Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kyjovská nemocnice bude mít nového ředitele, ten dosavadní končí

  16:01aktualizováno  16:01
Dosavadní ředitel kyjovské nemocnice Josef Pejchl se rozhodl, že v lednu ze své funkce odstoupí. Údajně chce přijmout jinou pracovní nabídku a za odchodem z ředitelského křesla nejsou nátlaky kritiků, kteří ho v něm neviděli rádi. Odchází tak na vlastní žádost a kritiku své práce nadále odmítá.

Josef Pejchl | foto: MF DNES

"Myslím, že své úkoly jsem splnil, etapa se uzavírá a je čas odejít," vzkázal ve středu Pejchl. V čele nemocnice je od loňského listopadu, kdy byl po rezignaci Igora Kalixe pověřen jejím řízením. Už od počátku si však vytvořil řadu nepřátel a po celou dobu svého působení v kyjovské nemocnici čelil ostré kritice značné části personálu a místních politiků.

Pejchlovy mise v dalších nemocnicích

Josef Pejchl byl před lety odvolán z postu ředitele havlíčkobrodské nemocnice. A to kvůli heparinovým vraždám, které se staly za jeho působení. Pejchl čelil obvinění, že neohlásil vraždy spáchané Petrem Zelenkou. Stíhání Pejchla bylo ale podle ministerstva spravedlnosti protizákonné.

Pejchla znají i ve znojemské nemocnici, kam před dvěma roky nastoupil jako krajský zmocněnec. Měl pohlídat investice spojené s mnohamilionovou rekonstrukcí budov, neboť se objevila podezření ze zmanipulování zakázek.

Kyjovský starosta František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých), který po jeho odchodu volal v poslední době nejhlasitěji, nevěří, že by Pejchl odcházel dobrovolně. "V žádném případě si nemyslím, že je to jeho svobodné rozhodnutí. Děkuji hejtmanovi a zřizovateli nemocnice, že přiměli ředitele Pejchla k odchodu. Zvítězil tak zdravý rozum," reagoval starosta.

Nedávnou mediální přestřelkou mezi oběma vyvolanou Luklovými otevřenými dopisy krajským radním jen vyvrcholily dlouhodobé spory o vedení nemocnice v Kyjově. Došly dokonce tak daleko, že starosta Lukl hrozil složením své funkce, pokud kontroverzní ředitel nemocnice neodstoupí z funkce.

Podle lidí z nemocnice Pejchl některé zaměstnance zastrašoval

O co šlo? Zaměstnancům nemocnice i vedení města vadily odchody lékařů a zdravotního personálu v posledním roce, čtyři neobsazené primariáty, ohrožený chod interny a neurologie a přetížená psychiatrická ambulance v důsledku vynuceného odchodu primáře. To vše kladli za vinu právě řediteli nemocnice Josefu Pejchlovi.

Kritici mu vyčítali i to, že dalším dvěma dlouholetým primářům "doporučil" zvážení dalšího setrvání ve funkcích, a objevilo se několik podezření, že vedení nemocnice svým oponentům vyhrožuje.

"Zavládlo tady zastrašování a všeobecná represe. Ten člověk vypovídá velmi kvalitní lidi, a to nejen z oblasti zdravotní péče, ale například i z technického úseku. Kvůli němu odchází lidé, kteří tuto nemocnici táhli dvacet i třicet let," popsal už v dubnu situaci jeden z lékařů, jehož jméno redakce zná. Pejchl ale vše odmítá a stojí si za tím, že odchází po dobře odvedené práci kvůli jiné nabídce.

Odchod Pejchla z funkce, k němuž má dojít v závěru ledna, hejtmana Michala Haška (ČSSD) nijak nepřekvapil. "Očekával jsem to. Je to logický krok, který, jak doufám, přispěje ke zklidnění rozjitřené atmosféry v kyjovské nemocnici," uvedl hejtman.

Nemocnice za Pejchlova vedení skončilo v plusu

Jisté je, že Pejchl v čele nemocnice uskutečnil od loňska řadu výrazných změn. Obměnil management a podle jeho zastánců výrazně zlepšil hospodaření. Letos v září nemocnice skončila se ziskem 5,5 milionu korun, loni ve stejném období měla ztrátu 19 milionů korun.

Zavedl rovněž přísný systém evidence pohybu léků a zdravotnického materiálu. Jako ředitel řešil i problémy s reklamacemi špatně provedených staveb v areálu nemocnice. V Kyjově si ale nadělal řadu nepřátel.

Koncem letošního roku pak vznikla petice, která volala po jeho odvolání. Petice argumentovala údajnou "personální devastací" nemocnice. "Ukazuje se, jak moc některým lidem spojeným s bývalým vedením vadí rozkrývání zdejších kauz a nepořádku," reaguje na kritiku odcházející Pejchl. Kraj jako zřizovatel nemocnice začne nyní hledat nového ředitele.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Najdete na iDNES.cz