Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Léčit špatnou erekci může být nebezpečné

  16:29aktualizováno  3. listopadu 7:58
Hodiny strávené u počítače pomohly pracovníkům Státního ústavu pro kontrolu léčiv odhalit "amatérského lékárníka" z Veselí nad Moravou. Specialisté, kteří se až v Belgii učili, jak proniknout do sítí nelegálního prodeje léčiv, narazili na internetu na nabídku zakázaných anabolických přípravků.

Ilustrační foto | foto: SZPI

A stopa je dovedla až k hodonínskému policistovi. Ten údajně nabízel anabolické přípravky, preparáty na léčbu erektilní dysfunkce a další léčivé zboží.

Pracovníci ústavu jej objevili v rámci pravidelného monitoringu nabídek léčiv na internetu.

"Podali jsme trestní oznámení na příslušné státní zastupitelství pro podezření z trestných činů neoprávněného podnikání a porušování práv k ochranné známce, obchodnímu jménu a chráněnému značení původu. Policie pak nelegální prodej prokázala," potvrdila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková.

Podezřelými byli manželé – hodonínský policista, kterému však Inspekce ministra vnitra podezření neprokázala, a jeho manželka. - čtěte Policista je nevinný. Steroidy prodávala jeho manželka

Hubnutí, erekce a posilování
Případ, o němž již MF DNES informovala, však zdaleka není výjimkou. Látky, které manželé prodávali, jsou na nelegálním trhu nejobvyklejší. Nejvíce v kurzu jsou padělky a nelegální léčiva na poruchy erekce, anabolické steroidy a přípravky na hubnutí. Potvrzuje to i případ z Veselí nad Moravou, který odhalil Státní ústav pro kontrolu léčiv.

"Prodejci padělky nejčastěji nabízí prostřednictvím internetu. Internetové stránky mají často vysoce profesionální grafické zpracování, nicméně na nich chybí konkrétní údaje o provozovateli. Zájemci je zpravidla k dispozici pouze elektronická adresa, případně mobil," vysvětluje mluvčí ústavu Veronika Petláková.

Po analýze vždy vyjde najevo, že jde o padělek registrovaného léčivého přípravku nebo o zcela nový "lék", který obsahuje menší či větší množství účinné látky. Mnohdy také obsahuje látku zcela jinou, než výrobce deklaruje. "Takové přípravky mohou být pro lidské zdraví či život velmi nebezpečné. Není zaručena jejich jakost, účinnost a bezpečnost a není známo ani jejich přesné složení," upozorňuje mluvčí.

Prodávají, co sami užívají
Dalším oblíbeným způsobem neoprávněného prodeje je podle ní inzerce, a to hlavně na stránkách zaměřených na kulturistiku, problémy s erekcí či hubnutí. "Z našich zkušeností vyplývá, že prodejce často bývá sám uživatelem přípravků na erekci, hubnutí či anabolických steroidů," tvrdí Petláková.

Český nelegální trh s léčivy patří v Evropské unii k nejvíce rozvinutým. Jihomoravský kraj není výjimkou. Jen loni ústav odstranil 23 webových stránek, přes něž prodejci zakázané léky nabízeli.

Státní ústav pro kontrolu léčiv se problematikou padělků a nelegálních léků začal zabývat jako první v Unii v roce 2004. Jeho pracovníci se učili až v Belgii, jak co nejlépe proniknout do sítě "amatérských lékárníků", jejichž alchymistické pokusy mohou stát lidi zdraví.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

VIDEO: Miniaturní kruhový objezd mate řidiče, místní jej ignorují

Miniaturní kruhový objezd mate řidiče

Kruhový objezd v Ostrově u Macochy spíš řidiče zmate, než aby pomohl usměrnit a zklidnit dopravu. Je tak malý, že ho...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...

Další z rubriky

Romy tu nechceme, bouří se lidé z okolí léčebny. Politici mluví o ghettu

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Začátkem příštího týdne se do areálu bývalé léčebny dlouhodobě nemocných na Červeném kopci v Brně začne stěhovat...

VIDEO: Zloděj páčil dveře garáže, pak na kole ujížděl strážníkům

Strážníci dopadli zloděje ujíždějícího na kole

Na horském kole se pokoušel uniknout třiatřicetiletý muž, kterého strážníci přistihli při nočním pokusu o vloupání do...

VIDEO: Matka s tříletou dcerou usnula vedle lavičky, nadýchala 4 promile

Opilá matka s tříletou dcerou usnula na lavičce

Tříletá holčička postávající vedle spící matky vzbudila pozornost návštěvníků brněnské nákupní galerie. Přivolaným...

Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?
Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?

Zeptejte se, jak správně začít.

Najdete na iDNES.cz