Kyjovská nemocnice bude mít nového ředitele, ten dosavadní končí

  16:01aktualizováno  16:01
Dosavadní ředitel kyjovské nemocnice Josef Pejchl se rozhodl, že v lednu ze své funkce odstoupí. Údajně chce přijmout jinou pracovní nabídku a za odchodem z ředitelského křesla nejsou nátlaky kritiků, kteří ho v něm neviděli rádi. Odchází tak na vlastní žádost a kritiku své práce nadále odmítá.

Josef Pejchl | foto: MF DNES

"Myslím, že své úkoly jsem splnil, etapa se uzavírá a je čas odejít," vzkázal ve středu Pejchl. V čele nemocnice je od loňského listopadu, kdy byl po rezignaci Igora Kalixe pověřen jejím řízením. Už od počátku si však vytvořil řadu nepřátel a po celou dobu svého působení v kyjovské nemocnici čelil ostré kritice značné části personálu a místních politiků.

Pejchlovy mise v dalších nemocnicích

Josef Pejchl byl před lety odvolán z postu ředitele havlíčkobrodské nemocnice. A to kvůli heparinovým vraždám, které se staly za jeho působení. Pejchl čelil obvinění, že neohlásil vraždy spáchané Petrem Zelenkou. Stíhání Pejchla bylo ale podle ministerstva spravedlnosti protizákonné.

Pejchla znají i ve znojemské nemocnici, kam před dvěma roky nastoupil jako krajský zmocněnec. Měl pohlídat investice spojené s mnohamilionovou rekonstrukcí budov, neboť se objevila podezření ze zmanipulování zakázek.

Kyjovský starosta František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých), který po jeho odchodu volal v poslední době nejhlasitěji, nevěří, že by Pejchl odcházel dobrovolně. "V žádném případě si nemyslím, že je to jeho svobodné rozhodnutí. Děkuji hejtmanovi a zřizovateli nemocnice, že přiměli ředitele Pejchla k odchodu. Zvítězil tak zdravý rozum," reagoval starosta.

Nedávnou mediální přestřelkou mezi oběma vyvolanou Luklovými otevřenými dopisy krajským radním jen vyvrcholily dlouhodobé spory o vedení nemocnice v Kyjově. Došly dokonce tak daleko, že starosta Lukl hrozil složením své funkce, pokud kontroverzní ředitel nemocnice neodstoupí z funkce.

Podle lidí z nemocnice Pejchl některé zaměstnance zastrašoval

O co šlo? Zaměstnancům nemocnice i vedení města vadily odchody lékařů a zdravotního personálu v posledním roce, čtyři neobsazené primariáty, ohrožený chod interny a neurologie a přetížená psychiatrická ambulance v důsledku vynuceného odchodu primáře. To vše kladli za vinu právě řediteli nemocnice Josefu Pejchlovi.

Kritici mu vyčítali i to, že dalším dvěma dlouholetým primářům "doporučil" zvážení dalšího setrvání ve funkcích, a objevilo se několik podezření, že vedení nemocnice svým oponentům vyhrožuje.

"Zavládlo tady zastrašování a všeobecná represe. Ten člověk vypovídá velmi kvalitní lidi, a to nejen z oblasti zdravotní péče, ale například i z technického úseku. Kvůli němu odchází lidé, kteří tuto nemocnici táhli dvacet i třicet let," popsal už v dubnu situaci jeden z lékařů, jehož jméno redakce zná. Pejchl ale vše odmítá a stojí si za tím, že odchází po dobře odvedené práci kvůli jiné nabídce.

Odchod Pejchla z funkce, k němuž má dojít v závěru ledna, hejtmana Michala Haška (ČSSD) nijak nepřekvapil. "Očekával jsem to. Je to logický krok, který, jak doufám, přispěje ke zklidnění rozjitřené atmosféry v kyjovské nemocnici," uvedl hejtman.

Nemocnice za Pejchlova vedení skončilo v plusu

Jisté je, že Pejchl v čele nemocnice uskutečnil od loňska řadu výrazných změn. Obměnil management a podle jeho zastánců výrazně zlepšil hospodaření. Letos v září nemocnice skončila se ziskem 5,5 milionu korun, loni ve stejném období měla ztrátu 19 milionů korun.

Zavedl rovněž přísný systém evidence pohybu léků a zdravotnického materiálu. Jako ředitel řešil i problémy s reklamacemi špatně provedených staveb v areálu nemocnice. V Kyjově si ale nadělal řadu nepřátel.

Koncem letošního roku pak vznikla petice, která volala po jeho odvolání. Petice argumentovala údajnou "personální devastací" nemocnice. "Ukazuje se, jak moc některým lidem spojeným s bývalým vedením vadí rozkrývání zdejších kauz a nepořádku," reaguje na kritiku odcházející Pejchl. Kraj jako zřizovatel nemocnice začne nyní hledat nového ředitele.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Nehoda čtyř aut zastavila provoz na dálnici D1 u Brna, jeden člověk zemřel

Nehoda tří kamionů a jednoho osobního auta na dálnici D1 ve směru na Prahu....

Jeden člověk zemřel při nehodě tří kamionů a osobního auta na 172. kilometru dálnice D1 nedaleko Brna. Hromadná srážka...

Kometa přehrála v osmifinále LM Tampere, Plzeň rozstřílela Bolzano

Momentka z utkání Kometa Brno - Tappara Tampere

Úvodní osmifinálové zápasy hokejové Ligy mistrů oběma českým klubům vyšly: Kometa doma přehrála finskou Tapparu 5:1,...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

Děkanka brněnských práv zažila debakl, uškodilo jí i spojení s Křetínským

Markétu Seluckou zvolili děkankou Právnické fakulty Masarykovy univerzity v...

Pořádným debaklem skončila pro Markéta Seluckou, děkanku Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, pondělní...

Na Hodonínsku se vlak střetl s autem, jeden člověk je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Železniční trať u Veselí nad Moravou na Hodonínsku uzavřela odpoledne srážka osobního automobilu s vlakem. Jeden člověk...

VIDEO: Býk utekl z jatek a přeplaval řeku, u Hodonína ho zastřelili

Býk utekl z jatek a přeplaval řeku

Jen o pár hodin si prodloužil život býk, který uprchl při přepravě na jatka ve slovenské Holíči a překonal řeku Moravu....

Najdete na iDNES.cz