Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kvůli škrtům Nečasovy vlády přijdou regiony na dotacích o 340 milionů

  7:47aktualizováno  7:47
Regionům se zkomplikovala cesta k evropským penězům. Stát chce v příštím roce zrušit sedmiapůlprocentní příspěvek na projekty usilující o dotace z regionálních operačních programů. Co ale ušetří státní kasa, zaplatí na jihu Moravy žadatelé.

Kvůli úsporným opatřením Nečasovy vlády bude v příštím roce na jihu Moravy a Vysočině chybět asi 340 milionů korun. O finance přijde asi 180 projektů. Ilustrační foto | foto:  Dan Materna, MAFRA

Podle jihomoravského hejtmana Michala Haška bude v nejbližších letech na jihu Moravy a na Vysočině chybět asi 340 milionů korun. O příspěvek přijde asi 180 projektů.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek na mimořadné tiskové konferenci ČSSD (7.6.2010)"Rozhodnutí Nečasovy vlády o škrtech kofinancování regionálních operačních programů EU nepředcházela žádná diskuse s regiony, ani analýza faktických dopadů. Neváhám použít pro toto rozhodnutí označení paskvil," řekl Hašek.

Zastavení dotací ohrozí i rozestavěné projekty

Dosud tvořil příspěvek Evropské unie pro žadatele z veřejného sektoru 85 procent z projektových nákladů, o zbývajících 15 procent se podělil investor a stát. Teď bude muset žadatel sehnat dvojnásobnou sumu.

Zrušení příspěvku se týká také už schválených projektů. "Dotace se vyplácí průběžně, proto se to dotýká také rozestavěných projektů. Poté, co příjemce vynaloží vlastní prostředky, teprve předloží účet pro vyplacení evropských peněz," popsala ředitelka Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod Marta Sargánková.

"S příspěvkem jsme počítali pro dofinancování řady projektů v příštím roce," dodala Sargánková.

V Brně o státní příspěvek přijde například chystané zpřístupnění podzemí nebo nový pavilon zoo Beringie. "Je to přenášení problémů na regionální rozpočty. Takové rozhodnutí považuji od vlády za podpásový úder," komentoval situaci brněnský primátor Roman Onderka.

Realizace žádného projektu v Brně ale ohrožena není. "Postupujeme podle plánu a nemáme žádné signály, že by se stavba měla přerušit," řekl Aleš Svoboda, který je vedoucí projektu na zpřístupnění brněnského podzemí včetně kostnice pod kostelem u sv. Jakuba.

Jihovýchod zastavil příjem nových žádostí o dotace

Výbor Regionální rady Jihovýchod zastavil nejméně do 17. září příjem nových žádostí a nebude ani uzavírat další smlouvy na již schválené dotace.

"Kvůli nejistotě, kterou vyvolalo rozhodnutí Nečasovy vlády, budeme nuceni zastavit příjem žádostí, protože nemůžeme garantovat žadatelům, zda dostanou dosud právně zajištěné spolufinancování ze státního rozpočtu," vysvětlil hejtman Michal Hašek, který výboru předsedá.

Výbor v pondělí pozastavil výzvy na budování regionální a turistické infrastruktury, urbanizačních center a veřejných služeb. Právě do silnic putují z rozpočtů obcí, měst a krajů desítky milionů. Teď se ještě prodraží.

O příspěvek přijdou také soukromí žadatelé, kteří už tak musí dát na investici dohromady větší balík peněz. Unie zaplatí pouze asi polovinu nákladů a kvůli náhradě státního příspěvku si budou muset vzít nový úvěr.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz