Jiří Hudec postupně zprovozňuje všechny stroje v podniku Lachema.

Jiří Hudec postupně zprovozňuje všechny stroje v podniku Lachema. - V areálu brněnské Lachemy se po více než půl roce opět začnou vyrábět léčiva. Jeden z prvních zdejších zaměstnanců nového německého investora, Jiří Hudec, nyní postupně zprovozňuje všechny stroje, včetně výrobní linky. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Lachema znovu ožívá. Léky proti rakovině v ní budou vyrábět Němci

  • 1
Výroba speciálních léků proti rakovině v brněnské Lachemě nezanikne. Do areálu vstupuje nový investor z Německa, který koupil halu i s moderní technologickou linkou. Zaměstná postupně až stovku lidí. Veškerou výrobu rozjede do jara.

Už to vypadalo, že tradiční farmaceutická výroba v Brně skončí. Nyní však jednu z hal v řečkovickém areálu společnosti Pliva-Lachema, která je od začátku tohoto roku v likvidaci, koupila německá firma Medac, a to včetně technologií pro výrobu speciálních léků proti rakovině.

"Postupujeme podle plánu, areál se nám daří rozprodávat jednotlivě po částech tak, aby zde fungovala pokud možno opět výroba léčiv," uvedl likvidátor společnosti PlivaLachema Martin Hájek.

Ke společnostem Safina a BioVendor, které do podniku rovněž míří jako další strategičtí zájemci, se tak přidává nový potenciální silný zaměstnavatel v regionu. Vzhledem k míře nezaměstnanosti v regionu, která je nyní 8,6 procenta, nebudou mít firmy žádný problém s náborem.

Analytik: Lachema má naději na úspěch

Plánované oživení výroby v bývalé Lachemě oceňuje i analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský. "Kladem je zachování specializované výroby a navíc s velkou nadějí na úspěch, protože zdravotnický sektor není v těchto oblastech příliš náchylný k výkyvům," upozornil. "Pokud má firma zajištěný odbyt, neměl by být problém s rozjetím a udržením výroby."

Likvidátor Hájek odhaduje, že ve všech třech firmách by mohlo v budoucnu pracovat asi tři sta lidí. Zpočátku těch, kteří v bývalé akciové společnosti byli již dříve zaměstnáni a mají zkušenosti s výrobou.

Jiří Hudec postupně zprovozňuje všechny stroje v podniku Lachema.

Rozjezd linky a technologií na výrobu injekčních cytostatik zajišťuje nyní v Brně Oncomed, dceřiná firma Medacu. Její zástupci očekávají od začátku září postupný příchod až tří desítek lidí, kteří se do zahájení zkušebního provozu musí postarat o bezchybný chod zařízení a sterilní čistotu. Celý proces ukončí audit Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

"Po půlroční odstávce zatím jede produkce sterilní vody," popsal Jiří Hudec z firmy Oncomed, který má obnovení činnosti na výrobní lince zajistit.

V plném provozu je linka schopna vyrábět podle velikosti příslušných šarží až desítky tisíc lahviček s cytostatiky denně. "Provoz je plně automatizován, základem bylo zprovoznění velína a pokračuje vše, co může zatím zvládnout jeden člověk," doplnil Hudec. Plné spuštění výroby injekčních cytostatik, které budou směřovat zejména na trh Evropské unie, lze očekávat příští rok na jaře, nejspíše v dubnu.

Nábor lidí plánuje i Erba Lachema

V areálu Lachemy působí už od října minulého roku společnost Erba Lachema, která vznikla po odtržení prosperující části Lachema Diagnostika od krachující matky PlivaLachema. Majoritní vlastník, firma Erba Diagnostics, sem postupně přesunul výrobu z německého Mannheimu, včetně skladů a logistiky.

"Nyní máme 120 zaměstnanců a plánujeme další nábor," řekl jednatel společnosti Jaroslav Řehůřek. Letos počítá firma se čtvrtinovým nárůstem obratu a zvýšením zisku až o padesát procent.

Především do střední, jižní a východní Evropy společnost Erba Lachema vyváží výrobky pro močovou a biochemickou analýzu a výrobky pro mikrobiologii. Letos chce vstoupit i do oblasti hematologie a imunologie.

Z Lachemy má být centrum výroby léčiv

Historie názvu Lachema sahá do roku 1953. V tomto roce státní podnik v Řečkovicích začíná s výrobou chemikálií, už na konci šedesátých let se ale začal orientovat na diagnostickou a zdravotnickou výrobu. Po privatizaci v devadesátých letech změnil podnik několikrát vlastníka. Koncem roku 2008 přešla společnost do rukou izraelské firmy Teva, která začala Lachemu postupně likvidovat. V září loňského roku pak oznámila, že definitivně končí.

Cílem likvidace je oživit areál natolik, aby se z něj stal farmaceutický park a centrum výroby léčiv v Brně. "Největší transakce už jsou hotovy, čekají nás ještě některé drobné prodeje a administrace. Ukončení celého procesu likvidace se dá očekávat zhruba do poloviny roku 2011," uzavřel Hájek.