Kvůli neoprávněné demolici může Hodonín přijít o desítky milionů korun. Ilustrační foto

Kvůli neoprávněné demolici může Hodonín přijít o desítky milionů korun. Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Kvůli demolici může Hodonín přijít o desítky milionů

  • 3
Místo oprav rozbitých chodníků a dezolátních budov by se Hodonín mohl spíše dříve dočkat soudního sporu, na jehož konci by mohl "zchudnout" o desítky milionů korun. Vše kvůli tomu, že před dvěma lety nechal neoprávněně zbourat budovy známé ve městě jako "271 lůžek" a "Liduška".

V několik let táhnoucí se kauze je jasné zatím jen to, že pochybil tamní stavební úřad. Jeho někdejší rozhodnutí o demolici bylo totiž při odvolání majitelů objektů krajským úřadem zrušeno.

V té době už ale obě budovy Hodonín bez souhlasu majitele zboural. Městskou pokladnu to tehdy přišlo na téměř třicet milionů korun.

Město chce peníze, mohlo by ale platit samo

Tyto peníze chce nyní hodonínská radnice po majiteli zbouraných objektů zpět. "Žalobu jsme podali v dubnu. Chceme zpět náklady na zboření staticky narušených budov, které ohrožovaly zdraví obyvatel našeho města," vysvětlila starostka Hodonína Milana Grauová.

Město se podle ní snažilo před zbouráním objektů vlastníka budov zkontaktovat. Ten však prý vůbec nereagoval a na fiktivní adrese se nikdo z vedení firmy nezdržoval. Proto s bouráním dál neotálelo.

Městu ale za to nyní hrozí, že místo návratu peněz, které zaplatilo za demolice, by mohlo přijít o další desítky milionů korun za to, že bouralo bez souhlasu majitele. Ten si totiž žádné bourání nepřál a s budovami měl naopak další podnikatelské plány.

Proto nyní uvažuje, že bude chtít zmařenou investici zaplatit. "Mohu potvrdit, že žalobu za zmařenou investici skutečně zvažujeme," uvedla Klára Kořínková, která právně zastupuje firmu, jejíž budovy šly k zemi. Bližší informace uvést nechtěla.

Žaloba by se mohla dotknout i státu, tvrdí právník

Že by mohla celá kauza skončit u soudu jako trestný čin, potvrdil i brněnský právník Richard Novák. Podle něho by žaloba mohla být zřejmě širší a s největší pravděpodobností se dotkne státu i města.

"I když demoliční výměr vydává stavební úřad jakožto státní orgán, přesto jeho rozhodnutí musel někdo na radnici potvrdit," vysvětlil Novák.

Podle starostky ale panují na celou věc u právníků rozdílné názory. Podle některých prý firma může za demolici zažalovat pouze stát.

Demolici kritizuje opozice

Že je ale celá kauza přinejmenším velkou ostudou hodonínské radnice a výsledkem liknavé práce jejího vedení, se však domnívá tamní opozice. Podle některých představitelů je minimálně s podivem, proč město čekalo s žalobou na náhradu nákladů na demolici tak dlouho.

"A co je ještě podivnější, je astronomická suma, kterou za demolici takového rozsahu město zaplatilo," poukázal Ivo Knápek z hodonínského zastupitelstva.

Ten celou věc srovnává s bouráním jiné hodonínské budovy, které stálo až šestkrát méně. Opoziční zastupitel se podivuje také nad tím, proč radnice nedala vydělat raději místním firmám a ve zkráceném řízení oslovila pouze tři společnosti z Čech.

"Bylo to proto, že speciální nůžky nutné pro takovou demolici má pouze pár firem v zemi. A jestli je cena přemrštěná? Myslím, že ne. Bourání v centru je náročnější než jinde," vysvětlila starostka.

Její argumenty ale nebere Milan Třeštík, který jako opoziční zastupitel upozorňuje na kauzu "271 lůžek" už řadu měsíců. "Demolice byla podle mě nejen neoprávněná, ale také několikanásobně předražená," tvrdí.