Vizualizace lázní, které chtějí Číňané postavit v Pasohlávkách.

Vizualizace lázní, které chtějí Číňané postavit v Pasohlávkách. | foto: Pam Arch

Trable s „Haškovými“ lázněmi. Slíbené čínské peníze jsou ve hvězdách

  • 16
Vznikne na březích nádrže Nové Mlýny obří lázeňský rezort se sirnou vodou? Nové vedení kraje váhá, zda v projektu pokračovat tak, jak jej vytyčil dosluhující hejtman Michal Hašek. Znamenalo by to totiž investici několika stovek milionů korun z krajského rozpočtu.

Není přitom jasné, zda čínská strana opravdu do výstavby lázní půjde, přestože jednání stále probíhají. Jedno je ale jisté už nyní – pokud čínské peníze nepřitečou, kraj lázně stejně postaví. Jenže v menším.

Střízlivější varianta je v záloze, přestože Hašek v červnu slavnostně oznámil, že v Číně podepsal velkou investici za dvě miliardy korun. Díky ní prý pod Pálavou vyroste lázeňský rezort pro 2 000 klientů, kde najde práci až 500 lidí (o projektu jsme psali zde).

„S výstavbou se počítá v letech 2018 a 2019. Do čtyř let tak na jižní Moravě vznikne unikátní rekreační středisko,“ prohlásil tehdy Hašek (ČSSD).

Nad velkými plány teď ale nastupující vláda kroutí hlavou. Ačkoliv ustavující zastupitelstvo je v plánu až 16. listopadu, už minulý čtvrtek jednala nová koalice s vedením krajské akciovky Thermal Pasohlávky. A schůzka přinesla víc otázek než odpovědí.

Potřebujeme garance, aby nevyrostly pagody, říká nový hejtman

„Je to zajímavý projekt, ale zatím jsme k němu zdrženliví,“ řekl nastupující hejtman Bohumil Šimek (ANO).

„Potřebujeme spoustu garancí, aby nám na Pálavě nevyrostly nějaké pagody, zachovala se příroda a ráz krajiny. Také se musí prokázat, že rehabilitační ústav, který má být jako první, si na sebe dokáže vydělat. Předpokládáme ale, že zájem by o něj byl,“ dodal.

Ústav chce proto nejprve postavit a provozovat kraj, teprve poté se případně můžou přidat čínští investoři. O jejich zapojení ale na kraji pochybují.

„Pokud nebudeme pokračovat, znamená to ztrátu už proinvestovaných peněz. Pokud budeme, musíme tam vrazit další stovky milionů korun. K tomuto projektu jsem spíše skeptický, protože nevidím žádné jistoty,“ uvedl budoucí radní Jan Vitula (TOP 09). Dodal, že pokud se přece jen bude stavět, pochybuje o tom, že lázně budou hotové do čtyř let, jak ohlásil Hašek.

V lázeňském prostředí uspějí jen nejlepší

Jiří Škrla, ředitel Thermalu Pasohlávky ale tvrdí, že vede intenzivní jednání s čínskou společností Risesun. Tu pověřila vláda čínské provincie Che-pej, jež je partnerskou provincií Jihomoravského kraje.

„Podle úmluvy bude do konce února hotová smlouva s konkrétními kroky, musí se udělat audity, založit společná firma,“ vypočítal Škrla. Znovu pak Číňané mají s novým vedením kraje jednat příští rok.

Podle Martina Plachého, viceprezidenta Evropského svazu lázní, není stavba rezortu na zelené louce jednoduchá.

„Lázeňské prostředí je velmi konkurenční a uspějí jen ti nejlepší. Nově vzniklé lázně to mají o to těžší, že musí předehnat ty zavedené. Pohybové ústrojí, na něž mají být Pasohlávky zaměřené, dnes léčí téměř všichni,“ podotkl Plachý, který je také ředitelem sítě lázní Royal Spa s tisícovkou lůžek.

Podle představ kraje i Thermalu pasohlávecký komplex uzavře smlouvy s jihomoravskými nemocnicemi, odkud by se pod Pálavu jezdili léčit lidé po operacích.

Dluhy a spory o dotace

Že na sebe musí Thermal Pasohlávky začít co nejdřív vydělávat, je patrné i z toho, jak je firma zadlužená. V akciové společnosti vlastní dvě třetiny kraj a třetinu obec Pasohlávky.

Krajští zastupitelé do ní museli jen za poslední rok a půl nalít 40 milionů korun z rozpočtu jako mimořádné vklady, aby měl Thermal na splácení závazků. Za dva úvěry z roku 2013 ve výši bezmála 150 milionů korun také ručí kraj. Thermal je použil na vybudování silnic, vodovodů, kanalizace, osvětlení a cyklostezky. Splácet je má ještě sedm let.

Dalších skoro 100 milionů získal z Evropské unie. Úřad Regionální rady Jihovýchod ale odmítl kvůli sporům o vícepráce proplatit přes 11 milionů korun. „Zbývající část dotace je předmětem sporu z veřejnoprávní smlouvy, o kterém rozhoduje ministerstvo financí,“ vysvětlila mluvčí úřadu Kateřina Kurková.

Zda ministerstvo nakonec zbylé peníze Thermalu přizná, není ani po víc než roce sporů jasné. „Návrh rozhodnutí je zpracován a je ve schvalovacím procesu. Mělo by být vydáno v řádu týdnů,“ poznamenal Filip Běhal z ministerstva.

Evropskou dotaci přitom v roce 2012, jen měsíc před krajskými volbami, krajské firmě přiklepl výbor regionální rady soudržnosti, kde v té době seděli kromě dalších koaličních zastupitelů i tehdejší náměstek hejtmana Václav Božek (ČSSD) a krajský zastupitel Stanislav Navrkal (KSČM). Všichni současně působili v dozorčí radě Thermalu Pasohlávky.