Vizualizace projektu akvaparku v Pasohlávkách | foto: Projektový tým R52

Lázně v Pasohlávkách by mohli postavit do tří let

  • 4
Deset let se s projektem lázní v Pasohlávkách nic nedělo. Projekty ležely v šuplíku. Teď se do věci vložil kraj a přípravy lázeňského komplexu se pohnuly. "Do tří let by tady mohly stát první lázeňské domy," tvrdí krajský radní Milan Venclík.

Prameny léčivé vody objevili v Pasohlávkách u Novomlýnských nádrží už v devadesátých letech. A od té doby se táhne projekt s výstavbou lázní. Teď se věci pohnuly. Iniciativy se totiž chopil krajský úřad.

Lázně Pasohlávky

Společnost Thermal Pasohlávky založil kraj a obec v roce 2007.
100 milionů korun do ní vložil kraj, obec 25 hektarů pozemků v hodnotě 47 milionů korun.
Doposud putovalo 10 milionů korun na přípravné práce.

Do konce roku by měla být hotová hlavní komunikace a inženýrské sítě. Ty umožní soukromým investorům budovat v místě lázeňská zařízení.

Desítky hektarů za obcí by měly pokrýt nejen termální lázně, wellness centrum, ale i aquapark a rezidenční domy pro majetnou klientelu. Podnětem jsou dva termální prameny se sedmačtyřicetistupňovou vodou. Jeden z nich je podle odborníků léčivý. Obsahuje sirovodík, který podporuje léčbu kožních onemocnění i potíže pohybového ústrojí.

Vizualizace lázní v Pasohlávkách

Dosud byly plány jen na papírech. Víc než deset let. "Je to velký projekt, proto byla jednání kolem něj složitá a zdlouhavá," odůvodnil časovou prodlevu starosta obce Tomáš Ingr.

Starosta Pasohlávek Tomáš Ingr ukazuje mapu lázeňského areálu

Teď jsou vyřízena potřebná povolení a první práce na výstavbě by mohly začít koncem roku.

Mirek Topolánek a Milan Venclík na regionálním sněmu ODS v Brně "Zatím se na místě uskutečnily archeologické výzkumy a skrývka zeminy. Nyní pracujeme na přivedení pitné vody na toto území," potvrdil krajský radní Milan Venclík, který je také předsedou představenstva akciové společnosti Thermal Pasohlávky.

Před více než dvěma lety ji společně s obcí založil Jihomoravský kraj, aby s výstavbou lázní pomohl.

Podle Venclíka je právě dodávka pitné vody významná pro získání územního rozhodnutí. Břeclavské Vodovody a kanalizace prý však potřebnou kapacitu nemohou zajistit. "Chceme provést několik vrtů a přivést vodu z podzemí," poznamenal proto radní.

Dalším úkolem podle něj bude čistírna odpadních vod a přivedení plynu do areálu. Potom mohou začít soukromí investoři stavět lázeňské domy. Podle Venclíka by mohly stát už do tří let.