dostal do podezření o střetu zájmů.

Kvůli smlouvám přítelovy firmy s krajskými nemocnicemi se hejtman Hašek dostal do podezření o střetu zájmů. | foto: ČSSD

Kvůli 750 tisícům se hejtman Hašek vystavil podezření ze střetu zájmů

  • 67
Poslanec a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) se kvůli tři čtvrtě milionu korun vystavil podezření ze střetu zájmů. Půjčil si totiž peníze od církevního funkcionáře, který zároveň podniká ve zdravotnictví a jeho firma poskytuje služby krajským nemocnicím.

Jak upozornil server Aktuálně.cz, půjčil si hejtman 750 tisíc v roce 2010 od biskupa Církve československé husitské Jana Hradila. Ten je současně starostou Újezdu u Brna a vlastní čtvrtinu firmy MDgK plus, která podniká ve zdravotnictví.

A právě kvůli tomu by se Hašek mohl dostat do potíží. Hradilova firma totiž poskytuje služby i dvěma nemocnicím, které zřizuje Jihomoravský kraj. Zajišťuje jim služby patologické laboratoře.

Podezření ze střetu zájmů ovšem Hašek odmítá. A v tomto případě je navíc nebývalé sdílný - jiné své citlivé kauzy totiž raději přechází mlčením a na nepříjemné dotazy neodpovídá.

Rozhovor k tématu sice tentokrát také odmítl, na zaslané dotazy však okamžitě reagoval v sms zprávách.

Co Hašek přešel mlčením

Podivný zisk titulu JUDr.

Posudky k rigorózní práci, kterou obhajoval na soukromé slovenské vysoké škole, slíbil hejtman zveřejnit loni na jaře. Slib nikdy nesplnil.

Rychlou jízdu svého řidiče

Když strážníci loni v srpnu přistihli Haškova řidiče při rychlé jízdě, tvrdil hejtman, že v autě spal. Strážníci pak tvrdili, že o přestupku chybí důkaz. Ten se "našel" až po několika měsících. Řidič dostal pokutu.

Tendry v Nemocnici Znojmo

Kraj má k dispozici audit, který poukazuje na podivné okolnosti výběrových řízení. Hašek ho však nechce zveřejnit. Prý to nikdo nepožaduje.

Zavázal se tak například k tomu, že smlouvu o půjčce zveřejní, jakmile získá souhlas věřitele. A Hradil svůj souhlas předběžně avizoval.

"Půjčku jsem řádně oznámil ve svém majetkovém přiznání v letech 2010 i 2011 a byla mi poskytnuta se standardním úročením. Kauzu, kterou nyní tyto peníze rozpoutaly, tudíž považuji za nepříjemnou součást předvolební kampaně," zlobí se Hašek.

Při hlasování musí ohlásit svůj vztah k firmě

Ani na chvíli přitom nepřipouští, že mu půjčka může přinést problémy.

"Stačilo, aby hejtman například hlasoval na zasedání orgánu kraje v konkrétní věci týkající se pana Hradila či jeho společnosti, aniž by předem ohlásil svůj osobní poměr projednávané věci. Pak by se dopustil střetu zájmů. Zákon by také porušil ve chvíli, kdy by ji neuvedl ve svém oznámení o příjmech a závazcích," upozornil Petr Leyer z protikorupční organizace Transparency International.

Nemocnice v Hodoníně a Vyškově, se kterými firma MDgK plus spolupracuje, však Haškův vliv na tuto spolupráci odmítají.

"Své služby nám odborníci z této firmy poskytují od roku 2003 a jde o naprosté špičky v oboru. A jelikož není v moci malé nemocnice, aby si udržela vlastního patologa, je pro nás právě tato firma nejlepším řešením," konstatoval ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík.

"Firma nám platí nájem, práci jí proplácí pojišťovna"

Stejně situaci hodnotí i šéfka vyškovské nemocnice Věra Seidlová. Právě ta přitom firmou navázala spolupráci v témže roce, kdy si Hašek od Hradila půjčil peníze. "Museli jsme tehdy reagovat na to, že nám vypověděla smlouvu Fakultní nemocnice Brno. Firma MDgK plus nám dokonce platí měsíčně desetitisícový nájem za naše prostory. A výkony, které pro nás provádí, jí proplácí pojišťovna, nikoliv my," upřesnila Seidlová.

I za těchto okolností se ovšem Haškovi kritikové podivují nad tím, proč si vůbec muž s řadou placených funkcí půjčuje nějaké peníze a navíc je ještě ani nezačal splácet. Jen za práci hejtmana a poslance totiž Hašek přiznává roční příjem přes dva miliony korun.

Kdo je Jan Hradil

  • narodil se v roce 1952
  • absolvoval Husitskou teologickou fakultu Karlovy univerzity
  • je ženatý, má dvě děti
  • je slovenským biskupem Církve československé husitské a současně starostou obce Újezd u Brna
  • jako farář působil v minulosti například v Náměšti nad Oslavou, v Moravské Třebové či v Bratislavě

"Splátky jsme si nedomlouvali. Je to můj přítel a jediná dohoda je ta, že vše bude splaceno do pěti let," vysvětluje svoji vstřícnost biskup Hradil, který v minulosti oddával také Jiřího Paroubka.

Haškovy funkce, ať už placené či neplacené, ovšem i nadále kritizuje opozice či třeba satirický web ŽítBrno.cz. Ten spočítal, že Hašek zastává tři desítky veřejných funkcí. A zatím neznámý vtipálek si z toho následně vystřelil.

Jen pár hodin před úterním vysíláním předvolebních Otázek Václava Moravce z Jihomoravského kraje z emailové adresy Haškova mluvčího rozeslal falešný email, ve kterém politik překvapivě oznamuje, že se většiny svých veřejných funkcí vzdává a zůstane jen poslancem a hejtmanem. Nic z toho ovšem není pravda. Hašek si funkce nechal a případ falešného mailu předal policii.