Návrat ledního medvěda Umca do Brna

Návrat ledního medvěda Umca do Brna | foto: Radek Miča, MAFRA

Lední medvěd Umca se vrátil do Brna, do výběhu jej spouštěli hasiči

  • 1
Lední medvěd Umca je zpět doma. Po dvou měsících strávených v bratislavké zoo, včera v černé bedně dorazil do svého staronového výběhu v brněnské zoologické zahradě. Jeho cesta do Brna však nebyla bez problémů.

"Doufali jsme, že Umcu nebudeme muset uspat a sám si vleze do přepravní bedny," popsal ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.

Tam se však cestovateli vůbec nechtělo. Nepomohlo ani to, že jej lákali na potravu a den předem do Bratislavy dorazil i jeho brněnský ošetřovatel. "Už několikrát jsme ho převáželi. Ví už, co jej v bedně čeká," dodal Hovorka.

Lákadla nevyšla a na řadu musela přijít uspávací injekce. Několikasetkilový kolos vyrazil z Bratislavy zpět do Brna.

Další úskalí v Umcově cestě domů představoval sníh v areálu brněnské zahrady. Kola vozu prokluzovala a nebylo možné zdolat kopec. Až za pomoci traktoru se podařilo zelenému mercedesu s návěsem překonat zledovatělou cestu.

V tu dobu byl už Umca vzhůru. A dával o sobě hlasitě vědět. Z návěsu se ozývaly dunivé rány, které jej celý rozhoupaly.

Do výběhu medvěda v bedně spouštěli hasiči

Společně s pracovníky zoo vykládali ledního medvěda i brněnští hasiči. Ti pomohli těžkou bednu vytáhnout z návěsu a spustit ji do výběhu. Teprve pak přišel nejdramatičtější okamžik celé přepravy. Otevření bedny a vypuštění medvěda.

Chovatel Jiří Vítek opatrně povoloval vrata bedny. "Otevírá ty, která jsou těsně u zdi. Je to z bezpečnostních důvodů. Medvěd nemá prostor zaútočit," vysvětloval jeden z chovatelů.

Vítek se postavil na bednu, na vrata přivázal lano. A sám po přistaveném žebříku rychle šplhal z výběhu.

Ve stejnou chvíli se bedna otevřela. Z ní se vyvalila obrovská nažloutlá koule - Umca. Hned se začal pohrávat s bílým sněhem. Nejprve svojí mohutnou prackou sníh prohrábl a pak jej dlouhým šedivým jazykem začal olizovat.

Návrat ledního medvěda Umca do Brna

"Připadá mi, že je trošku vyhublejší než když odjížděl," podotkla jedna z přihlížejících pracovnic zoo. Umca byl po cestě opravdu vyhládlý. Během několika málo minut spolykal celý kbelík masa.

Poznat, že je lední medvěd březí, není vůbec lehké

Svoji povinnost samce začne plnit až v únoru. Nejdříve se totiž musí aklimatizovat, a to může trvat až tři týdny. Chovatelé však musí především zcela vyloučit, že medvědice není březí.

"Je vždy velmi těžké určit zda je, nebo není samice ledního medvěda březí," uvádí ředitel Hovorka.

Pracovníci zoo se tak většinou řídí chováním medvědice. Ta ve většině případů březosti odmítá potravu a zaleze do brlohu. "Jedinou zaručenou metodou jak zjistit březost je uspání zvířete, pak však hrozí, že o potomky přijde," uvedl Hovorka.

Právě kvůli domněnce chovatelů, že bude mít Cora opět mláďata, totiž musel Umca koncem loňského roku vycestovat na Slovensko. Převoz byl nutný, protože samice potřebuje klid a medvěd představuje pro mláďata nebezpečí.

Mláďata budou snad koncem roku

Lední medvěd Umca, otec slavných medvíďat Toma a Billa si v Brněnské zoo pobude několik měsíců. I když bude Cora březí. Pro zvíře totiž není nejlepší, aby bylo během krátké doby opakovaně uspáváno.

Brněnští chovatelé vymysleli náhradní plán, pro případ, že by tentokrát oplodnění vyšlo. Oba medvědy pouze oddělí. "Umca by měl zůstat venku, kde mu vystavíme nový srub. Březí Cora bude uvnitř v brlohu," uvedl ředitel.

Oddělení medvědů by mělo ochránit budoucí mláďata a Umca by se tak mohl stěhovat až tři měsíce po jejich porodu. Pokud se medvědi v březnu zdárně spáří, nová medvíďata by se mohla narodit už v listopadu.