Lachema nekončí. Prosperující část koupili v loňském roce Němci, změnil se název a firma nabírá nové lidi

Lachema nekončí. Prosperující část koupili v loňském roce Němci, změnil se název a firma nabírá nové lidi | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Lachema nabírá nové lidi a rozjíždí linky

  • 0
Brněnská Lachema nekončí. Do prosperující části, která se po krachu oddělila od výrobce léčiv Pliva Lachema a přešla do rukou německého vlatníka, se přesouvá výroba z Německa. Společnost se přejmenovala na Erba Lachema a přijala nové lidi.

Jednatel společnosti Jaroslav Řehůřek vidí budoucnost "zdravé" části kdysi slavného brněnského výrobce léčiv optimisticky. Očekává vyšší zisky i rozšíření výroby na nové oblasti imunologie a hematologie.

Co se dělo v části Lachemy, která přešla v říjnu minulého roku do rukou německého vlastníka?
Od listopadu probíhá převod výroby, která doposud probíhala v Mannheimu v Německu, do Brna. V tuto chvíli se převádí i veškeré sklady a logistika. Počátkem června se společnost přejmenovala na Erba Lachema. Pro Brno to znamená nárůst výroby, zaměstnanosti a tržby.

Můžete být konkrétnější? Začneme u té zaměstnanosti. Z bývalé společnosti Lachema Diagnostika tady zůstala asi stovka zaměstnanců.
Měli jsme sto zaměstnanců a nabrali dvacet. To vlastně znamená dvacetiprocentní nárůst během devíti měsíců. Z těch dvaceti zaměstnanců je čtrnáct bývalých kolegů z Pliva Lachema, a.s. Jsme rádi, že jsme jim mohli nabídnout práci.

Budete nabírat i další lidi?
V tuto chvíli máme vypsána dvě místa a budeme nabírat i další. Nedá se říct, že by to bylo po desítkách. Ale vždy po jednotlivých zaměstnancích na konkrétní odborné pozice ve vývoji i výrobě.

Proč bylo efektivnější přesunout výrobu z Mannheimu do Brna?
Máme několik výrobních linek s vysokým stupněm automatizace, které v Německu nebyly.
Samozřejmě, že i pracovní síla je tady efektivnější než v Německu.

Co se do Brna z Německa vlastně přesune?
Výroba, která se přesouvá do Brna, představuje okolo patnácti procent obratu naší původní produkce. Zůstává náš původní sortiment, tedy výrobky pro močovou analýzu, výrobky pro biochemickou analýzu, výrobky pro mikrobiologii. Z Německa sem přijdou také produkty pro biochemickou analýzu, ale trochu jiného druhu. Jsou velmi podobné, ale nebudou si přímo konkurovat s našimi výrobky. Letos chceme vstoupit do oblasti hematologie a také zvažujeme vstup do oblasti imunologie, což je největší část laboratorní diagnostiky.

Zmínil jste nárůst tržeb. S jakým obratem počítáte?
Letos počítáme s pětadvacetiprocentním nárůstem oproti minulému roku. I přes hospodářskou krizi, která se v oblasti zdravotnictví odrazila především na východních trzích, jsme loňský rok zakončili s historicky největším ziskem a pro letošek počítáme s jeho dalším padesátiprocentním růstem.

Do kterých zemí směřují výrobky z Brna?
Do zemí střední a východní Evropy včetně států bývalého Sovětského svazu, ale i jižní Ameriky a Středomoří či do Asie.

Lachema vyrábí už 57 let

Historie názvu Lachema sahá do roku 1953. V tom roce státní podnik v Řečkovicích začíná s výrobou chemikálií, už na konci šedesátých let se ale začal orientovat na diagnostickou a zdravotnickou výrobu.

Po privatizaci v devadesátých letech změnil podnik několikrát vlastníka. Koncem roku 2008 přešla společnost do rukou izraelské firmy TEVA, která začala Lachemu postupně likvidovat. V září loňského roku pak oznámila, že definitivně končí.

Její prosperující část Pliva-Lachema Diagnostika koupila v září 2009 německá firma Erba Mannheim. Ta je součástí mezinárodního koncernu Transasia Biomedicals se sídlem v indické Bombaji. Koncern působící téměř na celém světě a specializuje se na výrobu laboratorních přístrojů.