Stavba nového lázeňského domu Miroslava v Lednici.

Stavba nového lázeňského domu Miroslava v Lednici. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Lázně v Lednici rostou, léčebné kúry nabídne nový lázeňský dům

  • 1
V Lednických lázních začne boj o klienty. Výhodu jediného lázeňského provozu v obci ztratí lázeňský dům Perla v červnu. Těsně před turistickou sezonou otevře dům Miroslava. I tam se lidé budou moci léčit jodobromovou vodou a užívat si procedur.

Zatímco Perlu postavilo z dotace sdružení obcí Lednice a Hodonín, nový hotelový objekt s téměř stovkou lůžek je ryze soukromou investicí několika akcionářů.

"Zatím je dům koncipován jako hotel s balneoprovozem. Po roce zkušebního provozu počítáme s tím, že bude uznaný jako regulérní lázeňský dům," plánuje jeden z akcionářů Jaroslav Hladík.

Zdraví z Lednice

V Lednici pacientům pomáhá léčivý pramen jodobromové vody.

Dosud zde funguje jediný lázeňský dům Perla s kapacitou 80 lůžek. Orientuje se především na samoplátce. Nově vznikající lázeňský dům Miroslava bude mít kapacitu 96 lůžek. Do lázní míří pacienti po operacích, úrazech a lidé s problémy pohybového ústrojí

Podle něj nový projekt nemá být konkurencí dosavadním lázním. Jde jen o přirozené rozšiřování lázeňských služeb tak, jak jej obec dlouho plánovala. "V Lednici by mělo být kolem čtyř až pěti set lůžek s plnohodnotným balneoprovozem," naznačuje Hladík.

Lázeňská kolonáda a turistická sezona po celý rok

Starosta obce Libor Kabát tvrdí, že na okraji Lednice má postupem času vyrůst celá lázeňská zóna. "Naším úkolem bylo vytvořit pro to podmínky," vysvětluje.

Obec získala zdroj léčivé vody, přivedla k pozemkům inženýrské sítě. Díky dotaci vybudovala společně s městem Hodonín první lázeňský objekt. "Teď už počítáme s tím, že lázeňství se bude rozvíjet z privátních zdrojů," tvrdí starosta.

Stavba nového lázeňského domu Miroslava v Lednici.
Stavba nového lázeňského domu Miroslava v Lednici.

V obci má během příštích let vzniknout lázeňská kolonáda směřující do zámeckého parku a k Lednickým rybníkům. V zámeckých jízdárnách kraj buduje kongresové centrum.

Turistická sezona se ze tří letních měsíců protáhne na dvanáct. "Vše do sebe zapadá. Stavíme lázeňský dům jako součást nové tváře Lednice," říká Jaroslav Hladík.

Myšlenku o lázních si "půjčili" z Třeboně

Právě v jeho hlavě se myšlenka zřídit v tamějším podzámčí lázně před více než deseti lety zrodila."Napadlo mě to při ozdravném pobytu v Třeboni. Oslovila mě podobnost toho místa s okolím Lednice," vzpomíná.

Třeboňsko bylo panstvím s pečlivě udržovanou krajinou, skvostnými rybníky, zámeckým parkem. Okolí Lednice je podle Hladíka v mnohém podobné. "Nedalo mi to a zapátral jsem na ministerstvu zdravotnictví, jaké jsou možnosti pro zřízení lázní v Lednici. Tam mi sdělili, že potřebujeme místně příslušný léčebný zdroj," popisuje počátky projektu.

Průzkum Moravských naftových dolů prokázal výskyt léčivé jodobromové vody u Charvátské Nové Vsi. Následovaly průzkumné vrty, zkušební čerpání, ověřovací zkoušky, zjišťování léčebnosti. Vše vyvrcholilo vybudováním lázeňského domu Perla. Ten zahájil zkušební provoz v únoru roku 2007.