Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kvůli moci zmanipuloval kandidátku, obviňují Fučíka členové ODS

  10:43aktualizováno  10:43
Problémy v žabovřeské ODS pokračují. Podle některých bývalých členů nový předseda a radní městské části Igor Fučík zmanipuloval kandidátku, aby se stal starostou a změnil územní plán. Hotel Kozák, ve kterém je ředitelem, by pak mohl přestavět na patnáctipatrový polyfunkční dům. Fučík to ale odmítá.

Vizualizace plánovaného domu "Kozák" v Žabovřeskách. | foto: Invest projekt NNC

Jsou to dva roky, co v Žabovřeskách způsobil rozruch návrh na přestavbu hotelu Kozák. Části místních obyvatel vadilo, že by se budova měla proměnit ve vysokou věž. Dokonce na radnici odnesli protestní petici.

Stavbu měla financovat společnost Kozák Invest, ve které Fučík figuruje jako předseda představenstva. Věž však byla vyšší, než povolují limity, a bylo tedy nutné změnit územní plán. O tom rozhoduje magistrát, avšak na doporučení rady městské části.

"Byl by to určitý střet zájmů, že si Fučík měl sám dát doporučení. Nakonec se ale projekt na změně územního plánu zastavil," popsal Martin Benáček, žabovřeský zastupitel za zelené, kteří byli proti stavebnímu záměru.

Poté se objevily ještě další návrhy na přestavbu, záležitost však po několika měsících vyšuměla.

Sdružení si jednoduše zprivatizoval, říká Číhal

Podle Fučíkových oponentů ale od svého záměru neupustil. Dopomoci mu k tomu mají jeho spojenci. Jak MF DNES informovala v pondělí, podle části bývalých i současných členů Fučík v březnu loňského roku přivedl do strany 22 nových členů.

"Bylo nám řečeno, že je vyšší zájem vedení brněnské ODS, aby se počet členů navýšil," sdělil člen místního sdružení Juraj Kadlec.

Přijetí "černých duší" se jim ale vymstilo. "Po roce se ti lidé náhle objevili na sněmu. Všechno odhlasovali s Fučíkem. Jednoduše si sdružení zprivatizoval," uvedl bývalý člen žabovřeské ODS Tomáš Číhal. Podle něj navíc část podpisů na prezenční listině nesouhlasila s podpisy na dokladech o členství.

Dvacet pět členů žabovřeské ODS proto poslalo žádost o prošetření na smírčí a následně i na kontrolní výbor. Ty ale konstatovaly, že nemohou určit pravost písma, a doporučily předsedovi místního sdružení, aby prováděl důkladnou kontrolu všech členů.

"Předsedou však byl v té době Fučík. Stejně tak nemůžeme ověřit podpisy, protože všechny materiály má k dispozici jen oblastní kancelář ODS v Brně. A jinak se podle výborů nic špatného nestalo," povzdechl si Číhal.

Předseda brněnské ODS Pavel Blažek už dříve uvedl, že spory v Žabovřeskách považuje jen za typický boj dvou skupin o moc.

Fučík přestavbu hotelu Kozák odmítá

Nyní je Igor Fučík na druhém místě kandidátky ODS do komunálních voleb a je velmi pravděpodobné, že se opět stane radním, nebo dokonce starostou. Podle svých odpůrců však teď bude mít kolem sebe vlastní lidi, kteří mu pomohou prosadit si svoje. "Včetně změny územního plánu nutné k přestavbě hotelu," podotkl Číhal.

"Radnice sice může vydat jen doporučující stanovisko, přesto může věc ovlivnit. Tak to prostě je," dodal Kadlec.

Sám Fučík rozhodně odmítá, že mu jde o přestavbu Kozáku. "O ničem takovém se neuvažuje. Hotel se teď opravuje, dělá se nová fasáda. Těžko bychom do toho investovali, kdybychom to zase za půl roku chtěli zbořit," řekl Fučík.

Obvinění části bývalých i současných členů, že si "zprivatizoval" sdružení, považuje za účelové. "Oni zkouší naprosto všechno. Je to jen reakce na jejich neúspěch," dodal Fučík.

Spory kvůli výstavbám nejsou v Žabovřeskách ojedinělé. Kromě Kozáku se diskutovalo také o stavbě obchodního komplexu Perla. "Je to velmi oblíbená lokalita, dobře dostupná z centra," řekl realitní makléř Tomáš Matras.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz