Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Odstrčený hrdina. Medvěd Umca je dobrák, ale dceru by mohl sežrat

  17:11aktualizováno  17:11
Dalo by se o něm říct, že je to utajený hrdina. Zatímco lední medvědice Cora se svými mláďaty je hvězdou a hlavním tahákem brněnské zoo, její partner a otec medvíďat Umca žije v ústraní a většina návštěvníků jej ani nezahlédne.

Umca má přitom zásadní podíl na tom, že se brněnská zoo chlubí už pátým odchovaným ledním medvídětem. Momentálně návštěvníky zoo okouzluje samička Noria (její vodní hrátky můžete vidět zde).

Svého otce ovšem nikdy nespatří. Než se totiž lední medvídě narodí, musí kvůli jeho bezpečnosti Umca pryč.

„Ve volné přírodě samci běžně mláďata zabíjejí, a to i vlastní, protože je nepoznají. Matky je vychovávají samy a jiným medvědům se snaží vyhnout. Umca je dobračisko a mláděti by asi neublížil, ale odchovy ledních medvědů jsou tak vzácné, že si nikdo nedovolí jít do rizika,“ vysvětluje chovatel Jaroslav Jasínek.

Přibližně dva měsíce před porodem tak ledního medvěda od březí Cory „vyženou“ do záložního výběhu, který je návštěvníkům zoo z velké části skryt. Tam si Umca po splnění svého rodičovského úkolu užívá dovolenou.

Je to mazílek, popisuje Umcu chovatel

Na první pohled se může zdát, že se mu stýská. Lední medvěd ale jakožto samotářské zvíře kvůli odloučení netrpí. „Umca sice má rád společnost, ale i sám je spokojený. Má tam bazén a dost prostoru, takže se má dobře,“ přesvědčuje Jasínek.

Dříve to bylo složitější. Předtím, než se záložní výběh postavil, musel Umca pryč úplně a z Brna jej převáželi do jiných zoo, což se neobešlo bez komplikací.

Brněnské lední medvídě jako vodní živel ve víru letošního léta

Lednímu medvědovi se například nechtělo do přepravního boxu. Když mu do něj vložili návnadu, natáhl se tak, aby mu zadní nohy čouhaly ven a dveře se nedaly zavřít. „Takže se musel uspávat, což pro něj není nic moc. A i samotné převážení je vždycky riziko,“ podotýká Jasínek (o přepravních manévrech jsme psali zde).

Nyní už může Umca zůstat doma, byť ve vedlejším „bytě.“ Jaký vůbec skrytý hrdina brněnské zoo je?

„Ohromně dobrácký. Já říkám, že zůstal děckem,“ přibližuje Jasínek, který nyní osmnáctiletého medvěda od jeho raného dětství dokrmoval, takže je pro něj náhradním otcem. „Je to mazílek. Samci ledních medvědů bývají agresivní, ale on je úplný opak.“

Po sloučení si medvědi „vykládají“

Chovatel ovšem za medvědem do výběhu nesmí. „I když si myslím, že by se nic nestalo. Mohl by mi ublížit jedině nechtěně, kdyby se o mě třeba opřel,“ míní Jasínek.

Medvědice Cora je na rozdíl od Umcy odchovaná přirozeně a instinkty šelmy jsou u ní znát víc. „Ale Umca se umí chovat jako samec. Když přijde období páření, tak ji užene. A umí si udělat pořádek, aby měl ve výběhu svůj klid,“ směje se Jasínek.

Brněnští medvědi, kteří se narodili jen dva týdny od sebe, tvoří harmonický pár. Až budou mladé Norii dva roky a odvezou ji do jiné zoo, její rodiče se k sobě vrátí.

„Začnou se očichávat a jak já říkám vykládat si. Cora je vždycky ze začátku opatrná, ale nebývá mezi nimi větší problém. Znají se odmala a vyhovují si. A i když je Umca vedle, tak se navzájem cítí a vědí o sobě,“ přibližuje chovatel.

Díky fungujícímu vztahu Cory a Umcy by se v Brně mohli dočkat dalších úspěšných mládať. Cora už úspěšně odchovala dva páry dvojčat a nyní Noriu. „Působí sice roztěkaně, ale matka je výborná. Lední medvědi se dožívají čtyřiceti, výjimečně i padesáti let, takže porodit by mohla ještě desetkrát,“ odhaduje Jasínek.

Autor:Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Další z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Podzemí ukáže, jak bolelo mučení. Přístroje opravdu drželi kati

Exponáty pro chystané muzeum tortury v Brně jsou zatím ještě umístěné v...

Popravčí masky, boty hanby vybavené rolničkami, které v mrazivém počasí odsouzenci přimrzaly ke kůži, kolo na lámání...

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Najdete na iDNES.cz