Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lednici brzdí v rozvoji zápis do UNESCO, město se bude bránit žalobou

  9:22aktualizováno  9:22
Podle ministerských úředníků se v chráněném území nesmí prakticky nic dělat. Zatrhli Lednici rozšiřování zástavby, bytové domy, záchytné parkoviště i solární panely u domů. Město kvůli tomu podává žalobu na dvě ministerstva. Jako historicky první.

Zámek v Lednici každoročně přitahuje statisíce turistů. Obec chce proto pro ně zlepšit zázemí, brání ji v tom ale ministerští úředníci. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Chtějí rozšířit zázemí pro turisty, kterých jen na zdejší zámek přijíždí každoročně bezmála 400 tisíc. V Lednici plánují i rozvoj lázeňství. Potřebují plochy pro výstavbu domů i bytů.

Jenže téměř všechny plány na rozvoj obce seškrtalo ministerstvo kultury. Po doručení všech ministerských požadavků a omezení zbylo z chystaného územního plánu Lednici jen torzo.

„Plán přitom musí být schválen do roku 2020. Jinak se tady nebude moci stavět snad ani psí bouda. Takže jsme zahnáni do kouta,“ popsala zastupitelka Jana Pánková (Sdružení nestraníků) v místním zpravodaji.

Lednice je ve složité situaci. A to i přesto, že na drobnohled památkářů i ochránců přírody už jsou zdejší lidé i politici zvyklí. Vždy museli balancovat mezi ochranou hodnot území a představami o rozvoji obce. „Kromě toho, že jsme v UNESCO, zde máme také záplavové území, místa pro čerpání pitné vody, rozsáhlá naturová území,“ naznačil starosta Libor Kabát (Sdružení nestraníků) těžko řešitelnou situaci.

Aby proces schvalování územního plánu Ledničtí zjednodušili a urychlili, řadu původně zvažovaných záměrů vypustili. „I když nám to bylo líto, věděli jsme, že řada našich představ by sítem ochranářských parametrů neprošla. I to zbylé nám ale ministerstvo kultury razantním způsobem seškrtalo,“ zlobí se starosta Lednice. Nejvíce mu však vadí to, že úředníci svůj přísný zásah nepodepřeli žádnými argumenty.

„Jestli nám chce někdo něco zakazovat, měl by jasně zdůvodnit, čím konkrétně dojde k poškození hodnot tohoto území. A ne, že jedná pouze pod jakousi klatbou obecné formule, že se nacházíme v UNESCO,“ vysvětluje Kabát.

Požadavky ministerstva jsou podle jeho názoru hodně nadstandardní. A zakazují dokonce i to, co dovoloval starý územní plán z roku 1996.

Žalují dvě ministerstva

Ministerstvo kultury ústy své mluvčí Simony Cigánkové komentuje svůj postup pouze tím, že jednalo podle zákona: „Ministerstvo kultury postupovalo ve vztahu k posuzování územního plánu obce Lednice standardně jako při posuzování jiných územních plánů.“

V Lednici si to ale nemyslí. S tímto ministerstvem společnou řeč nenašli. Po sérii různých jednání a odvolávání tedy mělo jako jakýsi arbitr vystupovat ministerstvo pro místní rozvoj. To se s resortem kultury shodlo a řízení tím skončilo.

„Obec Lednice by měla nyní územní plán upravit podle podmínek stanovených ministerstvem pro místní rozvoj - ústředním správním orgánem ve věcech územního plánování,“ uvedla mluvčí Cigánková.

S takovými ústupky se Lednice nechce smířit. Brání se tedy správní žalobou, která míří na obě ministerstva. „Naší snahou není se soudit, ale rozumně se domluvit nad tím, jak se má toto území rozvíjet po dalších deset patnáct let,“ tvrdí Kabát. „Zatím nejsme skanzenem, kde musí zůstat věci neměnné,“ podotýká. Areálu chráněnému UNESCO podle něj chybí jednoznačná pravidla ochrany.

Žalobu obec připravuje. A není to jednoduché. Lednice je, jak potvrdila mluvčí ministerstva kultury, vůbec první obcí, která se o něco takového pokouší. A těžko se tedy hledá i právník, který by se případu ujal. Nicméně pokud obec neuspěje u správního soudu, hodlá věc hnát ještě dál. Jsou tady totiž přesvědčení, že ministerstvo kultury zasahuje do jejich ústavních práv.

Potíže má i Český Krumlov

Že punc UNESCO může nadělat potíže, dobře vědí i v Českém Krumlově. Hned několik ministrů kultury zaměstnávalo téma, zda v zámecké zahradě může zůstat populární otáčivé hlediště, které využívají divadelníci.

Komise pro UNESCO doporučila umístit scénu mimo zámecký areál - stavba prý nevkusně zasahuje do vzhledu zahrady a zakrývá pohled na rokokový letohrádek Bellaria. Teprve před pár týdny se Českému Krumlovu podařilo s UNESCO dohodnout. Točna může zůstat, změnit se ale má její design a technologie.
Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Podzemí ukáže, jak bolelo mučení. Přístroje opravdu drželi kati

Exponáty pro chystané muzeum tortury v Brně jsou zatím ještě umístěné v...

Popravčí masky, boty hanby vybavené rolničkami, které v mrazivém počasí odsouzenci přimrzaly ke kůži, kolo na lámání...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz