V ambulanci olfaktometrie, která funguje v Nemocnici Znojmo pod vedením primáře Jana Urbana, se snaží „změřit“ čich pomocí parfémovaných fixů. | foto: Nemocnice Znojmo

Čich jde trénovat, ale vyléčit ho zcela neumíme, upozorňuje primář

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Jde o nejtypičtější a často jediný příznak nemoci, která už skoro rok svírá celý svět. Pokud ani po několika týdnech od prodělání covidu-19 necítíte žádnou vůni ani zápach, je na čase navštívit odborníky. Například specializovanou ambulanci olfaktometrie, která funguje v Nemocnici Znojmo pod oddělením ORL a chirurgie hlavy a krku a vedením primáře Jana Urbana.

Po jak dlouhých obtížích, tedy jak dlouho od nákazy, by k vám měl člověk přijít?
Nejde o vyšetření, které je vhodné provádět v akutním stavu onemocnění covid-19, ale nejméně po měsíci. To je ideální doba, kdy by pacient po odeznění ostatních symptomů onemocnění – a s přetrvávajícími problémy s čichem – měl tuto ambulanci navštívit. Podle studií nejen českých, ale i evropských a světových, se až v 90 procentech čich vrací spontánně i bez léčby v řádu dnů až týdnů. A u těch zbývajících deseti procent bohužel musíme říct, že nemáme zdání, co to udělá. Nemoc je nová a poruchy čichu po covidu také. Není bohužel výjimkou, že to někoho trápí i půl roku. Může to trvat i léta, to opravdu nevíme, nemůžeme předvídat, co to udělá třeba za pět let, jestli čich bude zase úplně normální.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se