Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Odstrčený hrdina. Medvěd Umca je dobrák, ale dceru by mohl sežrat

  17:11aktualizováno  17:11
Dalo by se o něm říct, že je to utajený hrdina. Zatímco lední medvědice Cora se svými mláďaty je hvězdou a hlavním tahákem brněnské zoo, její partner a otec medvíďat Umca žije v ústraní a většina návštěvníků jej ani nezahlédne.

Umca má přitom zásadní podíl na tom, že se brněnská zoo chlubí už pátým odchovaným ledním medvídětem. Momentálně návštěvníky zoo okouzluje samička Noria (její vodní hrátky můžete vidět zde).

Svého otce ovšem nikdy nespatří. Než se totiž lední medvídě narodí, musí kvůli jeho bezpečnosti Umca pryč.

„Ve volné přírodě samci běžně mláďata zabíjejí, a to i vlastní, protože je nepoznají. Matky je vychovávají samy a jiným medvědům se snaží vyhnout. Umca je dobračisko a mláděti by asi neublížil, ale odchovy ledních medvědů jsou tak vzácné, že si nikdo nedovolí jít do rizika,“ vysvětluje chovatel Jaroslav Jasínek.

Přibližně dva měsíce před porodem tak ledního medvěda od březí Cory „vyženou“ do záložního výběhu, který je návštěvníkům zoo z velké části skryt. Tam si Umca po splnění svého rodičovského úkolu užívá dovolenou.

Je to mazílek, popisuje Umcu chovatel

Na první pohled se může zdát, že se mu stýská. Lední medvěd ale jakožto samotářské zvíře kvůli odloučení netrpí. „Umca sice má rád společnost, ale i sám je spokojený. Má tam bazén a dost prostoru, takže se má dobře,“ přesvědčuje Jasínek.

Dříve to bylo složitější. Předtím, než se záložní výběh postavil, musel Umca pryč úplně a z Brna jej převáželi do jiných zoo, což se neobešlo bez komplikací.

Brněnské lední medvídě jako vodní živel ve víru letošního léta

Lednímu medvědovi se například nechtělo do přepravního boxu. Když mu do něj vložili návnadu, natáhl se tak, aby mu zadní nohy čouhaly ven a dveře se nedaly zavřít. „Takže se musel uspávat, což pro něj není nic moc. A i samotné převážení je vždycky riziko,“ podotýká Jasínek (o přepravních manévrech jsme psali zde).

Nyní už může Umca zůstat doma, byť ve vedlejším „bytě.“ Jaký vůbec skrytý hrdina brněnské zoo je?

„Ohromně dobrácký. Já říkám, že zůstal děckem,“ přibližuje Jasínek, který nyní osmnáctiletého medvěda od jeho raného dětství dokrmoval, takže je pro něj náhradním otcem. „Je to mazílek. Samci ledních medvědů bývají agresivní, ale on je úplný opak.“

Po sloučení si medvědi „vykládají“

Chovatel ovšem za medvědem do výběhu nesmí. „I když si myslím, že by se nic nestalo. Mohl by mi ublížit jedině nechtěně, kdyby se o mě třeba opřel,“ míní Jasínek.

Medvědice Cora je na rozdíl od Umcy odchovaná přirozeně a instinkty šelmy jsou u ní znát víc. „Ale Umca se umí chovat jako samec. Když přijde období páření, tak ji užene. A umí si udělat pořádek, aby měl ve výběhu svůj klid,“ směje se Jasínek.

Brněnští medvědi, kteří se narodili jen dva týdny od sebe, tvoří harmonický pár. Až budou mladé Norii dva roky a odvezou ji do jiné zoo, její rodiče se k sobě vrátí.

„Začnou se očichávat a jak já říkám vykládat si. Cora je vždycky ze začátku opatrná, ale nebývá mezi nimi větší problém. Znají se odmala a vyhovují si. A i když je Umca vedle, tak se navzájem cítí a vědí o sobě,“ přibližuje chovatel.

Díky fungujícímu vztahu Cory a Umcy by se v Brně mohli dočkat dalších úspěšných mládať. Cora už úspěšně odchovala dva páry dvojčat a nyní Noriu. „Působí sice roztěkaně, ale matka je výborná. Lední medvědi se dožívají čtyřiceti, výjimečně i padesáti let, takže porodit by mohla ještě desetkrát,“ odhaduje Jasínek.

Autor:Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

Na nový křivý chodník přijede kontrola, přivede starostu i stěžovatelku

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Na to, jestli je, nebo není v pořádku křivý chodník, který u rodinných domků postavila obec Horní Bojanovice na...

Brněnské letiště nabídne exotická místa, vyšší komfort a parkoviště

Brněnské letiště.

Po nepříliš vydařeném loňském roce, kdy z brněnského letiště odletělo nejméně cestujících za posledních sedm let, se...

Vstupenky na MotoGP podraží. Stále jsme nejlevnější v Evropě, tvrdí Vokřál

Zájem fanoušků o prodej vstupenek na letošní Velkou cenu Brna je zatím...

Prodej vstupenek na nadcházející ročník Velké ceny České republiky silničních motocyklů odstartuje v páteční poledne....Najdete na iDNES.cz