Brno podalo žalobu na ministerstvo financí, podle města totiž kvůli němu v Brně přibývá videoterminálů. Ilustrační foto

Brno podalo žalobu na ministerstvo financí, podle města totiž kvůli němu v Brně přibývá videoterminálů. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Kvůli ministerstvu má Brno víc hracích terminálů, přibylo jich sedmnáct set

  • 24
Brno podalo žalobu na ministerstvo financí kvůli hazardu. Obě strany tvrdí, že se snaží snížit počet hracích automatů. Ovšem fakta mluví jasně. Zatímco Brno vydává vyhlášky a počet automatů, který může ovlivnit, se snižuje, ministerstvem povolených terminálů přibývá. Za rok je jich v Brně o sedmnáct set víc.

Proto brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) podepsal plnou moc právníkům, kteří za město podávají na ministerstvo žalobu.

"Čekali jsme na znalecký posudek. Ten prokazuje, že videoterminály jsou technicky stejné jako klasické výherní automaty, a spadají tedy do kategorie, kterou zákon označuje jako výherní hrací přístroje," vysvětluje právník Radek Ondruš, který Brno zastupuje. Nejde podle něj o klasickou žalobu na ministerstvo, ale o kompetenční žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu.

Ten má rozhodnout, zda je za hazard na území města odpovědné Brno, nebo ministerstvo financí. "Prostě oba tvrdíme, že jsme příslušní o automatech rozhodovat, a je na soudu, o kom prohlásí, že má pravdu," dodal Ondruš.

Provozovatelé heren nahrazují automaty videoterminály

Pokud Brno vyhraje, potvrdí se, že ministerstvo zasahuje příliš do jeho pravomocí omezit hazard. "Problém hazardu vnímáme jako závažný, a proto se snažíme o posílení pravomocí obcí, což je ovšem možné pouze změnou zákona," dušuje se Radek Ležatka z ministerstva.

To má ve vnitřních předpisech nařízení, aby dbalo na názor obcí při povolování automatů. Ze statistiky vyplývá, že to moc nedělá. Tam, kde město zasáhnout může, počet výherních přístrojů klesá: zatímco v roce 2008 jich bylo téměř tři tisíce, podle nejnovějších údajů magistrátu jich je nyní "jen" sedm set.

"To je důsledek existence vyhlášky, která zakazuje herny a automaty u škol, církevních staveb či nemocnic," uvedla zastupitelka Jasna Flamiková (SZ).

Problém je ovšem v tom, že provozovatelé heren nahrazují klasické výherní automaty, které jim město částečně zakázalo, ministerstvem povolovanými videoterminály. Podle údajů ministerstva je těch povolených na území Brna přesně 5 261, ještě loni v srpnu jich bylo něco přes tři a půl tisíce. "Ne všechny jsou skutečně v provozu," tvrdí Ležatka.

To je však podle náměstka primátora Martina Andera (SZ) chabá výmluva. Nesouhlasí ani s argumentem, že města mohou u ministerstva "lobbovat" za nevydávání dalších povolenek pro herny.

"Nemůžeme být u každého takového rozhodování, ale ministerstvo od nás dostalo několik důrazných sdělení, že má akceptovat vyhlášku, která v Brně platí o klasických automatech, a tu má respektovat i co se videoterminálů týká," zdůraznil Ander.