Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lední medvídky ukáže zoo do Velikonoc

  13:56aktualizováno  7. března 16:00
Nejznámější brněnská dvojčata oslavují hned dvakrát. Ledním medvíďatům budou brzy čtyři měsíce. Medvíďata se také do Velikonoc poprvé ukážou světu a Brnu. Informoval o tom ředitel brněnské zoologické zahrady Martin Hovorka na čtvrteční tiskové konferenci.

Mládě ledního medvěda - Jedno z dvojčat narozených na podzim v Brněnské zoo | foto: Zoo Brno

Lední medvíďata jsou zatím stále zavřená v porodním boxu s matkou Corou. Podle ředitele a chovatelů se jim ale daří dobře a brzy zvládnou první procházku v členitém výběhu.

"Medvídci budou mít čtyři měsíce, matka o ně vzorně pečuje, nevadí jí přítomnost lidí, a dvojčata dokonce ochutnala maso. Poslední riskem je jejich vypuštění do výběhu," řekl ve čtvrtek ředitel zoo Martin Hovorka.

Medvídě z brněnské zooDění v porodním boxu zatím stále monitoruje on-line černobílá kamera. Příznivci zoo i medvíďat mohou dění v boxu sledovat na stránkách zahrady. Chovatelé už také pořídili první fotky malých medvědích dvojčat.

Pády do měkkého
Do výběhu vypustí matku s mláďaty zřejmě jednadvacátého března. Zoologové museli pro medvíďata upravit terén a bazének. Nebezpečná místa vystelou slámou. Do expozice také umístí barevnou kameru. Brňané tak mohou medvíďata sledovat i z domu.

Podle Hovorky nemá cenu v expozici nebezpečná místa nějak oplocovat. "Zábrany v expozici by nám Cora zlikvidovala. Radili jsme se s kolegy z moskevské zoo, kteří mají s chovem medvědů zkušenosti. Ujistili nás, že by Cora měla být schopna potomky pohlídat," zdůraznil Hovorka.

Mládě ledního medvědaMalí medvídci už ochutnali vařené hovězí a koňské maso, sledě, makrelu i mrkev. Podle mluvčího zahrady Pavla Hrazdíry se mají čile k životu. Jedno z mláďat má ještě problém s koordinací chůze. Každým dnem ale sílí. Medvědice Cora si už také zvykla na přítomnost dvou chovatelů. Právě ze setkání s člověkem po porodu a tříměsíčním zimním spánku měli odborníci strach. Hrozilo to, že by vystresovaná medvědice mohla potomky zabít.

Brněnská zoo očekává, že medvíďata přilákají do zahrady zástupy turistů. Pracovníci už chystají doprovodné marketingové akce, které by mohly na medvíďata upozornit. Ředitel uvažuje například o anketě, ve které by lidé rozhodli o jménech medvíďat.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Odborná firma ve škole rozbila lahev čpavku, žáky museli evakuovat

Hasiči evakuovali jedno patro základní školy v Modřicích poté, co při likvidaci...

Celkem 75 lidí, převážně dětí, museli evakuovat hasiči ze základní školy v Modřicích poblíž Brna. Škola si najala...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Najdete na iDNES.cz