Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Léčit špatnou erekci může být nebezpečné

  16:29aktualizováno  3. listopadu 7:58
Hodiny strávené u počítače pomohly pracovníkům Státního ústavu pro kontrolu léčiv odhalit "amatérského lékárníka" z Veselí nad Moravou. Specialisté, kteří se až v Belgii učili, jak proniknout do sítí nelegálního prodeje léčiv, narazili na internetu na nabídku zakázaných anabolických přípravků.

Ilustrační foto | foto: SZPI

A stopa je dovedla až k hodonínskému policistovi. Ten údajně nabízel anabolické přípravky, preparáty na léčbu erektilní dysfunkce a další léčivé zboží.

Pracovníci ústavu jej objevili v rámci pravidelného monitoringu nabídek léčiv na internetu.

"Podali jsme trestní oznámení na příslušné státní zastupitelství pro podezření z trestných činů neoprávněného podnikání a porušování práv k ochranné známce, obchodnímu jménu a chráněnému značení původu. Policie pak nelegální prodej prokázala," potvrdila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková.

Podezřelými byli manželé – hodonínský policista, kterému však Inspekce ministra vnitra podezření neprokázala, a jeho manželka. - čtěte Policista je nevinný. Steroidy prodávala jeho manželka

Hubnutí, erekce a posilování
Případ, o němž již MF DNES informovala, však zdaleka není výjimkou. Látky, které manželé prodávali, jsou na nelegálním trhu nejobvyklejší. Nejvíce v kurzu jsou padělky a nelegální léčiva na poruchy erekce, anabolické steroidy a přípravky na hubnutí. Potvrzuje to i případ z Veselí nad Moravou, který odhalil Státní ústav pro kontrolu léčiv.

"Prodejci padělky nejčastěji nabízí prostřednictvím internetu. Internetové stránky mají často vysoce profesionální grafické zpracování, nicméně na nich chybí konkrétní údaje o provozovateli. Zájemci je zpravidla k dispozici pouze elektronická adresa, případně mobil," vysvětluje mluvčí ústavu Veronika Petláková.

Po analýze vždy vyjde najevo, že jde o padělek registrovaného léčivého přípravku nebo o zcela nový "lék", který obsahuje menší či větší množství účinné látky. Mnohdy také obsahuje látku zcela jinou, než výrobce deklaruje. "Takové přípravky mohou být pro lidské zdraví či život velmi nebezpečné. Není zaručena jejich jakost, účinnost a bezpečnost a není známo ani jejich přesné složení," upozorňuje mluvčí.

Prodávají, co sami užívají
Dalším oblíbeným způsobem neoprávněného prodeje je podle ní inzerce, a to hlavně na stránkách zaměřených na kulturistiku, problémy s erekcí či hubnutí. "Z našich zkušeností vyplývá, že prodejce často bývá sám uživatelem přípravků na erekci, hubnutí či anabolických steroidů," tvrdí Petláková.

Český nelegální trh s léčivy patří v Evropské unii k nejvíce rozvinutým. Jihomoravský kraj není výjimkou. Jen loni ústav odstranil 23 webových stránek, přes něž prodejci zakázané léky nabízeli.

Státní ústav pro kontrolu léčiv se problematikou padělků a nelegálních léků začal zabývat jako první v Unii v roce 2004. Jeho pracovníci se učili až v Belgii, jak co nejlépe proniknout do sítě "amatérských lékárníků", jejichž alchymistické pokusy mohou stát lidi zdraví.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Najdete na iDNES.cz