Areál řečkovické Lachemy opět ožil a pracuje v něm na čtyři sta padesát lidí. (Ilustrační snímek)

Areál řečkovické Lachemy opět ožil a pracuje v něm na čtyři sta padesát lidí. (Ilustrační snímek) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Legendární Lachema ožívá, v areálu testují krev a léky na rakovinu

  • 3
V řečkovickém areálu slovutné Lachemy se opět pracuje. Do chátrajících budov se nastěhovaly nové firmy, které rozjíždějí výrobu a nabírají nové zaměstnance. Pracovníci v moderních laboratořích zkoumají krev a vyrábějí cytostatika pro východní Evropu a Asii. A znovu ožívá i značka Lachema.

Lachema patřila ke chloubám farmaceutického průmyslu socialistického Československa. Před třemi lety poslala izraelská Teva podnik do likvidace. Dnes opět areál ožil a pracuje v něm na čtyři sta padesát lidí. A další místa ještě přibudou.

Zkratku Lachema ve svém názvu zachovala Erba Lachema, která likvidaci podniku přežila. Vznikla po odtržení prosperující části Lachema Diagnostika od krachující matky Pliva-Lachema. Majoritní vlastník, firma Erba Diagnostics, tam postupně přesunul výrobu z německého Mannheimu, včetně skladů a logistiky.

Laboratoř za evropské peníze

"Dnes máme asi sto dvacet pět zaměstnanců, v Rusku dalších třicet v distribuční společnosti. Za loňský rok tržby vzrostly o deset procent, zisk se zvýšil o třetinu. Zavedli jsme několik nových výrobků i výrobkových řad, to stejné plánujeme na příští rok. Vloni to bylo celé portfolio pro hematologii, tedy přístroje na diagnostiku krve," popsal podnik jednatel Jaroslav Řehůřek.

Značka Lachema

Historie názvu Lachema sahá do roku 1953. V tomto roce státní podnik v Řečkovicích začíná s výrobou chemikálií, už na konci šedesátých let se ale začal orientovat na diagnostickou a zdravotnickou výrobu.
Po privatizaci v devadesátých letech změnil podnik několikrát vlastníka. Koncem roku 2008 přešla společnost do rukou izraelské firmy Teva, která začala řečkovickou společnost postupně likvidovat.

Erba měla vloni obrat přes čtvrt miliardy, letos se očekává tři sta milionů. Za deset milionů s přispěním evropských fondů se v jedné z budov staví nová laboratoř.

Na evropské peníze dosáhl i největší zaměstnavatel v areálu dřívější Lachemy, společnost BioVendor. Díky spolupráci se Siemensem v oblasti zdravotní diagnostiky patří dnes na špici.

V několika budovách BioVendoru po likvidaci Lachemy našlo práci na dvě stě zaměstnanců. "Teď zčásti z evropských peněz opravujeme budovu 03, ve které probíhá výzkum a vývoj. Zde testujeme a vyrábíme protilátky s využitím zvířat, máme tam myši, kozy i krávy," říká ředitel Pavel Koupil. Meziroční obrat, který ředitel nechtěl zveřejnit, vloni vzrostl o osm procent.

Stále nabíráme zaměstnance...

A daří se také společnosti Oncomed, která v areálu Lachemy nedávno obnovila výrobu injekčních cytostatik. Pokračuje tak v odvětví, které brněnský farmaceutický kolos proslavilo nejvíce.

Svou budovu v areálu Lachemy Oncomed jako dceřiná firma německé společnosti Medac zabydlel v září 2010, komerční výrobu započal teprve vloni na podzim. Od počátku své existence nabral již sedmdesát zaměstnanců a stále ještě běží výběrová řízení na další pozice. V podniku tak ještě najde místo asi patnáct lidí, třeba i ve výrobě. Informace mohou zájemci dostat na úřadech práce.

Cytostatika Oncomed dodává farmaceutickým společnostem, které je poté prodávají v Evropské unii, východní Evropě, ale i do Asie. V řečkovické laboratoři se léky vyrobí, otestují a zabalí, nakonec ale nesou označení firem, které od Oncomedu cytostatika odebírají.

Úspěšnou likvidaci Lachemy, při níž se všechny budovy rozprodaly a obnovil se provoz, ocenil před časem i analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský.

"Kladem je zachování specializované výroby a navíc s velkou nadějí na úspěch, protože zdravotnický sektor není v těchto oblastech příliš náchylný k výkyvům," hodnotil Moravanský.

Desetiletí úpadku a likvidace přežila i ochranná známka staré Lachemy. Charakteristický čtverec se třemi slabikami LA-CHE-MA nedávno koupila právě Erba.